profil

Transport kolejowy - wady i zalety

poleca 80% 908 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Scharakteryzuj wybrany rodzaj transportu w turystyce.

TRANSPORT KOLEJOWY

ZALETY
? Krótszy czas podróżowania - pociągi nie stoją w korkach;
? Jest bardziej ekologiczny od transportu samochodowego;
? Dużo niższe koszty podróżowania w stosunku do innych rodzajów transportu;
? Nie trzeba stać w kolejkach na granicy,
? Możliwość korzystania z wagonów jadalnych i sypialnych;
? Mniejsze ryzyko wypadków w porównaniu np. transportu samochodowego;
? Punktualność;
? Duża ilość zniżek i promocji na przejazdy;
? Czasami (szczególnie przed świętami) brak wolnych miejsc siedzących;
WADY
? Higiena i czystość pociągów pozostawia wiele do życzenia;
? Duże ryzyko kradzieży;
? Ustalony rozkład jazdy bez możliwości jakichkolwiek zmian;
? Problemy z przewozem większych bagaży lub zwierząt;
? Kolejki w kasach biletowych;

KOLEJ

- podział wg. rodzaju toru:


Konwencjonalna Niekonwencjonalna Linowa
? Wąskotorowa;
? Normalnotorowa;
? Szerokotorowa;
? Zębata;
? Liniowo ? terenowa; ? Kolej z taborem ogumionym;
? Magnetyczna;
? Jednoszynowa; ? Tor ruchu pojazdów:
Wagonikowi, gondolowa, krzesełkowa, wyciąg narciarski;

- podział wg funkcji:
? Kolej sieci krajowej;
? Kolej międzyregionalna;
? Kolej regionalna;
? Kolej lokalna;
? Kolej podmiejska;
? Kolej dojazdowa;
? Szybka Kolej Miejska;
? Metro;
? Tramwaj;
? Kolej towarowa;
? Kolej przemysłowa;

- podział wg własności:
? Kolej państwowa;
? Kolej gminna, powiatowa;
? Kolej prywatna;
? Kolej ?trzeciego sektora?,

TRANSPORT KOLEJOWY NA ŚWIECIE;

Kolej transsyberyjska (ros. ?????????????? ??????????, ????????) - sieć linii kolejowych głównie w azjatyckiej części Rosji wybudowana w latach 1891-1916. Jest to najdłuższa linia kolejowa na świecie, która przekracza 8 stref czasowych, a całkowita długość torów wynosi 9288,8 km. Główny szlak to linia transsyberyjska, który prowadzi z Moskwy do Władywostoku przez: Niżny Nowogród, Omsk, Krasnojarsk i Irkuck. Od 2002 roku całkowicie zelektryfikowana. Około 30% całego eksportu Rosji korzysta z tej linii. Drugi szlak to linia transmandżurska, który pokrywa się z linią transsyberyjską do miejscowości Tatarskaja (na 300 km na wschód od Jeziora Bajkał). Od tego punktu linia kieruje się na południowy wschód w kierunku Chin i kończy swój bieg w Pekinie. Trzeci szlak - linia transmongolska - pokrywa się z linią transsyberyjską do Ułan Ude na wschodnim wybrzeżu Bajkału. Później kieruje się w stronę Ułan Bator, by zakończyć swój bieg w Pekinie.

Kolej transkanadyjska ? linia kolejowa łącząca Montreal z Vancouver dwa portowe miasta na przeciwnych krańcach Kanady. Lina kolejowa używana jest przez kanadyjskie przedsiębiorstwo kolejowe Canadian Pacific Railway.

Pruska Kolej Wschodnia (niem. Preuische Ostbahn) ? linia kolejowa długości około 740 km, łącząca Berlin ze stolicą Prus Wschodnich ? Królewcem oraz z leżącymi na granicy Imperium Rosyjskiego Ejdkunami.

LN 1, Ligne Nouvelle 1 (Nowa Linia nr. 1), także LGV Sud-Est lub LGV Paris-Sud-Est - francuska linia wysokich prędkości, łącząca Paryż i Lyon. Jest to pierwsza linia tego typu we Francji. Oddawano ją do użytku w dwóch etapach, pierwszy odcinek otwarto w 1981 r., po drugim pociągi pojechały dwa lata później. Całkowita długość LGV Sud-est wynosi 409 km. Otwarcie linii zapoczątkowało epokę szybkiej kolei we Francji i w Europie.

Kolej Iwangorodzko-Dąbrowska, Droga Żelazna Iwangorodzko-Dąbrowska (??????????-??????????? ???????? ??????), to historyczna linia kolejowa zbudowana w czasach Królestwa Polskiego, łącząca Dęblin (pod zaborem rosyjskim Iwangorod) przez Radom, Kielce i Olkusz z Dąbrową Górniczą i poprzez odnogi z Sosnowcem oraz jego obecną dzielnicą Maczkami (ówcześnie Granica).

TRANSPORT KOLEJOWY W POLSCE:

Organizowany jest przez Przedsiębiorstwo Państwowe Polskie Koleje Państwowe. Grupa PKP powstała w roku 2001 w wyniku procesu restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Celem tych przemian było - zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej - rozgraniczenie działalności przewozowej kolei od zarządzania liniami kolejowymi oraz utworzenie samodzielnych podmiotów prawa handlowego, mogących świadczyć usługi nie tylko na rynku kolejowym. Grupa PKP jest rodzajem grupy kapitałowej, w której spółka dominująca PKP S.A. Posiada udziały w spółkach zależnych. Jedenaście największych spółek zostało wytypowanych do konsolidowania wyników finansowych. Grupa PKP jest jednym z największych polskich pracodawców, zatrudniającym około
125 tys. osób. Grupa PKP jest czwartą, co do wielkości koleją europejską.
Grupa PKP jest reprezentowana we wszystkich międzynarodowych organizacjach kolejowych.

PKP oferuje dużo promocji i zniżek m.in.:
- oferta INTERCITY PKP, ?LAST MINUTE?: Oferta Last Minute stosowana jest przy sprzedaży biletów na przejazd w klasie 2, w miarę wolnych miejsc, nie wcześniej niż na 30 minut przed odjazdem określonych pociągów Ex i TLK ze stacji, od której podróżny zamierza rozpocząć przejazd, na wybranych odcinkach.
- WSPÓLNY PRZEJAZD: trzy pociągi - jeden bilet. To oferta dla osób, które planują podróż pociągami różnych przewoźników kolejowych. Oferta obowiązuje w klasie 1 lub 2 w pociągach uruchamianych przez: PKP Przewozy Regionalne, PKP Intercity, Koleje Mazowieckie, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Bilet w ofercie Wspólny przejazd wydaje się na pociągi w komunikacji krajowej. Przejazd powinien odbywać się na łączących się ze sobą odcinkach trasy. Jednak trzeba pamiętać, żeby nie były one krótsze niż 51 km.

- RAZEM: to oferta na przejazdy pociągami pośpiesznymi uruchamianymi przez PKP Przewozy Regionalne oraz TLK w wagonach z miejscami do siedzenia.
Bilet w ofercie RAZEM jest biletem miesięcznym imiennym. Jest ważny tylko łącznie z dokumentem tożsamości, którego nr należy wpisać na bilecie przed rozpoczęciem pierwszego przejazdu. Bilet uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami pospiesznymi i TLK między wszystkimi stacjami odcinka, na który został wydany.
Pasażer posiadający bilet w ofercie RAZEM nie ma obowiązku dokupowania miejscówki na przejazd w pociągu TLK, może zająć pierwsze wolne miejsce. W sytuacji, gdy zgłosi się osoba z wykupioną na nie rezerwacją ? pasażer bez miejscówki musi ustąpić miejsca.

- BILET WEEKENDOWY: osobom chcącym cieszyć się nieograniczoną ilością podróży przez cały weekend (również długi) PKP oferuje bilet weekendowy na najlepsze pociągi w kraju. Za niezwykle atrakcyjną cenę.
Od pierwszego weekendu czerwca ?05 r. Bilet Weekendowy staje się biletem imiennym. Kupując w kasie Bilet Weekendowy należy podać imię i nazwisko, które zostanie wydrukowane na blankiecie biletowym oraz wpisać numer dokumentu tożsamości.
Bilet weekendowy obowiązuje w komunikacji krajowej w pociągach dziennych IC/Ex/TLK oraz w nocnych pociągach TLK na miejscach do siedzenia. Bilet uprawnia do dowolnej liczby przejazdów od godziny 18:00 dnia poprzedzającego dzień wolny od pracy do godziny 24:00 ostatniego dnia wolnego od pracy. Pasażer posiadający bilet weekendowy może kupić miejscówkę lub podróżować bez niej. W drugim przypadku jest zobowiązany do ustąpienia miejsca osobie, dla której zostało ono zarezerwowane. Oferta dostępna w 660 kasach na terenie kraju wyposażonych w komputerowy system rezerwacji miejsc. Biletu nie można zakupić u konduktora. Bilet weekendowy pierwszej klasy kosztuje 149 zł,
zaś drugiej klasy - 99 zł.

BILETY:

- ceny biletów PKP zależą od klasy (pierwsza lub druga), rodzaju pociągu (osobowy, pospieszny, intercity).
- bilety można zakupić w kasie na dworcu lub stacji kolejowej; w przypadku braku kasy bilet można nabyć u konduktora bez żadnej dopłaty do biletu;
- istnieje możliwość zakupu biletu przez Internet;
- istnieje możliwość otrzymania tzw. biletu kredytowego (dużo droższy niż normalny bilet)
- PKP oferuje zniżki dla młodzieży szkolnej (37 %),
- PKP umożliwia zakup tzw. Legitymacji seniora, która uprawnia do 50 % zniżek na wszystkie przejazdy dla osób, które ukończyły 60 rok życia;

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut

Typ pracy