profil

Przedstaw Obraz Boga na podstawie utworów : Na Wsi - Twardowskiego, Dies Irae i Przeprosiny Boga - Kasprowicza

poleca 83% 806 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Od wieków temat "siły stwórczej" intryguje ludzi. Człowiek z natury ciekawy, pragnie poznać energię, która wykreowała świat. Dla nas, chrześcijanin ów artifex (kreator) to Bóg. Z biegiem czasu a także w zależności od natury i podejścia człowieka obraz Boga ulegał zmianie. W mojej pracy pragnę przedstawić różne oblicza Stwórcy na podstawie utworów Jana Kasprowicza i Jana Twardowskiego.
Bóg ? sędzia jest tematem hymnu Jana Kasprowicza ?Dies Irae?, czyli Sąd Ostateczny. Adam przedstawiciel ludzkości zwraca się do Boga o ratunek, o uchowanie od złego. Nadchodzący koniec wydaje się dla niego tragedią. Niestety słowa kierowane do Stwórcy pozostają bez odzewu. Poirytowany a także przerażony nadchodzącą katastrofą bluźni wobec Pana. Uważa go za bezwzględnego, oddalonego, surowego sędziego, który jest współodpowiedzialny za zło istniejące na świecie.
W kolejnym utworze Jana Kasprowicza ? Przeprosiny Boga?, Pan staję się bliski człowiekowi, ma takie same problemy jak prości ludzie, jest jednym z ?nich?. Bóg to wyrozumiały przyjaciel, który jest dla człowieka podporą w życiu codziennym. Taki pogląd zostaje zachwiany przez człowieka z miasta który zarzuca ludowi, że za bardzo spoufalił się ze Stwórcą przez co Go znieważył. Na szczęście sytuację wyjaśnia sam Bóg, który najlepiej czuję blisko człowieka.
Bóg - gwarant ładu istniejącego na świecie, opiekun a także przyjaciel człowieka został ukazany w utworze ks. Twardowskiego "Na wsi". Pan Bóg " na serio pewny i prawdziwy" jest przedstawiony okiem ludu, zapewnia on porządek istniejący na świecie. Przyroda, zwierzęta i ludzie dzięki swemu opiekunowi jakim jest Najwyższy znają swoje miejsce w życiu i wiedzą jak należy postępować. Na końcu utworu ukazani filozofowie, którzy wątpią i próbują na swój sposób interpretować Boga ? takie zachowanie zostało skrytykowane przez prosty lud uważający, że należy się zawierzyć Panu ? przyjacielowi człowieka.
Jak widzimy oblicza Stwórcy bywały różne. Każdy człowiek indywidualnie w zależności od nastawienia, siły wiary i mocy swojego umysłu kreuje sobie własny, niepowtarzalny obraz Boga.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta