profil

Kryzys polityczny za Mieszka II.

poleca 91% 104 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Mieszko II Kazimierz Odnowiciel

W 1025 roku na król Polski koronuje sie Mieszko II. Chciał on kontynuować politykę ojca Bolesława Chrobrego. Jednak państwo nie było dobrze scentralizowane. Przeciwko bratu występują Bezprym i Otto. W 1026 roku Bezprym kradnie koronę Mieszkowi i wysyła ja cesarzowi niemieckiemu Konradowi II. Mieszko ucieka z Polski, a Bezprym koronuje się na księcia. Następuje decentralizacja państwa ( dołączenie terytoriów do Polski). Bezprym umiera w 1032 roku.

Do kraju powraca Mieszko II. Zostaje księciem. Próbuje uzyskać poparcie Niemiec, jednak rycerstwo go nie słucha. Mieszko ożenił się z Dobrowięgą, z którą miał syna Kazimierza, który po urodzeniu przebywał w Niemczech. Mieszko II umiera w 1034 roku.

W 1038 roku na Polskę najeżdża Czeski książę Brzetysław. Rabuje on Poznań, Kraków i Gniezno skąd zabiera insygnia św. Wojciecha.

W 1039 roku do Polski wraca z Niemiec Syn Mieszka II Kazimierz Odnowiciel. Koronuje sie na księcia. Próbuje przyłączyć do Polski Mazowsze, które wcześniej stało się oddzielnym księstwem. Udaje mu sie. Pokonuje Miecława ( Miesława) i przyłącza Mazowsze do Polski. Odzyskuje też Śląsk i Grody Czerwieńskie.

Po śmierci Kazimierza władze przejmuje Bolesław II Śmiały. Podczas konfliktu papieża z cesarzem Bolesław opowiada się po stronie papieża dzięki czemu uzyskuje zgodę na koronacje, do której dochodzi w 1076 roku.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta