profil

Walory turystycznego regionu świętokrzyskiego

poleca 85% 494 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

DZIEŃ I

Pierwszy dzień objazdu zaczęliśmy od wykładu mgr Tymoteusza Wróblewskiego pt. ?Geografia regionu świętokrzyskiego?. Pan magister podał wiele interesujących informacji na temat Gór Świętokrzyskich. Po raz pierwszy wypiętrzone zostały w kaledońskich ruchach górotwórczych na granicy kambru i ordowika, a następnie morfologicznie odmłodzone w okresie orogenezy hercyńskiej, która miała miejsce w górnym karbonie. Ostatnie odmłodzenie rzeźby nastąpiło w orogenezie alpejskiej (trzeciorzęd). W krajobrazie wyróżniającym się charakterystycznymi ciągami równoległych pasm i grzbietów ze stromymi zboczami, które biegną z płn-zach na płd-wsch, oddzielonych od siebie szerokimi, podłużnymi dolinami o płaskim dnie (typ gór fałdowych).
Pan mgr Wróblewski wspominał jak zbudowana jest ziemia i jakie trzy elementy związane są z jej budową. Następnie przedstawił jaka jest różnica między górami a górotworem i co to są cykle diastroficzne oraz jakie typy skał znajdują się na terenie Gór Świętokrzyskich. Budowa geologiczna G.Ś. jest bardzo urozmaicona. Na niewielkim obszarze możemy spotkać się w naturalnych wychodniach, czy też odkrywkach odsłoniętych przez kamieniołomy, skały reprezentujące osady od najstarszego okresu paleozoicznego przez mezozoik do formacji czwartorzędnych.

Objazd zaczął się po godz. 12.00. Naszym przewodnikiem w tym dniu była pani mgr Jadwiga Kamińska. W ciągu tego dnia zwiedziliśmy:

REZERWAT WIETRZNIA IM. Z. RUBINOWSKIEGO

Rezerwat przyrody nieożywionej o pow. 17,95ha utworzony został w 1999r. Ochroną częściową objęto pozostałości wzgórza Wietrznia z wyrobiskami kamieniołomów, odsłaniających starotypowy profil skał dewońskich powstających zmieniających się warunkach sedymentacji (osadzania). Znajduje się tu pięć jaskiń i schronisk skalnych. Rezerwat nosi imię zasłużonego badacza G.Ś. - geologa Zbigniewa Rubinowskiego (1929-1997).

REZERWAT KADZIELNIA

Rezerwat Kadzielnia jest jednym ze wzniesień leżącego w granicach administracyjnych Kielc, zbudowanego ze skał wapiennych, Pasma Kadzielnianego. Wg tradycji nazwa góry nawiązuje do pozyskiwanych stąd owoców jałowca, które następnie służyły do napełniania kadzideł w świątyniach. Znajduje się tutaj amfiteatr. Oprócz doraźnych imprez artystycznych organizowany jest tu Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Kadzielnia stanowi największe skupisko jaskiń na Kielecczyźnie (naliczono ich 26), najdłuższa ?Szczelina? ? dł.180m. i ?Wschodnia? ? dł.80m.

REZERWAT SKALNY ŚLICHOWICE IM. J. CZARNOOKIEGO

Rezerwat przyrody nieożywionej o pow. 0,55ha utworzono w 1952r. Ochrona częściową objęto profil geologiczny w wyrobiskach dawnych kamieniołomów, który przedstawia sfałdowanie skał z warstwowym ułożeniem wapieni górnodewońskich. Pierwszym geologiem, który przedstawił wartości naukowe tego miejsca był Jan Czarnooki (1889-1951), skąd też rezerwat nosi jego imię.

REZERWAT KARCZÓWKA (KOŚCIÓŁ I KLASZTOR)

Zespół klasztorny ufundował bp krakowski Marcin Szyszkowski, jako wotum za ominięcie Kielc przez szalejącą w kraju w 1662r. zarazę. Kościół p.w. św. Karola Boromeusza wzniesiono w latach 1624-1628, a przeznaczony dla Bernardynów klasztor wybudowano w latach 1629-1631. Od 1957r. w obiektach gospodarzy Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego tzw. ?Księża Palotyni?. W środku znajduje się kaplica św. Barbary. Jest tam umieszczony XVII-wieczny posąg patronki górników, który wykonano z rudy ołowiu ? galeny. Wczesnobarokowy ołtarz główny wykonano w marmurze chęcińskim. Z tyłu kościoła znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Kielc i okolic.

JASKINIA ?RAJ?

Od 1968r. rezerwat przyrody nieożywionej. Składa się z dwóch części, porosłej lasem pow. o obszarze 7,7ha oraz podziemnych korytarzy o dł.240m. Jaskinia o rozwinięciu poziomym, wykształciła się wzdłuż tektonicznych spękań wapieni dewońskich, dewońskich, których zbudowane jest wzgórze Malik(270 m.). Największą wartość przyrodniczą stanowi bogata szata naciekowa. Tworzą ją stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, misy i będące rzadkością w świecie puzoidy. Ponadto dużą wartość naukową ma stanowisko archeologiczne. W namulisku dennym znaleziono szczątki kostne zwierząt plejstoceńskich, jak m.in., mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego, a także narzędzia wykonane z krzemienia i kości.

CHĘCINY ? ZAMEK, KOŚCIÓŁ, SYNAGOGA, ZAJAZD NIEMCZÓWKA,
KLASZTOR FRANCISZKANÓW.

Zamek został zbudowany w 1300r. przez bp krakowskiego Jana Muskatę, na polecenie króla Czech i Polski Wacława II. Ruiny budowli stanowią doskonały przykład średniowiecznej wartowni typu wyżynnego, z wydłużonym, dostosowanym do kształtu wzgórza obwodem murów. Zamek dzieli się na dwie części: starszą-górną, rozciągającą się między dwiema basztami oraz młodszą, z ostrołukową furtą i czworoboczną basztą, która dobudowano w XV w. Przy murze północnym znajdują się ruiny budynku mieszkalnego oraz studnia.
Kościół Parafialny p.w.św. Bartłomieja Apostoła znajduje się na rynku. Orientalna trójnawowa, o założeniu halowym świątynia wzniesiona została w stylu gotyckim w I połowie Xiv. Z tego okresu pochodzą uskokowe szkarpy i ostrołukowe wykroje okien. Został przebudowany. We wnętrzu występują dekoracyjne żebra stiukowe nałożone na kolebkowo-krzyżowe sklepienia naw, prezbiterium, kaplica grobowa Kacpra Fotygi ? kamieniarza z Włoch, piastującego w Chęcinach godność wójta, wzniesiona w 1614r.
W Synagodze obecnie mieści się Gminny Ośrodek Kultury. Najstarsza, wzniesiona w stylu renesansowym część budowli, opięta szarpami z łamanym polskim dachem, z oknami w kamiennych obramowaniach, mieściła salę modlitw przeznaczoną dla mężczyzn. Z dawnego wyposażenia pozostał późnorenesansowy, wykonany z różnych odmian marmuru ołtarza na rodały (święte księgi) oraz portal z hebrajskim napisem.
Niemczówka zbudowana została w 1570r. jako dom Anny z Niemców-Wrześniów. Pierwotnie parterowa, została później rozbudowana o półpiętro. Wejście prowadzi przez renesansowy portal i sklepioną kolebowo sień. Obecnie znajduje się tam biblioteka.
Zabudowania klasztorne to najstarszy czworobok zabudowań ufundował w 1368r. Kazimierz Wielki. Po kasacie klasztoru w 1817r. obiekt spełniał różnorakie funkcje (rzeźnia, łaźnia, fabryka marmurów, więzienie, hotel z restauracją). W marcu 1991r. przekazano zabudowania Ojcom Franciszkanom. Bryła kościoła zachowała cechy gotyku. Przed wejściem znajduje się brama z umieszczoną tablicą upamiętniającą pobyt namiestnika Królestwa polskiego, generała Józefa Zajączka.

REZERWAT GÓRA MIEDZIANKA

Rezerwat przyrody nieożywionej o pow. 25ha objęto ochroną i utworzono w 1958r. Na uwagę zasługuje porastająca wzniesienia roślinność kserotermiczna oraz wiele gatunków owadów i zwierząt bezkręgowych. Ten zwieńczony trzema skalnymi szczytami masyw osiągający 356m. nazwę swą zawdzięcza zalegającym w jego wnętrzu rudom miedzi.

CHELESIOWA JAMA ? JAWORZNIA

To rezerwat przyrody nieożywionej o pow. 25,83ha, rok utworzenia 1997r. Przedmiotem ochrony są różnorodne formy krasu wraz z najdłuższym w regionie świętokrzyskim systemem jaskiniowym, rozwiniętym w dewońskich wapieniach.

DZIEŃ II
Naszym przewodnikiem był mgr Tomasz Łączek

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY W LESZCZYNACH

Późnorenesansowy kościół pw. św. Jacka, wybudowany w 1600 r., ufundowany przez biskupa krakowskiego Piotra Tylickiego. Częściowo zniszczony w pożarze z 1896 r. został odbudowany w 1897. Ołtarze kościoła pochodzą z XIX w. Na ołtarzu głównym umieszczony jest barokowy krucyfiks z XVII w. W jednym z bocznych ołtarzy znajduje się obraz św. Jacka z XVIII w. Na miejscowym cmentarzu pochowani są rodzice Stefana Żeromskiego. Poświęcona im tablica znajduje się w kruchcie kościoła.

CIEKOTY

Ciekoty leżą w Wilkowskiej dolinie u północnego podnórza góry Radostowej o kilka kilometrów na zachód od klasztoru Św. Katarzyny z pod Łysicy. Znana wszystkim wędrowcom świętokrzyskim dolina Wilkowska jest najpiękniejszą spośród dużych dolin w Górach Świętokrzyskich. W Ciekotach u stóp niskiego pagórka, stał niegdyś dwór Żeromskich. Był wówczas i mały młyn przy strumieniu. Jest tu staw, a na kamiennej tablicy można odczytać słowa pisarza odnoszące się do tej okolicy. Stefan Żeromski spędził w Ciekotach lata dziecięce i młodzieńcze od ok. 1867 do 1883r.

ŚW. KATARZYNA - KLASZTOR I KOŚCIÓŁ
KAPLICZKA ŻEROMSKIEGO, ŹRÓDEŁKO I KAPLICZKA ŚW. FRANCISZKA

Jego początek sięga końca XIV w., gdy osiadł na tym pustkowiu rycerz Wacławem, który wzniósł niewielki kościółek p.w. Św. Katarzyny. W XV w. bp krakowski Jan z Rzeszowa wzniósł murowany kościół i klasztor, osadzając w nim Bernardynów. Obecnie gospodarzą tu siostry z tego samego zgromadzenia. Występują tu zamknięcia na tzw. kłodę ? belkę drewnianą. Ze wschodniej części krużganków prowadzi wejście do rozmównicy klasztornej. W świątyni znajduje się rzeźba Św. Katarzyny.
Niedaleko klasztoru znajduje się kapliczka Żeromskiego. Na południowej ścianie otynkowanej kapliczki, z sierpnia 1882r. złożyli swoje podpisy Jan Stróżecki i Stefan Żeromski. Obok niej znajdują się dwie mogiły: powstańca z 1863r. oraz z partyzanta, zamordowanego przez Niemców w1943r.
Idąc do góry doszliśmy do źródełka i kapliczki Św. Franciszka. Z dna zbiornika wydobywają się gazy zawierające składniki, które łagodzą zapalenie spojówek.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY P.W. ŚW. STANISŁAWA BISKUPA,
RUINY PAŁACU BISKUPÓW KRAKOWSKICH W BODZENTYNIE

Kościół wzniesiony w 1440-52 z fundacji Zbigniewa Oleśnickiego stanowi przykład gotyckiej, trójnawowej, orientowanej, opiętej skarpami bazyliki o częściowo zniekształconym założeniu. Można tu zobaczyć ?Piętę?, renesansowy ołtarz główny, jeden z najwspanialszych z tego okresu obiektów w Polsce, ufundowanego przez Zygmunta Starego dla Katedry Wawelskiej. Przy ołtarzu znajduje się nagrobek bp Franciszka Krasińskiego z płasko rzeźbą postaci zmarłego. W przedłużeniu nawy znajduje się tryptyk bodzentyński oraz ośmiokątna chrzcielnica wykuta w piaskowcu.
Z kościoła przeszliśmy do pozostałości pałacu biskupów krakowskich, który wzniósł w II poł. XIV w. bp Florion z Mokrska. W XVI w. bp Krasiński przebudował go na siedzibe reprezentacyjną. Składał się z trzech skrzydeł wzniesionych na planie podkowy. Do dziś przetrwały mury z portalem bramy wjazdowej na wewnętrzny dziedziniec. Na zamku gościł Władysław Jagiełło wracając z dwudniowych modlitw na Świętym Krzyżu (19.VI.1410).
Zabytkowa Zagroda Czernikiewiczów - Punkt Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej

MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO IM. MIECZYSŁAWA RADWANA

Zostało ono utworzone przez Muzeum Techniki w Warszawie dla spopularyzowania pradziejów hutnictwa w rejonie świętokrzyskim. Wzniesiony budynek muzeum stał się równocześnie pawilonem ochronnym dla reliktów starożytnych pieców dymarskich odkrytych w czasie badań w 1958r. i zachowanych w oryginalnym środowisku. Muzeum otwarte zostało 29.05.1960r. W 1967-68 muzeum zostało rozbudowane przy pomocy Polskiego Przemysłu Hutniczego i otrzymało imię wybitnego historyka techniki - Mieczysława Radwana.
Następnie udaliśmy się na Święty Krzyż. Mijaliśmy figurę pielgrzyma świętokrzyskiego ? kamienną rzeźbę przedstawiającą klęczącego mężczyznę ze złożonymi do modlitwy rękami, odzianego w spadający do stóp płaszcz.
Przeszliśmy przez bramę i weszliśmy w drzewostan Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wejście na Święty Krzyż odbyło się droga królewską od strony Nowej Słupi. Doszliśmy do zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu.

KLASZTOR I KOŚCIÓŁ NA ŚWIĘTYM KRZYŻU,
MUZEUM PRZYRODNICZO ? LEŚNE ŚPN, GOŁOBORZE

Zwiedzanie zaczęliśmy od krypty grobowej, gdzie złożono zwłoki m.in. Oleśnickich i księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.
Zespół klasztorny składa się z kościoła i przylegających do niego od północy zabudowań klasztoru. Znajdują się tu gotyckie krużganki, marmurowy nagrobek z informacją ilu zakonników spoczywa w tym miejscu. W klasycystycznym wnętrzu świątyni na szczególna uwagę zasługują znajdujące się w ołtarzach obrazy namalowane przez Franciszka Smuglewicza. W ołtarzu głównym przedstawiona została Trójca Święta, a w pierwszej parze płócien śmierć św. Józefa i Najświętszą Marię Pannę. W ołtarzach znajdujących się po środku kościoła umieszczono obrazy: przedstawiający identyfikację przez św. Helenę Drzewa Krzyża Świętego oraz nawiązujący do legendy o złożeniu w tym klasztorze jego cząstek. Dwa ostatnie obrazy nawiązują do wydarzeń związanych z życiem św. Benedykta, założyciela zakonu bernardynów. Następnie przeszliśmy do zakrystii. Na uwagę zasługuje lawetarz (umywalka kapłana) wykonany ok. 1620r. w różnogatunkowym marmurze kieleckim oraz pokrywająca ściany XVIII-wieczna boazeria drewniana z szafkami na sprzęty liturgiczne. Przez marmurowy portal weszliśmy do kaplicy wzniesionej prze Mikołaja Oleśnickiego. Na ścianach znajduje się barwna polichromia oraz XVIII-wieczne malowidła iluzjonistyczne z historią Drzewa Krzyża Świętego. Relikwie Krzyża przechowywane są w tabernakulum. Przy drzwiach znajduje się nagrobek rodziny fundatora. Po zwiedzeniu kaplicy udaliśmy się do Muzeum Misyjnego (Misjonarzy Oblatów Najświętszej Marii Panny). W czterech salkach urządzono ekspozycję zapoznającą nas z czasami najdawniejszymi, okresem więziennictwa i zniszczeń wojennych oraz ze zbiorami przywiezionymi przez misjonarzy z placówek znajdujących się w różnych częściach świata.
Następnie poszliśmy do Muzeum Przyrodniczo - Leśnego Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zgromadzono w nim zbiory geologiczne, archeologiczne, florystyczne i faunistyczne z terenu parku.
Po wyjściu udaliśmy się zobaczyć gołoborze. Gołoborza Łysogórskie tworzą malownicze pola kamieni pośród lasów Puszczy Jodłowej. Gołoborza Łysogórskie ze względu na położenie w strefie występowania lasu powoli, ale stale zarastają krzewami i drzewami. Gołoborza te powstały w epoce plejstoceńskiej w procesie mechanicznego wietrzenia wychodni skalnych piaskowca kwarcytowego skał osadowych, które powstały w okresie kambryjskim. Występowanie gołoborzy w paśmie Łysogórskim charakteryzuje się pewnymi prawidłowościami polegającymi między innymi na ich piętrowym występowaniu, co jest w pełni widoczne na Łysicy i Łysej Górze.
Zeszliśmy drogą w kierunku Huty Szklanej, gdzie czekał na nas autokar, skąd wróciliśmy do Kielc

DZIEŃ III
Naszym przewodnikiem był mgr Tomasz Łączek

MUZEUM ?ORŁA BIAŁEGO?

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej powstało w 1969r. Gromadzi zbiory w następujących działach: Ośrodku Badawczo - Muzealnym Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej, archeologii, Staropolskiego Okręgu Przemysłowego oraz Historycznym wraz z sekcją militariów. Muzeum mieści się w zabytkowym (1836-1838) budynku zawiadowcy staszicowskiej huty ?Rejów? oraz na 1,5 ha ekspozycji plenerowej.
Na wystawie plenerowej znajduje się ponad 115 eksponatów. Wśród nich jedyny w polskim muzealnictwie okręt wojenny na lądzie, samolot desantowy (wnętrze udostępnione do zwiedzania), myśliwiec szturmowy Su-7 przenoszący broń jądrową, samoloty i helikoptery, wyrzutnie i rakiety, armaty, w tym niemieckie z okresu II wojny światowej, fragment czołgu niemieckiego ?Tygrys?, czołgi, wozy opancerzone, torpedy oraz bomby. Zabytki po staszicowskiej hucie ?Rejów? to pozostałości wielkiego pieca i urządzeń wodnych - jedyny zachowany gar wielkiego pieca w Staropolskim Okręgu Przemysłowym. Kapliczka Matki Boskiej z 1848 r. wykonana w hucie ?Rejów?.
Godziny otwarcia 9.00-17.00
Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się w kierunku Sanktuarium M.B. Ostrobramskiej.

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ OSTROBRAMSKIEJ

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej - sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej jest kopią Ostrej Bramy w Wilnie.
Koronacja obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej odbyła się 2 lipca 2005 r. Matka Boska Ostrobramska jest patronką Skarżyska-Kamiennej. Sanktuarium powstało z inicjatywy ludzi pochodzących z Kresów.
Decyzją Wilnianina, ks. biskupa Edwarda Materskiego, pierwszego ordynariusza diecezji radomskiej, w maju 1988 r. rozpoczęto budowę Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W dniu 22 października 1989 r. ks. kard. Henryk Gulbinowicz dokonał poświęcenia kaplicy i intronizacji wizerunku Matki Bożej.
Obraz jest darem ks. bp. Edwarda Materskiego, a namalowała go wilnianka p. Izabela Borowska. Wyróżnieniem dla tego miejsca, jest utworzenie w dniu 17 maja 1992 r. Kapituły Ostrobramskiej. Tego dnia zostały sprowadzone do sanktuarium relikwie św. Rafała.

ZESPÓŁ KLASZTORNY OPACTWA CYSTERSÓW

Znajduje się tutaj kościół p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Floriana. Wzniesiono go w I połowie XIIIw. stylu późnoromańskim w formie bezwieżowej bazyliki z transeptem na planie krzyża łacińskiego. Ściany zbudowane z dwubarwnych ciosów piaskowca, ułożonych naprzemianlegle pasmami. Uwagę zwracają krużganki. Znajdują się tu również kapitularz (sala obrad) ? kwadratowa sala pokryta sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Uchodzi za najpiękniejsze wnętrze romańskie w Polsce. Z kapitularzem sąsiaduje karcer. Dalej znajduje się refektarz (wspólna jadalnia zakonników) i wmurowana w ścianę urna z prochami bohaterskiego dowódcy Zgrupowań Partyzanckich AK ? Jana Piwnika ?Ponurego?
W pomieszczeniach klasztoru mieści się Muzeum Ojców Cystersów, utworzone w 1991r. ze zbiorów księdza Walentego Ślusarczyka.
Po zakonie oprowadzał nas Brat Marian ? przewodnik klasztorny. Człowiek niezwykle miły i o bardzo ciekawej osobowości. Po zwiedzaniu klasztoru pokazał nam swój własny ?pokój? w klasztorze i obdarował każdego obrazkiem z wizerunkiem jakiegoś świętego oraz swoją wizytówką. Polecam go na przewodnika, a to kontakt tel. do niego 41 275-02-24 po 2100

MUZEUM PRZYRODY I TECHNIKI

Muzeum ukazuje typowy zakład hutniczy z przełomu XIX/XXw. (wielki piec z towarzyszącymi urządzeniami). Znajduje się tu również sala ze szczątkami dinozaurów i innych gadów, a także ? co najbardziej mnie zaciekawiło- sala z samochodami firmy Star. Są wśród nich: pierwszy z całej rodziny STAR 20 oraz terenowy STAR 266R uczestnik X Rajdu Paryż ? Dakar z 1988 roku. W 2006 roku Muzeum zakupiło zachowane pozostałości oryginalnego papamobile wyprodukowanego na podwoziu STARA 660M2 na potrzeby Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w roku 1979.

MICHNIÓW ? MUZEM MARTYROLOGII POLSKIEJ

Wieś ta została spacyfikowana przez Niemców w dniach 12-13.07.1943. Zabudowania doszczętnie spalono, 203 osoby rozstrzelano lub spalono żywcem. Wśród pomordowanych znajdowało się 47 dzieci i 53 kobiety. Obecnie znajduje się tu zbiorowa mogiła, obok niej rzeźba ?Michniowskiej Piety?, która przedstawia świętokrzyską kobietę na kolanach której spoczywa ciało syna partyzanta. Wznosi się tu Dom Pamięci Narodowej.

DĄB ?BARTEK? W ZAGNAŃSKU

?Bartek? jest jednym z najstarszych dębów. Utrzymuje się, że osiągnął wiek ok. 1200 lat. Wysokość 30m., rozpiętość konarów ok. 40m., miąższość ok. 72m3. W 1906r. drzewo uszkodził pożar w pobliżu zabudowań. W dniu 3.VI.1991r. uderzył w niego piorun.

SAMSONÓW ? RUINY HUTY

Samsonów to miejscowość położona na terenie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Możemy tu podziwiać wybudowany w 1598 r. pierwszy wielki piec hutniczy. Pożar, który wybuchł w 1866 zniszczył hutę. Do dziś zachowały się ruiny Huty ?Józefów ?z 1823 r. wielki piec z wieżą gichtociągową, z której dokonywano zasypywania pieca wsadem, budynki produkcyjne, fragment ujęcia wody i inne budowle.

OBLĘGOREK - MUZEUM HENRYKA SIENKIEWICZA

Muzeum znajduje się w pałacu położonym w pięknym parku. Ten pałacyk został podarowany Sienkiewiczowi przez społeczeństwo w 1900r., z okazji jubileuszu 25lecia pracy literackiej. Muzeum zostało otwarte w 1958r. Po remoncie od listopada 1986r. można oglądać mieszczące się na parterze ekspozycję wnętrz będące w prawie takim samym stanie, jak za życia pisarza, a na piętrze umieszczona jest wystawa obrazująca jego życie i twórczość.

W ZAŁĄCZNIKU ZNAJDUJE SIE ORYGINAŁ

MOGA BYĆ DROBNE BŁĘDY :)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 17 minut

Typ pracy