profil

Charakterystyka Marcina Borowicza, Andrzeja Radka i Bernarda Zygiera, "Syzyfowe prace" Stefan Żeromski.

poleca 82% 697 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Głównymi bohaterami książki ,,Syzyfowe prace? jest trójka chłopców, uczących się w gimnazjum w Klerykowie: Marcin Borowicz, Andrzej Radek i Bernard Zygier.
Marcin pochodził z ubogiej, szlacheckiej rodziny z Gawronek. Bardzo przywiązany był do swojej matki. Rodzice dbali o jego bezpieczeństwo, ponieważ mieli go tylko jednego. Marcin był tęgim, wysokim, dobrze zbudowanym chłopcem. Miał czarne oczy i krótkie włosy. Z czasem zmieniał się fizycznie, dorastał i zmężniał. Jego słabymi stronami charakteru była ufność i łatwowierność. Na początku szkoły wplątał się w złe towarzystwo i zaczął chodzić na wagary. Uległ rusyfikacji, lecz z czasem zrozumiał swój błąd i stał się patriotą. Marcin był nieśmiały, słaby psychicznie i zamknięty w sobie, ale jednocześnie miał duże ambicje. W książce opisany jest raczej jako postać negatywna, która nie ma swojego zdania, nie jest solidarny wobec klasy, lecz usprawiedliwia go to, że niestety uległ rusyfikacji. Dopiero potem zrozumiał, że popełnił wielki błąd i zaczyna się zmieniać.
Andrzej Radek pochodził ze wsi Pajęczyn Dolny. Miał trudne dzieciństwo, jego rodzina była bardzo biedna, żył w złych warunkach. Jego los odmienił pan Paluszkiewicz, który zaczął go uczyć. Andrzej ubierał się biednie. Często był wyśmiewany z tego powodu przez kolegów. W książce nie jest opisany dokładnie jego wygląd, lecz wyobrażam sobie, że był on dobrze zbudowanym, silnym chłopcem ponieważ pracował ciężko na wsi. Charakteryzował się inteligencją
i upartością. Jego ważną cecha charteru, była także samodzielność. W domu mało kto się nim interesował, dlatego nauczył się zaradności i umiał zadbać o siebie.
Bernarda Zygiera poznajemy w dalszej części książki. Był średniego wzrostu, miał duży nos, kolor oczu trudny do określenia, przypominał barwę wody. Chłopak był bardzo stanowczy, nigdy nie okazywał złości ani strachu. Okazał się prawdziwym patriotom, dowiódł tego recytując ,,Redutę Ordona'' Adama Mickiewicza na lekcji. Czytał wiele polskich utworów. Jest to bardzo interesująca postać w książce.
Głowni bohaterzy pochodzili z różnych środowisk. Marcin uległ rusyfikacji, dopiero z czasem zmienił swoje poglądy i stawał się patriotą. Radek uczył się patriotyzmu powoli, był wytrwały i cierpliwy. Barnard zaś kochał swoja ojczyznę i chciał o nią walczyć. Bohaterowie różnią się od siebie. Myślę, że Stefan Żeromski dobierał ich kontrastowo aby pokazać jak różne było społeczeństwo i wychowanie w tamtych czasach i jak trudno było zachować Polskość.
Wszystkich chłopców oceniam pozytywnie. Moim zdaniem najciekawszą postacią w książce był Marcin Borowicz, ponieważ autor ukazuje jak zmienia się jego charakter i budzi się w nim prawdziwy patriotyzm.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty