profil

Charakterystyka Ramzesa XIII - czy Ramzes XIII może być dobrym władcą?

poleca 92% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ramzes XIII był najmłodszym synem faraona Ramzesa XII oraz królowej Nikotris. Został wyznaczony na następcę tronu, ponieważ jako jedyny urodził się w pełni sprawny. Jego pełne imię brzmiało: Cham-sem-merer-amen-Ramzes.
Ramzes był przystojny, opalony, wysportowany, miał groźny wyraz twarzy. Chodził w wojskowych strojach. Nosił obcisły kaftan w niebieskie i białe pasy, chustkę pod hełmem, złoty łańcuch na szyi oraz miecz pod lewym ramieniem. Nie dbał o swój wygląd.
Młody następca miał wspaniałe idee. Chciał poprawić los chłopów, był wrażliwy na cudzą krzywdę, nie cierpiał niesprawiedliwości. Aby spełnić swoje wyobrażenia zabrakło mu wytrwałości i doświadczenia. Zbyt pochopnie podejmował decyzje, był lekkomyślny, lekceważył przeciwników, zbuntowany, zbyt pewny siebie, często sprzeczny w swych dążeniach. Widać to, kiedy chce przeciwdziałać trwonieniu pieniędzy, ale nie potrafi wyrzec się wystawnego życia.
Ramzes jest postacią godną współczucia. Został opleciony siecią intryg. Ze swoją naiwnością nie ma szans ze starymi i mądrymi kapłanami. Posiadał umiejętność władania państwem. Był szlachetny, inteligentny, odważny, miał dobre serce. Jednak zabrakło mu doświadczenia, dlatego przegrał walkę.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta