profil

Co nas wciąż ciekawi i interesuje w "Zemście'' ?

poleca 85% 507 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Aleksander Fredro Papkin

,,Zemsta?? to komedia Aleksandra Fredry. Opowiada ona o zabawnych losach szlachciców Rejenta i Cześnika , ich rodziny i najbliższych. Ukazując nam wady tych bohaterów poeta zachęca w ten sposób ludzi do śmiania się z własnej głupoty, chciwości, egoizmu oraz innych negatywnych wad. 4 października 2002 roku odbyła się premiera filmu ,, Zemsta?? w reżyserii Andrzeja Wajdy w Polsce. Film otrzymał 8 nominacji do nagrody Orzeł. Otrzymał je w kategoriach: Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Aktor, Najlepsza Aktorka ,Najlepszy Aktor Drugoplanowy, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa Najlepsza Muzyka i Najlepszy Montaż. "Zemsta" otrzymała również nominację do Złotego Delfina na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Festróia - Tróia.
Mimo, że utwór jest już stary cały czas śmieszy nas i ciekawi. Myślę, książka cieszy się takim powodzeniem i zainteresowaniem ze względu na jej wartości artystyczne.
Lektura pozwala nam wyobrazić sobie XIX-wieczną szlachtę, poznać jej obyczaje i wyobrazić sobie obiór tamtejszej ludności. Zawiera więc w sobie realizm i prawdę historyczną. W pełni oddaje uczucia i przeżycia bohaterów oraz atmosferę dawnej ojczyzny.
Pragnę zwrócić też uwagę na sposób zapisu i język, który jest bardzo bogaty. ,,Zemsta?? jest napisana wierszem, zawarte są w niej 4 akty i sumie 37 scen, które czyta się z naprawdę wielką przyjemnością i łatwością. Jest to sposób na mile spędzony czas i z pewnością z czytania coś nam w głowie pożytecznego pozostanie.
Myślę, że kolejnym plusem tej książki jest żywa, wciągająca akcja. Czytając czy oglądając utwór na deskach teatru po prostu nie ma możliwości aby choć przez chwilę się nudzić. Z każdą chwilą jesteśmy coraz bardziej ciekawi, co za chwilę nastąpi, a więc nasze zainteresowanie wartką, bogatą fabuła cały czas rośnie.
Moim następnym argumentem są oczywiście różne formy komizmu tutaj występujące. Bawi nas postać tchórzliwego Papkina przed Klarą udającego najodważniejszego szlachcica jakiego Polska widziała oraz śmieszne powiedzonka takie jak np. ,, mocium panie??, którego nagminnie używa Cześnik. Śmiech wywołują również kłopotliwe sytuacje, czy nieuzasadnione bezsensowne kłótnie dwóch sąsiadów oraz dwa tak różne charaktery jakimi mężczyźni są. Spotykamy się więc z komizmem słownym, komizmem postaci i komizmem sytuacji.
Uważam, że dużą zaletą ,,Zemsty?? jest sposób w jaki Fredro ukazał nam obu szlachciców, a mianowicie zabawnie, ale jednak życzliwie pomimo wielu wad. Postawił tych dwóch naprzeciwko siebie obdarzając ich zupełnie innymi cechami. Lecz można się u nich doszukać również i wspólnych cech, jak np. egoizm i warcholstwo, co też nas rozśmiesza.
Tak więc, sądzę, że teraz większość z nas już wie, że ta komedia nadal bawi nas i ciekawi głownie z powodu jej artystycznych wartości. Moim zdaniem to dlatego ksiązka cieszy się takim zainteresowaniem mimo upływu tylu lat.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty