profil

Pożyteczne i szkodliwe skutki promieniowania jądrowego

poleca 83% 1275 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zjawisko promieniowania jądrowego na pierwszy rzut oka kojarzy nam się z zagrożeniem życia, chorobami, wszelkim złem. Oczywiście promieniowanie może mieć swoje dobre i złe strony. Wszystko zależy od dawki promieniowania, gdyż promieniowanie w nadmiernej ilości może zaszkodzić, a w niewielkiej może nawet dobrze działać na środowisko i człowieka.

Promieniowanie jądrowe ma wiele zastosowań. Lekarzom służy do niszczenia komórek powodujących wzrost nowotworu. Taka metoda leczenia nazywa się radioterapią. Materiały radioaktywne pomagają im stwierdzić, jaki jest stan nerek i jak pracują inne organy ciała. Należy być jednak bardzo ostrożnym, korzystając z promieniowania jądrowego, gdyż w nadmiernej dawce może zaszkodzić pacjentowi. Sondy kosmiczne, przelatujące daleko od Słońca, używają materiałów radioaktywnych do wytwarzania elektryczności. Materiały te są także wykorzystywane jako przenośne źródła silnych promieni gamma, które mogą być używane do prześwietleń stalowych belek w budynkach lub mostach w celu wykrycia wewnętrznych pęknięć. Małe dawki promieniowania poprawiają kiełkowanie roślin, powodują przyspieszenie ich wzrostu, zwiększają plony i co jest niezwykle interesujące, zwiększają odporność na infekcję tych roślin. Napromieniowaniu poddaje się najprzeróżniejsze artykuły spożywcze; od pomidorów po drób. Napromieniowanie żywności jest w pełni bezpieczne. Badania wskazują, że podstawowe składniki odżywcze- węglowodany, białka i tłuszcze- nie zmieniają się podczas napromieniowywania. Z drugiej strony napromieniowanie obniża zawartość witamin w żywności. Jednak, gdy proces przeprowadzony jest w starannie kontrolowanych warunkach to efekt ten nie występuje.. Napromieniowanie żywności na pewno nie zastąpi innych metod utrwalania żywności. Może jednak odegrać niesłychanie ważną rolę w gospodarce żywnościowej świata, a w szczególności poprzez zmniejszanie strat żywności może przyczynić się do likwidacji głodu w krajach Trzeciego Świata.

Promieniowanie jądrowe ma także zastosowanie w przemyśle energetycznym. Daje o wiele więcej energii niż węgiel, ropa, czy gaz. W przyszłości, gdy zabraknie naturalnych zasobów energetycznych będziemy musieli wykorzystać energię jądrową. Taka metoda jest w pewnym stopniu korzystna, gdyż nie emituje do środowiska szkodliwych substancji zanieczyszczających atmosferę. Istnieje także ta druga strona medalu a mianowicie awarie w tego typu elektrowniach, gdyż wytwarzają taka ilość promieniowania, że grożą śmiercią wielu ludzi i długotrwałym napromieniowaniem innych. Może być przyczyną wielu chorób nowotworowych i mutacji, a także może wywołać chorobę popromienną. Energetyka jądrowa niesie ze sobą jeszcze jeden nierozwiązywalny problem - pozbywanie się odpadów nuklearnych.

Rozwój techniki nie zawsze służy człowiekowi; tak jest z bronią jądrową (atomową). Jest to broń masowego rażenia, wykorzystująca energię atomową, jej rozszczepienie bądź syntezę. Wybuch takiej bomby oddziałuje na otoczenie poprzez falę uderzeniową, promieniowanie cieplne, promieniowanie przenikliwe oraz opad promieniotwórczy, co jest bardzo szkodliwe dla człowieka i środowiska.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Komentarze (1) Brak komentarzy

nawet spko

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty