profil

Literacki obraz szaleństwa Lady Makbet.

poleca 81% 785 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

Lady Makbet jest żoną tytułowego bohatera utworu Williama Szekspira pt."Makbet". Jest Ona postacią, którą można nazwać "czarnym charakterem". Jej główną cecha charakteru, jest chciwość. Żądza władzy i bogactwa popycha ja do strasznych zbrodni. Nakłania swojego męża do zamordowania Dunkana i choć Makbet z początku się sprzeciwia, szybko zmienia zdanie za namowa żony. Widać tu, że miała niezwykły wpływ na swojego męża, a także dar przekonywania.

Przez dokonanie wielu zbrodni Lady Makbet popada w chorobe psychiczna. Przyczyna tego moze byc skrywanie swoich wyrzutów sumienia i obawy, które zauwaza pewna dama dworu. Co noc widzi Ona jak Lady Makbet chodzi i romawia sama ze sobą podczas snu. Z tego wlasnie powodu pewniej nocy, oczekuje na swoja pania wraz z lekarzem by dowiedziec sie co jest przyczyna tego dziwnego zachowania. Podczas ich rozmowy, do komnaty wchodzi Lady Makbet ze świeca w reku. Sa śiwadkami jak obciera sobie rece myslac, ze takim sposobem zmyje krew z rak pozostałej po zbrodni.

Zaczyna takze mówic, wyraża swoj bol, ktory lezy jej na sercu. Obwinia o to wszystko swojego meza, stwierdzajac ze jest tchorzem. Lekarz stwierdza ze choroba ta wykracza po za jego umiejetnosci. Twierdzi ze jest w bardzo zlym stanie, bardziej niz lekarza potrzebuje ksiadza iż jest grzesznica. Istnieje mozliwosc ze sama moze sie zabic, dlatego nakazuje schowanie wszystkich przedmiotow, ktore moglyby w tym jej pomoc.

Lekarz sie nie mylil. Lady Makbet z silnej kobiety zmienia się w słabą, chorą psychicznie osobę. Nie jest w stanie poradzić sobie ze złem, którego dokonała razem z mężem, nie akceptuje też tego, że mąż się od niej odsunął. Nie widzi sensu żyć dalej, popełnia samobójstwo. Makbeta wogole nie poruszyla smierc zony, moze z tego wzgledu iz smama nauczyla go tej bezwzgledności i nie okazywania uczuc.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Epoka
Teksty kultury