profil

Wycieczka po wyżynach polskich

poleca 84% 805 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

WYCIECZKA PO WYZYNACH W POLSCE

Pas wyżyn w Polsce jest bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Warto wybrać sie na wycieczkę i zobaczyć przynajmniej najważniejsze i najpiękniejsze miejsca Wyżyn Polskich. Jakie miejsca sa warte zobaczenia?

Swoją wycieczkę można zacząć od Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej. Można przejść się Szlakiem Orlich Gniazd i zobaczyć cały urok tej części Polski. Idąc nim napewno zachwycimy się zamkiem w Ojcowie (4), w Piaskowej Skale (1), w Ogrodzieńcu (3) oraz w Bobolicach (5). Nie powinno umknąć naszej uwadze ujście Wąwozu Korytania, w którym znajduje się źródełko Miłości (2). Ze skały wypływa tam woda. Można nawet zauważyć pod wodą wymurowane serce. Podróżując dalej tym szlakiem zobaczymy Jaskinie na Biśniku. Posiada ona cztery otwory.Wchodzi się nim do obszernej jasnej komory powstałej po wybraniu namuliska. Z komory prowadzą dalej krótkie odgałęzienia pod dawnym poziomem dna. Jaskinię tworzy kilka salek połączonych niskimi przełazami (6). Cześć jaskini tworzy myty tunelik rozpoczynający się w obszernym oknie przebijającym skałę na wylot. Jedno z odgałęzień tuneliku prowadzi do malowniczego okna w skale, drugie za niewielkim prożkiem zamykają osady.

Kolejną ciekawą wyżyną jest Wyżyna Kielecko- Sandomierska. Na tym terenie znajduje sie Świętokrzyski Park Narodowy. Zwiedzenie go wprawdzie zajmie dużo czasu, ale naprawdę warto go poświęcić. Można w nim zobaczyć między innymi Muzeum przyrodnicze na Świętym Krzyżu. W muzeum można obejrzeć minerały i skamieniałości, florę i faunę oraz eksponaty związane z zagrożeniami parku, a także ekspozycję o parkach krajobrazowych Gór Świętokrzyskich. Nie można tez ominąć wyjątkowej zagrody w Bodzentynie (7), w której to znajduje sie mnóstwo zabytków etnograficznych.

Mówiąc o wyżynach nie można nie wspomnieć o Wyżynie Lubelskiej i Roztoczu. Ta pierwsza słynie z licznych wąwozów lessowych w okolicach Kazimierza Dolnego. Nikt to przeszedł sie takim wąwozem nie żałuje tego. Warto odwiedzić też kolejny Park Narodowy- Roztoczański. Jest w nim wiele do zobaczenie, ale jest tam jedna rzecz, która przyciąga uwagę każdego przechodnia. Jest to Dąb Florian (8). Warto zrobić sobie pod nim zdjęcie, ponieważ widok takiego drzewa nie zdarza się często. Idealne na weekend jest Roztocze. Jest to cicha, przepiękna, malownicza kraina. Można tak znaleźć zarówno skanseny czy kościoły (9), jak i romantyczne, tajemnicze miejsca (10).

Jak zatem widać są w Polsce, a w szczególności na Wyżynach Polskich miejsca, które urzekają swoją pięknością, ale też historią. Każde jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Warto więc każde zobaczyć. Gorąco do tego zachęcam!!!

Załączniki:
Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Geografia świata