profil

Masa i ciężar ciała a przyspieszenie ziemskie (zadanka)

poleca 83% 1049 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

?Tu program pierwszy Polskiego Radia, nadajemy komunikat specjalny! Jak podaje Polska Akademia Nauk, w nocy zmniejszyło się przyspieszenie ziemskie. Wynosi ono obecnie 7,5 N/kg. W związku z tym prosimy wszystkich obywateli, aby nie wychodzili z domu. Pozwoli to Państwu uniknąć kłopotliwych sytuacji. Uwaga! Powtarzam...?

1. Jakie niespodzianki miał na myśli spiker radiowy?
Ze względu na zmniejszenie przyciągania ziemskiego zmieniłyby się wartości wielkości fizycznych takich jak: siła ciężkości, ciśnienie hydrostatyczne, siła wyporu oraz energia potencjalna.
Siła ciężkości odpowiada za przyciąganie ciała do Ziemi. Gdyby zmniejszyła się, ludziom trudniej byłoby poruszać się, ponieważ przyczepność do podłoża zmalałaby. Wprawdzie przyspieszenie ziemskie byłoby większe niż przyspieszenie na Księżycu, jednak warunki życia na pewno by się zmieniły. Zaletą tej zmiany byłyby mniejsze uszczerbki na zdrowiu w wypadkach związanych ze spadaniem ciał z dużych wysokości. Kolejnym plusem byłoby mniejsze zużycie paliwa przez samoloty i inne obiekty latające. Ludzie podróżujący liniami lotniczymi odczywaliby mniejszy dyskomfort podczas startu i lądowania maszyn. Ptaki wkładałyby mniej siły i mogłyby pokonać większe odległości niż obecnie. Sportowcy, np. siatkarze, mniej męczyliby się podczas meczy, ponieważ piłka wolniej opadałaby na ziemię.
Zmniejszona wartość siły wyporu ułatwiłaby życie stworzeń wodnych. One również nie musiałyby wkładać tyle siły w poruszanie się po swoim środowisku. Z kolei ludzie mieliby większe problemy z utrzymaniem się na powierzchni wody. Zwiększyłaby się liczba wypadków śmiertelnych związanych z utonięciem. Statki musiałyby pływać z mniejszym obciążeniem, ponieważ ich obecna waga mogłaby je pociągnąć na dno.
Zmniejszona wartość ciśnienia hydrostatycznego ułatwiłaby nurkowanie. Można by bez problemu dostać się do większych głębokości, do których do tej pory nie mieliśmy dostępu.
Reasumując nasze rozważania zmniejszona wartość przyspieszenia ziemskiego przyniosłaby zarówno korzyści jak i straty. Z pewnością plusem byłaby zmniejszona wartość siły ciężkości, a do minusów zaliczylibyśmy zmniejszenie siły wyporu.

2. Co czułbyś, gdybyś nagle znalazł się w takiej sytuacji.
Gdybyśmy znalazły się w takiej sytuacji zdenerwowałybyśmy się. Najpierw jednak powiadomiłybyśmy swoich wszystkich znajomych, którzy, być może, nie słyszeli komunikatu radiowego. Później poszukałybyśmy w internecie informacji na temat przyspieszenia ziemskiego i tego, co nam może grozić. Następnie dostosowałybyśmy się do wymogów bezpieczeństwa. Postarałybyśmy się o zgromadzenie zapasów żywności i wody pitnej, w razie jeszcze większej awarii, oraz przyniosłybyśmy do domu nasze zwierzątka i przedmioty znajdujące się na podwórku. Następnie włączyłybyśmy telewizor lub radio i czekałybyśmy na dalsze informacje lub wskazówki na temat życia w zaistniałych warunkach.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty