profil

Hormolnalna terapia zastępcza

poleca 85% 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Hormonalna terapia zastępcza ? jest sprawdzonym sposobem łagodzenia objawów związanych z menopauzą. Uważa się że w Polsce ok 400 tys. kobiet stosuje hormonalną terapię zastępczą. Estrogeny przyjmowane w postaci hormonalnej terapii zastępczej u kobiet po menopauzie działają w identyczny sposób jak naturalne estrogeny. Największe korzyści przynosi rozpoczęcie HTZ we wczesnym okresie okołomenopauzalnym. Aby zapobiec późnym następstwom menopauzy takim jak rozwój osteoporozy czy chorób serca konieczne jest stosowanie hormonalnej terapii zastępczej przez co najmniej 5 lat lub zgodnie z ostatnimi poglądami HTZ należy stosować jak to możliwe.

HTZ ma na celu uzupełnienie niedoboru estrogenów występującego w okresie menopauzy. Estrogen może być stosowany:
w sposób sekwencyjny z comiesięcznymi krwawieniami przypominającymi miesiączkę
w sposób ciągły, bez krwawień
U kobiet z zachowaną macicą zaleca się dodanie do leku estrogenowego preparatu zawierającego progestagen przynajmniej przez 10-12 dni w każdym cyklu, który hamuje nadmierny wzrost błony śluzowej macicy i ryzyko rozwoju raka błony śluzowej macicy. Wykazano, że w przypadku stosowania estrogenów z pochodnymi progesteronu ryzyko to jest nawet mniejsze niż u kobiet nie przyjmujących hormonalnej terapii zastępczej.
Wszytkie metody HTZ skutecznie łagodzą objawy klimakteryczne (uderzenia gorąca, zlewne poty, zaburzenia nastroju). Są również skuteczne w leczeniu dolegliwości moczowo-płuciowych spowodowanych zmianami zanikowymi nabłonka oraz zapewnia również ochronę przed osteoporozą i chorobami układu sercowo-naczyniowego. Istnieją sugestie, że HTZ zapobiega też rozwojowi choroby Alzheimera.
Istnieją różne rodzaje i drogi podawania HTZ. Brakujące hormony możemy podawać:
w tabletkach doustnych
w globulkach dopochwowych
w iniekcjach domięśniowych co 4 ? 6 tygodni
w plastrach przezskórnych
w żelach przezskórnych
w implantach podskórnych, zakładanych co 6 miesięcy
HTZ powinna być indywidualnie dobrana, po rozważeniu wskazań i przeciwwskazań w oparciu o badania dodatkowe takie jak: mammografia, USG dopochwowe, pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomy cukru i lipidów w surowicy. Zawsze decyduje o metodzie stosowania HTZ lekarz - ginekolog w porozumieniu z pacjentką.

HTZ nie należy stosować u kobiet, u których rozpoznano:
raka piersi
raka błony śluzowej macicy
krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie
chorobę zakrzepowo ? zatorową
niewydolność wątroby
Prawidłowo prowadzona hormonalna terapia zastępcza zwykle nie powoduje wystąpienia poważnych objawów niepożądanych. Do najczęstszych jeżeli wystąpią należy:
napięcie i bolesność piersi ustępuje zwykle po 6-8 tygodniach
objawy podrażnienia skóry w przypadku stosowania plastrów przezskórnych
Długotrwałe stosowanie estrogenów w niewielkim stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia kamicy pęcherzyka żółciowego. Zapobiec temu można podając hormony przezskórne w postaci plastrów lub maści zawierającej estradiol. Wchłaniany tą drogą hormon omija krążenie wrotne i wątrobie przez co w mniejszym stopniu niekorzystnie wpływa na pęcherzyk żółciowy i wątrobę.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 2 minuty