profil

Dlaczego warto być turystą i zwiedzać Mazowsze? - referat

poleca 85% 620 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Fryderyk Chopin

Dlaczego warto być turystą i zwiedzać Mazowsze?
Dzięki byciu turystą, możemy bardzo wiele się nauczyć. Szczególnie dużo na temat historii. Zwiedzając zabytkowe ruiny czy muzea, umożliwiamy sobie dostęp do wiedzy o najróżniejszych cywilizacjach nawet tych starożytnych. Oglądając stare budowle, poznajemy architekturę bardzo dalekich nam pokoleń. Dzięki podróżom i turystyce widzimy ciężką pracę naszych przodków i ich wyobrażenia.
Na Mazowszu jest około trzydzieści sześć ciekawych miejsc (w tym dziewięć zamków), dostarczających nam informacji, na temat tego województwa. Na przykład Czersk, osada i gród z XI wieku. Jest ona jedną z najstarszych ruin na Mazowszu. Leży on niedaleko góry Kalwarii.
Na zachód od Szreńska znajduje się Ciechanów ? osada położona według strategii wojennej w bardzo ważnym miejscu. Osada ta, leżała na pograniczu Mazowsza i Prus (czyli Niemiec). Ciechanów pełnił również rolę dawnego miasta wojewódzkiego. Jest on bardzo okazały. Od strony Wisły widać dwie wieże strażnicze, z małymi okienkami. Rozmiary okienek miały zapewne na celu chronienie obrońców osady.
W kierunku północno-wschodnim od Siedlc znajduje się Liw. Był on częścią dawnego województwa łomżańskiego, ale wypełniał też swoje obowiązki jako zamek położony nad rzeką Liwiec. Z tąd pochodzi jego nazwa. Jest on zbudowany w stylu gotyckim przez książąt mazowieckich na początku XIV wieku. Obecnie pozostały po nim wieża, dwór i ruiny jednego z murów. Jednak przed zniszczeniem w 1657 przez Szwedów, przed bramą wejściową stała okazała wieża ze szpiczastym, turkusowym dachem, a w jego murach był owy dwór i kilka małych domków.
W okolicach Kutna znajduje się Oporów, czyli zamek położony na kępie otoczonej wałem. Zbudował go biskub kujawski Władysław Oporowski (późniejszy arcybiskub gnieźnieńki) w XV wieku, a dokładniej w latach 1434-1439. Część zamku jest wzniesiona w stylu renesansowym, na co wskazują łuki nad wejściem. Budowla należała do pięciu różnych rodów : Oporowskich, Sołłohubów, Korzeniowskich, Pociejów i Oborskich.
Niedaleko Borochowa leży Sochaczew. Stał tam piękny zamek. Jednak teraz pozostały po nim tylko ruiny. Wznosił się na wzgórzu. Na około stały mury obronne, a w niektórych miejscach wąskie wieżyczki. Do bramy wejściowej prowadził most, a w jednym miejscu stały domy ludzi. Dziś można zobaczyć tylko pozostałości kilku bram. Zamek zbudowali książęta mazowieccy, jednak zniszczyli go Szwedzi.
Dobrym przykładem architektury obronnej jest kościół obronny w Borochowie. W tym kościele pobrali się rodzice znanego, Polskiego kompozytora ? Fryderyka Chopina. Aktualnie swiątynie otacza resztka fosy. Przy kościele widnieją dwie wieżyczki. Ogólnie budowla jest zbudowana z czerwonej cegły i ma turkusowy, spiczasty dach.
W Warszawie znajduje się kolumna Zygmunta III Wazy. Została ona wzniesiona na cześć króla. Ufundował ją jego syn ? Władysław IV. Była ona wiele razy odnawiana i zmieniała się jej podstawa. Na samym szczycie kolumny widnieje pomnik Zygmunta III Wazy. Trzyma on szablę, lecz jeśli ona upadnie zwiastuje to nieszczęście i upadek Warszawy. Ten sławny pomnik znajduje się obok Zamku Królewskiego i est najstarszym świeckim pomnikiem miasta.
W Łomży leży cmentarz katedralny. Spoczywają na nim sławne osoby zasłużone nie tylko dla miasta takie jak : Jakub Waga, Feliks Bernatowicz, Alfons Budziński, Klemens Szczawiński i Marian Śmiarowski. To jest tylko kilka przykładów, ale są tam pochowani również biskupi, księża, kupcy, rzemieślnicy, urzędnicy, adwokaci, żołnierze, bohaterzy narodowi, ofiary dwóch wojen światowych i walk bratobójczych. Wnioskując spoczywają tam ludzie nie tylko zasłużeni dla narodu, ale także ludzie dosyć zamożni.
Myślę, że mazowsze jest bardzo ciekawym województwem. To jest zaledwie cząstka zabytków jakie znajdują się na tym terenie. Mazowsze warto zwiedzać, bo są w nim ciekawe zamki i ruiny, nie brakuje też muzeów.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty