profil

Słowo komputer wywodzi się od ...

poleca 78% 815 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Słowo komputer wywodzi się od łacińskiego computare, co oznacza liczyć, sumować.

Już w starożytności? No nie, starożytni nie wynaleźli komputerów, ale dali podstawy matematyki. Zaś trudności z liczeniem " zmusiły" konstruktorów do wynalezienia maszyn liczączych. Od stworzenia takiego urządzenia do palmtopa ( komputera mieszczącego się w dłoni ) minęło zaledwie 180 lat...

Komputer powstał w Londynie w latach trzydziestych XIX wieku. Nazywano go maszyną analityczną albo młynem arytmetycznym. Wymyślił go Anglik Charles Babbage. Urządzenie odczytywało instrukcje z dziurkowanych kart, obliczało i drukowało rozwiązania. Powstała tylko jedna jego wersja, bo wykonanie po raz kolejny tak precyzyjnych części urządzenia przekraczało możliwości Babbage'a. W 1991 roku w londyńskim Science Muzeum wykonano drugą wersję maszyny. Zadziałała! Poprawnie rozwiązała zadanie.

Cztery razy szybciej

Wykorzystując wynalazek londyńczyka Georg Scheutz zbudował swoją maszynę i pokazał ją na wystawie w Paryżu w 1885 roku. Prototyp kupili Amerykanie. Urządzenie wykorzystano do tworzenia tablic astronomicznych. Drugi egzemplarz obliczał średnią długość życia człowieka.

W 1890 roku Herman Hollerith zaprojektował maszynę dla amerykańskich instytucji zajmującymi się spisami danych. Dzięki temu urządzeniu czas obliczeń skrócił się z 10 lat do 2.5 roku! Herman Hollerith czym prędzej założył firmę produkującą i sprzedającą takie urządzenia.

Maszyna na 150 metrach

Tuż przed II wojną światową rozpoczęto pracę nad skonstruowaniem elektronicznego komputera. Zbudowano go w wielkiej tajemnicy w 1943 roku w brytyjskich zakładach wojskowych. Miał służyć łamaniu szyfrów. I pozostał tajemnicą aż do 1976 roku. Dlatego, gdy w 1946 roku w USA powstał ENIAC ( Elektroniczny, Numeryczny, Integrator, Analizator i Komputer ), jego właśnie uznano za pierwszy elektroniczny komputer. ENIAC ważył 30 ton i zajmował powierzchnię 15 na 10 metrów. Miał 18 tysięcy lamp i diod, 70 tysięcy oporników i 10 tysięcy kondensatorów. Liczył jak błyskawica - dodawanie zajmowało mu 0,2 ms, a mnożenie 2,8 ms. Nie tylko dodawał i mnożył, ale też obliczał tory pocisków. Uwzględniał przy tym m.in temperaturę powietrza i prędkość wiatru. Miał jednak wadę - pożerał prąd jak smok. W dodadku lampy szybko się nagrzewały, maszyna musiała więc często odpoczywać.

Skacząc po klawiszach, czyli kto wypuścił mysz

Kto wynalazł mysz...

W roku 1968 konstruktor Douglas C. Engelbert zaprezentował urządzenie, którego... nikt nie chciał mieć. Nazwał je wskaźnikiem do systemów ekranowych. Była to mała kanciasta skrzynka ze sterczącym ze środka kablem. Nazwał je myszą. Patent Engelberta zniknął na dnie szuflady. Minęło aż 16 lat zanim inny komputerowiec przypomniał sobie o myszy. Steve Jobs, założyciel firmy Apple, w roku 1984 dołączył mysz do standartowego wyposażenia komputerów macintosh.

... i inne zabawki PC ( Personal Computer ) - komputer osobisty

Czyli dla każdego. To wynalazek Amerykanów z 1971 roku. Przez dwa lata sprzedano tylko 40 pecetów.

Dyskietki

Skonstrował je w 1950 roku Japończyk Yoshirto Nakamatis.

Laptop

Powstał w 1983 roku w USA. Ważył niecałe 2 kilogramy i działał na 4 baterie R6.

Palmtop - coś pośredniego między notatnikiem elektronicznym, kalkulatorem i komputerem. Urządzenie jest tak małe, że używa się go trzymając w dłoni.

Komputer przegrał, zagrał i wygrał

1959 - chiński profesor Lee Kaichen wykonuje obliczenia na liczydłach szybciej od komputera

1968 - komputer HAL 9000 bierze udział w filmie. Jest to " 2001: Odyseja kosmiczna " Stanleya Kubricka.

1997 - komputer DEEP BLUE wygrywa szachy z arcymistrzem Gari Kasparowem.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty