profil

Zastanów się nad swoimi planami życiowymi, jaką pozycję społeczną chcesz osiągnąć? Jakie zjawiska społeczne mogą Ci w realizacji tych planów pomóc, a jakie przeszkodzić?

poleca 88% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

?Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby co uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?
***
Tak dla dobrej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować,
Mój maleńki kolego.?


Już od najmłodszych lat uczymy się, że wszystkie zawody są od siebie zależne, wzajemnie się przenikają, są potrzebne i niezbędne do normalnego życia. Wszystkie [zawody] są odpowiedzialne i żadna praca nie hańbi. Tak więc na świecie niezbędni są na przykład lekarze czy prawnicy, ale również nie można pominąć choćby ludzi dbających o porządek. Gdybyśmy kształcili samych ekonomistów, nasze ulice wyglądem i czystością mogłyby przypominać ulice Paryża.
W szkole moimi ulubionymi przedmiotami jest polski, wos i historia, ale nieobca jest mi również biologia i chemia. Dlatego uważam, że mogłabym się sprawdzic jako psycholog. Ponadto posiadam cechy charakteru niezbędne do tej funkcji: umiejętność komunikowania się, wrażliwość i badawczy umysł. Wiadomo, że nie każdy psycholog zostaje terapeutą, to wymaga dwuletniego stażu po ukończeniu studiów. Uważam, że jest to zawód z przyszłością, gdyż psychologów można spotkać praktycznie wszędzie, pracują w policji, wojsku, szpitalu, biznesie, reklamie itp.
Inną opcją jest praca w charakterze nauczyciela. Potrzebna jest do tego komunikatywność, łatwe nawiązywanie kontaktów, cierpliwość, sprawiedliwość i umiejętność przekazywania swojej wiedzy. Po studiach pedagogicznych od razu można pracować w szkole. Można być nauczycielem w przedszkolu, nauczycielem nauczania początkowego (klas I-III), nauczycielem w szkole specjalnej, bądź też wychowawcą w domu dziecka.
Uważam, że w realizacji moich celów mogą pomóc mi upór i wytrwałość, a także wsparcie bliskich osób. Sprzyjające zjawiska społeczne, to oczywiście wyż demograficzny.
Sądzę, że to, kim zostanę przyszłości jest bardzo ważne, ale równie ważne jest to, abyśmy w ?biegu? dążenia do celu nie zapomnieli o miłości i abyśmy robili wszystko zgodnie z własnym sumieniem, bo jak mówi św. Paweł w ?Liście do Koryntian?
? Gdybym tez miał dar prorokowania,
I znał wszystkie tajemnice,
I posiadał wszelką wiedzę,
I wszelką [możliwą] wiarę, tak
Iż bym góry przenosił,
A miłości bym nie miał,
Byłbym niczym??

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty