profil

Metoda Konfrontacji z sobą J.M Hermensa

poleca 90% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Akademia Pomorska w Słupsku
I

METODA KONFRONTACJI Z SOBĄ J.M HERMENSA

Rozmowę przeprowadziłam z Elą Nowak lat 24.

Strefa 1: Przeszłość
a) Czy było w przeszłości coś co szczególnie ważnego lub znaczącego w Twoim życiu, co jeszcze dzisiaj odgrywa ważną rolę.?
Ważną rolę w moim życiu odgrywał Dom Dziecka ponieważ tam przeżyłam całe swoje życie, pobyt w placówce miał i ma duży wpływa na moje obecne życie. Do Domu dziecka trafiłam jako 4-letnia dziewczyna i przebywałam tam do 19r.ż.
b) Czy była w przeszłości osoba(y), przeżycie lub okoliczności, która w dużym stopniu wpłynęła na Twoje życie i jeszcze obecnie wyraźnie na Ciebie oddziałuje?
Ważną dla mnie osobą jest ?ciocia? Ewa (zaprzyjaźniona pani), która pomogła mi wejść w dorosłe samodzielne życie, po opuszczeniu placówki. Ciocia Ewa wspierała mnie w podjęciu decyzji o podjęciu nauki w Policealnej Szkole po za granicami naszego miasta.

Strefa 2: Teraźniejszość
a) Czy obecnie jest w Twoim życiu coś, co jest dla Ciebie szczególnie ważne lub ma na Ciebie duży wpływ?
Obecnie najważniejsze są dla mnie teraz studia, ponieważ decyzja o ich podjęciu bardzo długo trwała, zaczęłam studiować w wieku 23 lat.
b) Czy jest obecnie w Twoim życiu osoba(y) lub okoliczności, która wywiera na Ciebie znaczący wpływ.
Duży wpływ wywiera na mnie obecny partner oraz siostra są osobami dla mnie najbliższymi oraz najważniejszymi w moim życiu. Ważna jest także dla mnie ciocia Ewa, o której często myślę i mam z nią stały kontakt telefoniczny.

Strefa 3: Przyszłość
a)Czy przewidujesz coś, co będzie dla Ciebie bardzo ważne lub co będzie miało duży wpływ na Twoją przyszłość?
Myślę ,że duży wpływ na moją przyszłość będzie otrzymanie mieszkania socjalnego od miasta. Od tej decyzji zależy czy w końcu będę miała swój kont, pewnego rodzaju stabilizację w życiu oraz meldunek. Całe życie nie miałam swojego własnego miejsca na ziemi, a obecnie wynajmuję pokój, żeby mieć dach na głową i jakoś żyć.
b) Czy czujesz, że jakaś osoba(y) lub okoliczności wywrze w przyszłości duży wpływ na Twoje życie?
Duży wpływ na moje życie w przyszłości będzie miało ukończenie studiów oraz to czy mój obecny związek przetrwa.
c) Czy jest w przyszłości taki cel lub rzecz, która, jak oczekujesz, ma odegrać ważną rolę w Twoim życiu?
Po ukończeniu studiów chciałabym podjąć prace w swoim zawodzie, to czy otrzymam prace będzie miało duży wpływ od tego zależy moja przyszłość, stabilizacja w życiu.

Sterfa 4: Aktywność I
a) Co jest głównym zajęciem: pracą lub dziedziną studiów? (ewentualnie czym się najczęściej zajmujesz)
Studia licencjackie, dzienne 3-letnie, kier. Informatyka. Częstym moim zajęciem poza studiami jest praca przy komputerze, oglądanie filmów dokumentalnych oraz czytanie książek o różnej tematyce.

Strefa 5: Aktywność II
a) Co jest Twoim najważniejszym zajęciem, poza pracą lub studiami?
Najważniejszym zajęciem, poza studiami są prace domowe: zakupy, sprzątanie, gotowanie.
b) W jakie rodzaje aktywności, oprócz Twojego stałego zajęcia, angażujesz się najczęściej?
Jest to spotykanie się ze znajomymi, wspólne wyjście do pubu, kina oraz zajmowanie się malarstwem i fotografią jest to moją pasją.

Strefa 6: Radość I
a)Z czego czerpiesz wiele radości w życiu?
Najwięcej radości czerpie z rzeczy, które bardzo rzadko wykonuję z barku czasu. Dużo radości czerpie z malowania obrazów różnymi technikami, fotografii oraz pracy w programach graficznych.
b) Co, bardziej niż wszystko inne, daje Ci chwile wielkiej radości?
Chwile radości daje mi myśl, że mam wokół siebie ludzi na których mogę polegać (chłopak, siostra, ciocia, przyjaciele)

Stefa 7 Radość II
a)Z czego jeszcze czerpiesz wiele radości w życiu?
Czerpie wiele radości ze spotkań z ludźmi z którymi, nie utrzymuje na co dzień kontaktów, którzy mieszkają gdzieś daleko w Polsce a na których mi zależy.
b) Co jeszcze może dawać Ci chwile dużej radości?
Chwilę radości daje mi jeszcze myśl, że pomimo jej ciężkiej sytuacji życiowej, przeciwności ,daje sobie radę w życiu . Jestem z szczęśliwa z tego co osiągnęłam własną ciężką pracą.

Strefa 8: Myślenie I
a) Czy jest coś jeszcze, o czym wiele myślisz?
Często myślę przeszłości, czy kiedyś będę mieć swój dom, czy kiedyś zatrzymam się w życiu i będę miała chwilę wytchnienia, czy kiedyś będę mieć swoją rodzinę, stabilność w życiu której do tej pory nie miałam.
b) Czy jest coś, czym często zajmujesz się w myślach?
Wspominam często przeszłość, pobyt w domu dziecka, wydarzenia ,które na mnie wpłynęły, ludzi którzy wywarli na mnie jakiś wpływ.

Strefa 9: Myślenie II
a)Czy jest coś jeszcze, o czym wiele myślisz?
Myślę o tym co codzienne, co trzeba zrobić, codzienne obowiązki, studia, sprawy finansowe.
b) Czy jest coś jeszcze, co często przychodzi Ci na myśl?
Często myślę o problemach innych osób ich aktualnych problemach z którymi się borykają, jak można im pomóc. Często też sobie uświadamiam, że inni ludzie mają gorzej odemnie, którzy nie mają co jeść, gdzie mieszkać.


Strefa 10: Osoba nieprzyjazna
a)Jaka osoba szczególnie budzi w Tobie nieprzyjazne uczucia?
Nie przyjazne uczucia budzą w niej osoba ojca i wujka z którymi ma złe wspomnienia.
b) Z jaką osobą jesteś szczególnie w niezgodzie?
Nie ma takich osób, zawsze próbuje żyć z ludźmi w zgodzie.
c) Czy jest taka osoba, która w jakiś sposób jest dla Ciebie ważna, ale czujesz, że nie możesz nawiązać z nią zadawalającego kontaktu?
Chciałabym nawiązać lepszy kontakt ze swoją siostrą Kasią, która ma bardzo trudny charakter. Nie wiem jak do niej dotrzeć aby poprawić nasze relacje. starałam się na wiele sposobów podejść Kasię ale nic się nie poprawiło, nasze relacje są poprawne. Chciałabym aby była między nami większa więź emocjonalna. Siostra mieszka w mieście na południu Polski co utrudnia nam jeszcze bardziej kontakt.

Strefa 11: Grupa nieprzyjazna
a) Jaka grupa ludzi lub jaki typ ludzi szczególnie budzi w Tobie nieprzyjazne uczucia?
Nie lubię przebywać z ludźmi po dużym wpływem alkoholu szczególnie obcymi, czuję dużą nie chęć do takich osób, wzmagają we mnie negatywne uczucia.
b) Jaka grupa ludzi lub jaki typ ludzi wywołuje w Tobie reakcje sprzeciw?
Ludzie którzy nie widzą perspektyw, którzy są jedno kierunkowi w swoim myśleniu, ludzi którzy łatwo poddają się wpływą innych, którzy cały czas nakładają maski itd.

Strefa 12: Osoba bliska
a) Z jaką osobą w swoim życiu utożsamiasz się najłatwiej?
Nie ma jednej takiej osoby z którą się utożsamiam.
b) Jaką osobę odczuwasz jako szczególnie Ci bliską?
Nie mam jednej takiej osoby, szczególnie bliskie są mi moje siostry oraz chłopak.
c) Czy jest ktoś, kto jest ważny w Twoim życiu i z kim czujesz się blisko związany lub bardzo podobny?
Osobą ważna z którą czuje się blisko związana (podobieństwo myślenia)jest mój przyjaciel Daniel oraz Pani Halinka, moja wychowawczyni z domu dziecka, do której mówię ?mamo? ,mam z nią bardzo bliskie relacje była przymnie od samego początku mojego pobytu w d.dz do samego końca pobytu i dalej utrzymujemy ze sobą kontakt przyjacielsko-rodzicielski.

Strefa 13: Grupa bliska
a)Z jaką grupą lub z jakim typem ludzi utożsamiasz się najłatwiej?
Z ludźmi którzy mają jakiś cel w życiu i do niego dążą, nie poddają oraz nie użalają się nad sobą tylko działają aby poprawić swój los, byt.
b) Jaką grupę lub jaki typ ludzi odczuwasz jako szczególnie ci bliskich?
Z takimi ludźmi którzy posiadają takie cechy jak: wyrozumiałość konsekwentność, rozsądek itd.?
c) Czy jest taka grupa lub taki typ ludzi, którzy są ważni w Twoim życiu i z którymi czujesz się blisko związany?
Nie ma takiej grupy bliskich osób

Strefa 14: Dodatkowe obszary
a)Czy jest coś, co jest dla Ciebie ważne lub co wpływa na Twoje życie, i co nie zostało zawarte w którymś z poprzednich sformułowań?
Ważne jest dla mnie aby móc przeprosić osoby które kiedyś okłamałam, sprostować pewne sytuację a nie zrobiłam tego ponieważ nie potrafię tego zrobić, dla tego, że nie ma już tych osób w moim życiu, ale dla tego też, że nie jestem na to gotowa. Okłamywałam tych ludzi aby wyjść dobrze w ich oczach ale chcę to naprawić czekam na odpowiedni moment. Czasami zmusza mnie sytuacja ,że muszę kogoś okłamać są to takie sytuacje jak: unikanie odpowiedzi lub kłamanie na temat mojej przeszłości aby nie ujawnić, że mieszkałam całe życie w domu dziecka, nie mówić o moich rodzicach, Często muszę kłamać w instytucjach tj. Bank gdzie pytają się dlaczego nie mam meldunku, muszę odpowiedzieć, a nie chcę mówić po raz setny o mojej sytuacji życiowej obcej osobie , takie sytuację są bardzo krępujące, i czasami zmuszają nas wychowanków domu dziecka do kłamania.
b) Przeglądnij odpowiedzi by upewnić się, czy nic nie zostało pominięte z tego, co jest w jakiś sposób ważne dla Ciebie.
Wszystko zawarłam w poprzednich odpowiedziach.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 8 minut

Typ pracy