profil

Znaczenie surowca drzewnego dla człowieka

poleca 85% 1538 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

SPIS TREŚCI
Wstęp.........................................................................................3
Drewno a rozwój cywilizacji.........................................................4
Drewno i wojsko..........................................................................5
Drewniane domy.........................................................................6
Papier i meble.............................................................................8
Drewniane dzieła sztuki..............................................................9
Wnioski.....................................................................................10

WSTĘP
Myśląc o drewnie i jego znaczeniu dla człowieka nieunikniony jest ciąg skojarzeń: drewno-drzewo-las.
Las, był i pozostał jedynym źródłem drewna, bez względu czy jest on naturalny eksploatowany nadal w sposób rabunkowy czy sadzony i pielęgnowany z myślą o późniejszym wykorzystaniu ekonomicznym.
Drewno było surowcem, który przyczynił się, w znacznym stopniu, do osiągnięcia istniejącego poziomu życia w cywilizowanym świecie. Jego znaczenie zmieniało się w czasie, ale zawsze było bardzo ważne, ( jeśli nie najważniejsze) dla rozwoju materialnegoiiiikulturalnegoxspołeczeństwa.


DREWNO A ROZWÓJ CYWILIZACJI

Gdyby nie drewno nie doszłoby do odkrycia, które zainicjowało cały rozwój cywilizacyjny - człowiek nauczył się wzniecać ogień.


Do dzisiaj w krajach rozwijających się większość pozyskiwanego drewna przeznaczana jest na opał.
Później ogień pozwolił na produkcję STALI, stopu żelaza z węglem, a od tego już tylko krok do drugiej rewolucji przemysłowej, która przyniosła lub udoskonaliła większość znanych nam dzisiaj wynalazków.

DREWNO I WOJSKO
Znaczenie drewna w działaniach militarnych również jest już historią, warto jednak przypomnieć jego znaczenie w rozwoju militaryzmu. Drewno było potrzebne do budowy osad obronnych otoczonych palisadami. Napastnicy używali drewna do budowy maszyn oblężniczych i taranów. Drewno służyło też do budowy mostów i moszczenia dróg do przeprawy artylerii.

Obecnie surowiec ten warunkuje rozwój szeregu przemysłów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej: przemysł meblarski, celulozowo-papierniczy, budownictwo.

DREWNIANE DOMY
Mimo iż w budownictwie drewno nie ma już takiego znaczenia, jak w pierwszym tysiącleciu, kiedy był on jedynym dostępnym budulcem, lecz nadal jest wykorzystywane.

W trudnych okresach dziejowych np. po wojnach, pożarach, powodziach las pełnił znaczącą rolę w odbudowie zniszczeń dając drewno, czyli budulec. Polska przechodziła takie okresy po kolejnych, licznych wojnach.
Szczególnie dużo drewna zużyto na naprawę i rozbudowę torów kolejowych.

W przemyśle budowlanym drewno jest wykorzystywane nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Jodłę na przykład, z której pozyskuje się bardzo lekkie drewno, wykorzystuje się w budownictwie wodnym również w dniu dzisiejszym.
Obecnie można również zaobserwować rosnącą modę na domy, szczególnie letniskowe, budowanie właśnie z drewna.



Najbardziej popularne drzewa wykorzystywane w tej dziedzinie to sosna, świerk, modrzew i dąb.

PAPIER I MEBLE
Inaczej sytuacja wygląda w przemyśle papierniczym. Mimo iż technologia produkcji papieru została opracowano w Chinach już około105 roku (n.e.) to do dzisiaj w produkcji papieru największe znaczenie ma drewno. Papier otrzymuje się w wyniku spilśnienia i dalszej obróbki rozdrobnionych i zawieszonych w wodzie włókien, głównie pochodzenia roślinnego - drewno drzew iglastych i liściastych. I mimo iż możliwa jest produkcja papieru z trzciny, lnu, konopi czy też słomy zbożowej, a także surowców wtórnych, to jednak drewno jest głównym źródłem papieru. Ten zaś wykorzystywany jest w wielu dziedzinach, m.in. w przemyśle drukarskim, elektrotechnicznym, ceramicznym, tytoniowym, w budownictwie (do wyrobu papy), obuwnictwie (do opakowań), jako podłoże do pisania, do wyrobu papieru fotograficznego, ściernego, uszczelek, filtrów, galanterii itd., itp.
Oczywiście w przemyśle meblowym znaczenie ma nie tylko drewno, lecz zawsze to właśnie drewniane meble cieszyły się największym powodzeniem i to ich produkuje się najwięcej. Bowiem tylko sprzęty wykonane z drewna sprawiają, że nasz dom wydaje się przytulny i przyjazny.


DREWNIANE DZIEŁA SZTUKI

Drewno ma również bardzo duże znaczenie w sztuce, będąc podłożem dla obrazów, materiałem drzeworytu i rzeźby. Drewno, bowiem jest bardzo dekoracyjne i trwałe i zależności od potrzeb pozostaje białe, bejcowane lub ozdobione polichromią.

WNIOSKI
Drewno jako surowiec jest szczególnego rodzaju darem natury; w czasie, gdy rośnie w lesie, będąc jeszcze żywymi drzewami, ma wiele różnych wartości: produkcja surowca drzewnego, poprawa bilansu wodnego i zmniejszenie zagrożeń powodziowych oraz poprawa jakości wody pitnej w regionach zalesionych. Wartości rynkowej zaś surowiec ten nabiera dopiero po wysokim przerobieniu.
Przedstawione przeze mnie przykłady wykorzystania surowca drzewnego przez człowieka to tylko nieliczne, najbardziej oczywiste i najczęstsze użycie drewna. Należy pamiętać, że surowiec ten jest używany także w wielu innych, często bardzo specjalistycznych branżach.
Jasne jest, więc że drewno jest nam bardzo potrzebne. Warto zadbać także o lasy, aby nie tylko je wycinać, lecz także sadzić nowe. Bez tych działań, zasoby leśne bardzo szybko się skończą. Pamiętajmy, więc by w miejsce zabranego lasu posadzić nowe drzewa.

Bibliografia:
„ Inny punkt widzenia ”, dr inż. Wojciech Galiński, LAS POLSKI
„Analiza form sprzedaży surowca drzewnego”, praca zbiorowa, PRACE INSTYTUTU TECHNOLOGII DREWNA 2000-ZESZYT 4,
„ Instalacje do spalania drewna ”, RYNEK DRZEWNY 1/2000
www.drewno.com.pl
www.materialy-budowlane.com.pl/drewno.html
www.nctwo-swierklaniec.pl/surowiec.html

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty