profil

Czy warto się uczyć?

poleca 85% 108 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W dzisiejszych czasach młodzieży nie chce się uczyć. Niektórzy uważają, że są już na tyle mądrzy, że nie widzą potrzeby kontynuowania nauki. Inni, szczególnie gimnazjaliści, nie widzą motywu, nie zdają sobie sprawy, że ta wiedza przyda im się w przyszłości. nikt nie zastanawia się nad tym, że nauka jest ważna a nawet niezbędna. Zatem, czy warto się uczyć? Czy z nauki coś zyskujemy? Odpowiadając na te pytania z całą stanowczością stwierdzam, że nauka jest ważna. Postaram się to udowodnić.
Zacznę od korzyści, które płyną na bieżąco z uczenia się. Mianowicie chodzi o to, że gdy mamy dobre stopnie w szkole, możemy dostać stypendia naukowe, nagrody książkowe. Zdobędziemy poważanie wśród rówieśników. Niektórzy dostaną zapewne premię w "kieszonkowym". Poza tym wtedy stajemy się szczęśliwi, nie będziemy musieli się obawiać, że nie otrzymamy promocji do następnej klasy. Ponadto kiedy mamy dobre wyniki w nauce jest nam łatwiej dostać się do dobrej szkoły, gdzie możemy kontynuować kształcenie i się dalej rozwijać.
Po drugie, gdy ukończymy renomowaną szkołę mamy szansę na znalezienie dobrej pracy. Im więcej umiemy i mamy odpowiednie kwalifikacje, tym mamy więcej ofert pracy i większą szansę jej zdobycia. Dziś wymagania pracodawców są bardzo wysokie: trzeba mieć ukończone liceum, studia, maturę, znać chociaż jeden język obcy oraz dodatkowo uczestniczyć w różnych kursach. Wszystko to wiąże się z nauką. Potwierdzą to słowa piosenki Grupy Operacyjnej: "nawet na zmywak musisz mieć kwalifikacje".
Następnie przejdę do tego, że nauka przygotowuje nas do dalszego życia. Dzięki niej poznajemy świat, który nas otacza i to jak funkcjonuje. Podam prosty przykład: gdy jesteśmy w operze, wiemy z czyjego repertuaru pochodzi dany utwór. Niektórym może się to wydać za wiedzę niepotrzebną, ale jednak przyjemnie popisać popisać się takimi wiadomościami. Ludzie wykształceni i kulturalni są szanowani w społeczeństwie. Wiedza pozwala im się piąć po szczeblach kariery zawodowej. Zwiększa możliwość osiągnięcia wysokich stanowisk w kraju ale również na świecie. Wiedza umożliwia również awans społeczny. Świadczą o tym słowa: "Non scholae sed vitae discimus - uczymy się nie dla szkoły lecz dla życia".
Z kolei przejdę do tego, czy warto uczyć się języka obcego? Udzielę jednoznacznej odpowiedzi: tak. Na przykład, gdy zechcemy szukać pracy za granicą a nie będziemy znali chociaż jednego języka obcego, to nasze szanse na znalezienie pracy będą znikome. W każdej szkole naucza się języka angielskiego. Nauczyciele starają się przyswoić jak najwięcej słówek. Ale my również powinniśmy wykazać inicjatywę i przede wszystkim uczyć się języka na bieżąco. Jeżeli regularnie i sumiennie będziemy powtarzać wyrazy, to w przyszłości nie straszne nam będą rozmowy z obcokrajowcami. Poza tym język obcy przydaje się podczas wyjazdów na wakacje czy spotkania biznesowe. W młodym wieku mózg przyswaja najwięcej informacji. Powinniśmy z tego korzystać, aby w przyszłości nikt nam nie przytoczył przysłowia "Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał".
Reasumując, chciałabym zachęcić wszystkich do nauki. Zapewni nam to niezależność finansową jak i satysfakcję. Rzeczy materialne można stracić ale zdobytej wiedzy i umiejętności nikt nam nie zabierze. Będzie nam łatwiej zrozumieć świat i rozwiązywać problemy. Pragnę przytoczyć znane i bardzo wymowne przysłowie: "Nauka to potęgi klucz".

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Formy wypowiedzi