profil

Charakterystyka porównawcza Pawła Obareckiego i Stanisławy Bozowskiej.

poleca 85% 138 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Paweł Obarecki i Stanisława Bozowska to główni bohaterowie noweli Stefana Żeromskiego pt.: ? Siłaczka?. Kiedy poznajemy bohaterów są oni do siebie podobni. Pochodzili z biednych rodzin, oboje mieszkali na wsi. Paweł w Obrzydłówku, a Stasia w pobliskim miasteczku. Postaram się ukazać, jak bardzo się jednak różnili.
Bohaterowie poznali się, gdy Stasia była absolwentką gimnazjum, a Paweł studentem medycyny. Tutaj jednak ich drogi się rozchodzą. Spotykają się dopiero po kilku latach we wsi Obrzydłówek, kiedy to Stasia jest nauczycielką, a Paweł lekarzem.
Stasia była dwudziestokilkuletnią nauczycielką. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie, zajmowała się dawaniem dodatkowych lekcji. Jej marzenie wstąpienia na studia zostało niespełnione z powodu braku pieniędzy. Jasnowłosa Stasia o ustach w kolorze dzikiej róży zawsze była ubrana niemodnie. Wyglądała jak stara panna, w baszłyku niedbale zarzuconym na futrzaną czapkę, w trochę za dużych kaloszach oraz w niezgrabnej i niemodnej salopce.
Natomiast Paweł był ubogim studentem medycyny. Zaraz po ukończeniu nauki Wyjechał na praktyki do Obrzydłówka, gdzie za darmo udzielał pomocy medycznej. Paweł nosił czarne, wytarte palto, podobne do kaftanu wariata. Chodził małymi kroczkami, aby ukryć pozatykane tekturą dziury w podeszwach butów. Tak Żeromski opisuje bohaterów za czasów nauki. Jednak wgląd obojga bohaterów zmienił się wraz z upływem lat. Stasię Bozowską przedstawia, jako młodą chorą na tyfus, natomiast Pawła, jako mieszkańca pozbawionego wszelkiej higieny Obrzydłówka.
Nie tylko wygląd owych bohaterów zmienił się, wraz z upływem czasu. Po skończeniu studiów, Paweł był człowiekiem pełnym zapału, energii i odwagi. Uczciwie i rzetelnie wypełniał swoje zadania. Przeciwstawiał się presji otoczenia i śmiało realizował swoje ideały. Jego celem była praca u podstaw. Jednak z upływem czasu szybko zniechęcił się brakiem efektów swojej pracy i wrogością otoczenia. Pod wpływem środowiska zmienił się. Stał się materialistą, był obojętny, zabrakło mu siły do pracy. Zatracił swoje idee i popadł w marazm. Życiowym celem Stanisławy Bozowskiej było zrealizowanie swoich ideałów pracy u podstaw. Uczyła dzieci czytać i pisać. W przeciwieństwie do Pawła, to osoba o silnym charakterze, która wytrwała do końca i zawsze pozostała wierna swoim ideałom.
Żadne z naszych bohaterów nie spełniło swych marzeń. Przeszkodziła im w tym bieda towarzysząca Pawłowi i Stasi przez całe życie. Jednak miały one wspólny cel, pracę u podstaw. Niestety Obarecki nie wytrzymał walki z elitą Obrzydłówka, a Stasia pomimo poświęcenia została pokonana przez nieuleczalną chorobę. Podsumowując, bohaterowie różnili się od siebie chociażby siłą własnej psychiki, czy wytrwałością. Stasia wykazała się siłą psychiczną, nie poddała się przeciwnością losu i stała się autorytetem dla Pawła.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty