profil

Czy ideały są potrzebne, czy można je zastąpić przeciętnością?

poleca 85% 119 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Prawo harcerskie są to najważniejsze wartości, ideały, zasady postępowania. Czym jest dla nas prawo harcerskie? Czy wartości i ideały, jakie ze sobą niesie są we współczesnym świecie nadal aktualne? Albo inaczej... Czy harcerze rozumieją te wartości, czy są dla nich ważne te ideały czy może można by zastąpić je przeciętnością? Czy to tylko dla nich zbiór pustych zasad nic nieznaczących, które są po to żeby je omijać...? Przestarzałe ideały, które dzisiaj nic nie znaczą? Dla niektórych osób prawo znaczy tyle, co jakaś regułka, której można się nauczyć, ale po co...? Warto się zastanowić, jaki stosunek mają harcerze w naszych drużynach, zastępach, do prawa i dlaczego jest taki a nie inny.
Ja i moja koleżanka, która również jest harcerką wypowiedziałyśmy przyrzeczenie harcerskie i otrzymałyśmy Krzyż . Po tym wydarzeniu zostałyśmy same w środku lasu. Dużo rozmawiałyśmy, mówiłyśmy o tym, że to jest najważniejsza chwila, że chcemy się zmienić, choć troszkę.... To wspólne przyrzeczenie bardzo nas do siebie zbliżyło. Zawiązała się między nami przyjaźń... W dzień poszłyśmy w to miejsce, aby zobaczyć gdzie miałyśmy przyrzeczenie, bo w nocy nic nie widziałyśmy... Poszło z nami jeszcze kilku chłopców... śmiali się, wygłupiali. Jak to oni, czasem przeklinają i gdy jeden z nich przeklął ja i moja przyjaciółka, która miała ze mną przyrzeczenie popatrzyłyśmy na niego z wyrzutem. Powiedziałyśmy tylko:,, Kamil!?. A on odpowiedział:,, Co?! Jak teraz dostałaś krzyż to, przestaniesz przeklinać?! Chcesz się poprawić?! Jak Dawid dostał krzyż to chciał wszystkim pomagać!
A ty?!?. Powiedziałyśmy mu jak powinien postępować, żeby jednak starał się dążyć do ideału, a nie zostać takim przeciętniakiem. Człowiekiem który w niczym się nie wyróżnia.
Gdy na zbiórce mojej drużyny dh drużynowa opowiadała gawędę o II wojnie światowej, o obrońcach wieży spadochronowej, przy której ja się prawie popłakałam to niektóre harcerki coś między sobą szeptały i umierały ze śmiechu... Ja uważam, że tych żołnierzy trzeba darzyć szacunkiem i czcią.
Co robić, żeby harcerze dostrzegali wartości i ideały prawa harcerskiego?
Na szczęście przeważają ci, którzy je rozumieją i starają się przestrzegać. Jednak jest wiele osób, które nie dostrzegają lub nie chcą dostrzegać tych ideałów i wartości prawa. Do tego najważniejsze są chęci?
Myślę, że jednak ideałów nie można było by zastąpić przeciętnością. Ideały są po to żeby do nich dążyć, by próbować im dorównać. Przeciętnym człowiekiem jest każdy .Większość z nas ma swój ideał, który chcemy naśladować i podziwiać. Nie zawsze nam to wychodzi , lecz nie poddajemy się. W końcu musi się udać! Takie naśladowanie buduje w nas chart ducha. Gdybyśmy nie mieli ideałów trudno byłoby nam żyć. Chcielibyśmy dążyć do celu. Stawać się ludźmi lepszymi. Nie mielibyśmy komu dorównywać i z kim się porównywać. Ciągle bylibyśmy załamani. Ideałów nie można byłoby zastąpić przeciętnością, ponieważ my i świat byłby szary i smutny.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty