profil

Globalizacja w moim otoczeniu - przemówienie.

poleca 85% 244 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Drodzy Państwo!

Korzystając z okazji, iż mam zaszczyt spotkać się tutaj dzisiaj z wami chciałabym poruszyć ważny, współczesny temat ? jest nim globalizacja. Polega ona na integracji gospodarczej i społecznej świata. Uważam jednak, że należy poruszyć jej kwestię, gdyż obecnie posunęła się już za daleko...

Być może dlatego, że mieszkam na wsi w swoim otoczeniu dostrzegam wiele przejawów globalizacji. rażąca jest ogromna różnica pokoleń. Osoby starsze, które nie są przyzwyczajone do nowości zostały wrzucone tak jakby na głęboką wodę. Obecnie, kiedy nowoczesna młodzież bez trudu obsługuje się laptopami, mp4, wielofunkcyjnymi komórkami, starsi ludzie są ?do tyłu? z nowinkami technicznymi. Wszelkie komputery, zmywarki czy też odtwarzacze mp3 są dla nich niepojęte, wręcz boją się oni próbować czegoś, z czym nigdy nie mili do czynienia, na dodatek nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Dlatego tez coraz bardziej pogłębia się różnica między starym, a młodym pokoleniem.
Kolejną ważną kwestią jest znaczenie marki. Po ulicach poruszają się ludzie ubrani tak samo ? ważna jest metka. Paradoksalnie to ona świadczy o człowieku, a im bardziej wyeksponowana tym lepiej. Jeżeli w danym okresie modne stają się jeansy zwężane u dołu, to każdy w takich chodzi i rzadko kiedy dostrzec w tłumie można osobę, która miałaby spodnie innego kroju i fasonu. Bo, tak naprawdę, ?jeżeli wszyscy to noszą to musi to być najlepsze? ? tłumaczą sobie konsumenci. Każda dziewczyna marzy, by ubierać się u znanych projektantów takich jak Gucci, Armani, czy chociażby Maciej Zień. Kto wykreował taki świat? Media. To w nich dorastające nastolatki oglądają relacje ze światowych wybiegów, gale z rozdania nagród na których pokazują się wystylizowane, piękne gwiazdy filmowe w strojach od znanych projektantów. Chłopcy chcą grać w piłkę, ale tylko w korkach z Nike czy Adidasa, bo one są popularne. W ludzkiej świadomości w ostatnich latach utarł się pogląd ? co jest popularne ? to jest najlepsze.
Przejawem globalizacji jest również zaostrzenie konkurencji ? wciąż powstają nowe firmy promujące ten sam produkt. Każdy człowiek bez trudu może wymienić kilka firm produkujących telewizory ? np. Sony, Philips czy też Panasonic. Większość z nich zwiększyła asortyment, tak jak np. Samsung, który produkuje zarówno telewizory jak i drukarki, odtwarzacze DVD, odtwarzacze mp3 czy też telefony komórkowe itp., co przynosi dodatkowe zyski. Każda firma, zważając na konkurencję chce zachęcić konsumenta ? do tego celu służą nie tylko chwytliwe slogany reklamowe, ale również i promocje, wyprzedaże, gratisowe dodatki czy też produkty ?dwa w jednym?. W obliczu wyboru wykształcił się nowy typ klienta, który jest wyedukowany, zna swoje prawa i poszukuje jak najlepszych rozwiązań, czyli produktu zarówno dobrego, jak i taniego. Ma wysokie wymagania, chce być traktowany indywidualnie.
Popularnym zjawiskiem stały się migracje ? teraz, kiedy popularna stała się postawa człowieka-kosmopolity, dla którego domem jest cały świat, wszyscy wyjeżdżają zagranicę, w poszukiwaniu miejsca, gdzie będzie się lepiej żyć, czyli na wyższym poziomie, gdzie nikt nie będzie zwracał uwagi na drugiego człowieka, nie wtrącał się i nie wnikał w jego życie. Co roku ponad 130mln ludzi przenosi się z jednego kraju do innego. W wyniku nieustannego przemieszczania się ludzi na świecie tworzą się miejsca mające wszędzie identyczne parametry ? lotniska, restauracje i bary, supermarkety to miejsca, w których ludzie stają się anonimowymi bywalcami globalnej ekumeny.
Globalizacja obejmuje również media. Wszystkie wydarzenia, nawet te z najbardziej oddalonych rejonów świata, zdają się być namacalne i dziać w tym samym czasie. Również i w Internecie różnice geograficzne i czasowe ulegają neutralizacji, dzięki czemu możemy dowolnie porozumieć się z osobą z Florydy jednocześnie będąc w Polsce.

Zewsząd wciąż słychać o wolności, demokracji, tolerancji czy też prawach człowieka, co dodatkowo wpływa na postawy ludzi. Współczesny człowiek znacząco różni się od tego sprzed 50 lat. Według mnie, jak już wspomniałam wcześniej, proces globalizacji następuje zbyt szybko, i, jeżeli dalej tak będzie, świat szybko przestanie nas ciekawić, bo nie dość, że będziemy wyglądać i zachowywać się podobnie, to na dodatek, kiedy technika i możliwości pozwolą na dogłębne poznanie świata, nie będziemy mieli czego odkrywać. A wtedy, zastanówmy się, czy takie życie ma sens?

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty