profil

Interpretacja wiersza Ewy Lipskiej "Krzyk Mody"

poleca 85% 582 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

INTERPRETACJA WIERSZA
?Krzyk Mody? Ewy Lipskiej

Wiersz Ewy Lipskiej pt. ?Krzyk Mody? mówi o nas, młodych ludziach, którzy zagubieni we współczesnym świecie, ulegamy lansowanym modom, które stają się dla nas sposobem na życie.
Myślę, że poetka chce nam przekazać, iż złudna pogoń za modnymi rzeczami w ostrych kolorach od słynnych i drogich projektantów nie przyniesie nam nic dobrego. Przedstawiony Gianni Versace był przecież jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych prekursorów i kreatorów mody. Wydaje nam się, że tak wytworni i elegancko odziani, staniemy się lepszymi ludźmi, a inni będą nas podziwiać.
Sądzę, że autorka wytyka nam snobizm, próżność i powierzchowność w życiu. Wartości duchowe nie mają dla nas wielkiego znaczenia i dlatego sklepy oraz tak popularne dzisiaj centra handlowe nazywa ?kościołami mody?, świątyniami, w których tracimy czas i pieniądze na to, aby lepiej wyglądać. Ewa Lipska w swoim wierszu wspomina, że mimo wszystko próbujemy dociec dlaczego tak się dzieje. ?Rozwiązywanie rebusów naszych archetypów?, to próby odnalezienia odpowiedzi na męczące pytanie, dlaczego tak się zachowujemy, czy może działamy nieświadomie?
Życie ludzkie jednak ma swój kres i kiedy umrzemy nasz ubiór i pieniądze nie będą miały już żadnego znaczenia, a na Sąd Ostateczny zostaniemy zaproszeni za darmo.
Poetka używa w swoim dziele wielu środków stylistycznych np. animizację (?pisklę estetyki?), antytezę (?kościół mody?, ?wernisaż Sądu Ostatecznego?) oraz symbol ( postać Gianniego Versace). Nie ma tu podziału na strofy, a liczba sylab nie jest taka sama w każdym wersie. Jest to biały wiersz, ponieważ nie ma rymów.
Pisarka użyła tak prostej formy dzieła, aby w przejrzysty sposób pokazać jak dziwni jesteśmy.
Wiersz zaczyna się i kończy motywem śmierci, wywołując niepokój. Autorka nie komentuje i nie osądza nas, lecz bacznie obserwuje, a wnioski pozostawia czytelnikowi. Myślę, że jednym z nich mogłaby być refleksja nad własnym życiem i przemiana wewnętrzna.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata