profil

Władcy rafy

poleca 85% 408 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bogactwa wody tak naprawdę nigdy do końca nie będą poznane. Mimo iż na lądzie możemy podziwiać piękne okazy zwierząt, roślin to prawdziwe piękno kryje się pod wodą.

Do lat 80 nikt nie wiedział jak rozmnaża się rafa koralowa. Teraz wiemy już, że raz w roku w księżycową noc polipy wyrzucają do wody ogromne ilości jaj i plemników. Kiedy dojdzie do zapłodnienia po kilku dniach tworzy się larwa która unosi się w wodzie, dopiero do jakimś czasie larwa ta osiądzie na powierzchni. Rozród ten jak mówi każdy nurek jest widowiskiem niezwykle fascynującym. Rafa koralowa to tak naprawdę wapienny domek polipa. Małe ryby także przybywają w tym okresie złożyć jaja prawdopodobnie dlatego, że chcą zapewnić potomstwu dosyć jedzenia.

Sardela (Engraulis mordax) jest małą, ościstą rybą (osiągającą długość do 15-20 cm) blisko spokrewnioną ze śledziem, sardynką. Lubi wodę o temp. 10-18C, dlatego można ją znaleźć w wodach Morza Śródziemnego, Morza Czarnego, Atlantyku (wybrzeża Maroka, Hiszpanii i Portugalii) i Pacyfiku (Japonia, Południowa Korea, Chiny, Indonezja, Tajwan, Wietnam, Tajlandia). Żywi się planktonem, sama jest pożywieniem dla innych ryb. Poławiana jest w okresie marzec-czerwiec i wrzesień-październik. Niestety ryba ta odznacza się wysoka stopa śmiertelności, dlatego uważa się sardelę za rybę o krókim okresie żywotności.

Ryba ta ma krótki łeb, duże oczy, grzbiet koloru srebrnego lub zielonkawego.

Sardele chcąc się bronić poruszają się jednakowo tworząc „żywą kulę”. Jest` to zjawisko wprost nie do opisania.

Rekin wielorybi (Rhincodon typus), ryba z rodziny Rhincodontidae, rzędu rekinokształtnych, występująca w tropikalnych rejonach Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego i Indyjskiego. Osiąga do 18 m długości i ciężar ponad 11 t. Jest największą żyjącą obecnie rybą.

Ubarwienie oliwkowe, ciemnopopielate bądź brązowe, pokryte cętkami w kolorze żółtawym i zielonym, głowa silnie spłaszczona w przedniej części, oczy małe, otwór gębowy szeroki i 3000 tys. Nieproporcjonalnie małych 0,5 cm żebów. Rekin wielorybi żywi się planktonem odsączonym z wody przy pomocy wyrostków filtracyjnych. W ciągu godziny przefiltrowuje półtora miliona litrów wody. Pływa z prędkością do 25 km/godz. Samica składa kilkanaście jaj.

Pomimo ogromnych rozmiarów rekin wielorybi jest niezwykle łagodny, pozwala płetwonurkom na fotografowanie z bliskiej odległości, a nawet chwytanie za płetwy. Mięso rekina wielorybiego uznawane jest za przysmak w niektórych rejonach Oceanu Indyjskiego. Jest on największym ssakiem żyjącym w wodzie.

Meduza, postać morfologiczna występująca u dorosłych form parzydełkowców (Cnidaria), zaliczanych do gromad stułbiopławów (Hydrozoa) i krążkopławów (Scyphozoa). Drugą postacią jest polip.

Budową meduzy zbliżone są do kształtu parasolowatego o różnych rozmiarach. Otwór gębowy otaczają ramiona przyustne i parzydełka, służące zdobywaniu pokarmu, który stanowią drobne zwierzęta morskie. Czułki te potrafią zabić małą rybę, a większe odpędzić.

Meduzy są rozdzielnopłciowe, w rozwoju przemiana pokoleń. Rozmiary ciała w zależności od gatunku wahają się od kilku mm do ponad 2 m średnicy. Niektóre gatunki meduz posiadają silny jad wydzielany przez parzydełka, mogący spowodować dotkliwe oparzenia.

Przedstawicielami meduz są m.in. meduzy kompasowe z rodzaju Chrysaora oraz meduza jadalna tzw. ropilema (Rhopilema esculenta), masowo poławiana dla celów konsumpcyjnych w Chinach i Japonii. Niektóre Zwierzęta uodporniły się na tego typu poparzenia np. kakaretta. Dla niej meduza nie jest wrogiem lecz obiadem.

Cztery tygodnie po rozrodzie woda wraca do swej normalnej przejrzystości.

Rok w rok pełnia księżyca wywołuje szereg różnych wydażeń pod wodami Makronezyjskimi skupiają się Manty.

Manta, diabeł morski (Manta birostris), ryba z rodziny mantowatych (Mobulidae), zaliczana do rzędu płaszczkokształtnych (Rajiformes), zamieszkująca ciepłe strefy Oceanu Spokojnego, Atlantyku i Oceanu Indyjskiego.

Charakterystyczna sylwetka ciała w kształcie rombu, w części głowowej 2 tzw. płetwy głowowe. Szerokość ciała u największych osobników przekracza 7 m, ciężar ciała dochodzi do ok. 1,5 t. Ubarwienie ciała zazwyczaj brunatne lub czarne, spód ciała biały z charakterystycznymi plamami, które mogą służyć do rozpoznawania ich.
Jajożyworodna. Samica rodzi młode wyskakując ponad powierzchnią wody. Pożywienie stanowią bezkręgowce, czasem ryby. Bywa poławiana dla mięsa i skóry, rozdrażniona potrafi uszkadzać łodzie rybackie uderzeniami płetw. Wciąż nie wiadomo dlaczego właśnie tu skupiają się te fascynujące samotniki.

Chciałbym kiedyś nurkować i do końca poznać te niezliczone głębiny.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty