profil

Co powinniśmy zrobić by zmniejszyć bezrobocie

poleca 85% 1132 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bezrobocie jest zjawiskiem społecznym, polegającym na tym, że część ludzi zdolnych do pracy i deklarujących chęć jej podjęcia nie znajduje faktycznego zatrudnienia z różnych powodów. Jego miarą jest stopa bezrobocia, będąca relacją liczby zarejestrowanych bezrobotnych do zasobu siły roboczej lub do liczby ludności w wieku produkcyjnym (16-65 lat mężczyźni i 16-60 lat kobiety).Pewien poziom bezrobocia (3-4%) jest w gospodarce nieunikniony, a nawet konieczny (umożliwia dostosowanie struktury produkcji do zmieniających się potrzeb). Nadmierne bezrobocie jest jednak zjawiskiem niekorzystnym.
Głównymi przyczynami bezrobocia są min. likwidacja niektórych gałęzi przemysłu np. górnictwa, zmniejszenie popytu na konkretne dobra czy usługi, ograniczenie produkcji, przeniesienie zakładu do innego rejonu, niedostosowane do potrzeb rynku wykształcenie pracowników, zmiany w technologii, wysokie obciążenia fiskalne, itp.
Skutki bezrobocia odczuwają bezpośrednio bezrobotni i państwo, które musi ich utrzymywać. Brak pieniędzy zmusza bezrobotnych do ograniczeń ilościowych i jakościowych w zakupach odzieży i żywności, przestaje być konsumentem wielu dóbr i usług. Standard życia ludzi bez pracy jest niski, mają problemy z zagodospodarowaniem wolnego czasu, niską samoocenę co prowadzi do degradacji psychicznej i moralnej. Przedłużające się poszukiwania pracy wpędzają w pesymizm i poczucie bezużyteczności. Ważnym skutkiem bezrobocia jest zjawisko patologii społecznej ? alkoholizmu, narkomanii. Wzrasta przestępczość i korupcja, gdyż ludzie nie znajdując innego źródła dochodu posuwają się do kradzieży i łamania prawa.
Bezrobocie jest problemem społecznym, gdyż jego skutki oddziałują na całe społeczeństwo i gospodarkę państwa, a nie tylko na bezrobotnych. Z powodu dużego bezrobocia ludzie godzą się pracować za śmiesznie niską płace, brak zabezpieczeń socjalnych aby nie popaść w skrajne ubóstwo, stale boją się o stratę pracy i nawet nie myślą o walce o swoje prawa. Młodzi, dobrze wykształceni i wykwalifikowani Polacy wyjeżdżają nie widząc w naszym kraju perspektyw. Musimy przede wszystkim tworzyć miejsca pracy. Tworzenie miejsc pracy jest możliwe zarówno poprzez utrzymanie aktywności gospodarczej. W Polsce kiedy wzrost gospodarczy sięga powyżej 5% rocznie produktu krajowego brutto bezrobocie spada, kiedy jest poniżej 5% rośnie, ale my mamy w ostatnich latach poniżej 5% i więcej. Wszystkie prognozy pokazują, że będzie bardzo trudno wejść na ten ponad 5% wzrost gospodarczy. Trzeba szukać wszelkich impulsów rozwojowych gospodarki, bo gospodarka rozwijająca się tworzy miejsca pracy. Jest oczywiście istotne zapraszanie inwestorów i tworzenie warunków dla inwestycji krajowych, zagranicznych dlatego, że każda nowa inwestycja tworzy miejsca pracy. Szczególnie ta która nie dotyczy wyłącznie restrukturyzacji, bo restrukturyzacje raczej tworzą bezrobocie, ale taki etap musimy przejść. Natomiast nowe inwestycje, nowe przedsiębiorstwa tworzące się niejako na polu są szansą. Jest oczywiście konieczne i bez tego niczego nie zrobimy, wygospodarowanie pieniędzy na aktywną walkę z bezrobociem. Natomiast bez kilku miliardów złotych, które powinny się znaleźć i które powinny tworzyć te miejsca pracy będzie bardzo trudno cokolwiek uczynić, a pieniędzy na walkę z bezrobociem jest mniej a nie więcej i być może trzeba zastanowić się nad jakimiś oryginalnymi sposobami znalezienia tych środków, czy z rezerw które posiadamy, czy z funduszy choćby unijnych, które będą do Polski przychodzić. My musimy wiele miejsc pracy stworzyć poprzez rozwój budownictwa, poprzez roboty publiczne, drogi, autostrady, inwestycje ekologiczne, tak jak na całym świecie. Nie trzeba Ameryki odkrywać bo walka z bezrobociem miała miejsce we wszystkich właściwie państwach świata. Oczywiście powinniśmy wprowadzić odpowiedni system podatkowy. Niewątpliwie w systemach podatkowych trzeba przyjąć zasadę, że są ulgi podatkowe wynikające z tworzenia miejsc pracy. Warto się nad tym zastanowić, czy to nie działało by jednak stymulująco i nie dawało by nowych miejsc pracy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty