profil

Co tak naprawdę porusza nas do głębi?

poleca 85% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Moim zdaniem XX wiek i towarzyszący mu rozwój cywilizacyjny wywołał u ludzi bardzo niepokojące zjawisko. Prezentowany w mediach masowych ?kult przemocy?, natłok informacji o kolejnych aferach korupcyjnych, pobiciach, rozbojach i kradzieżach spowodował, że wrażliwość ludzka uległa znacznemu osłabieniu. Takie informacje przekazane do opinii publicznej jeszcze 50 lat wywołałyby ogromne zamieszanie i ogromne poruszenie społeczeństwa, a teraz stają się ?czymś normalnym?. Pozostaje jednak pytanie, co tak naprawdę porusza nas do głębi w dzisiejszych czasach, co jest w stanie przebić granice naszej wrażliwości?
Ludzie od najdawniejszych czasów marzą o przeżyciu wielkiej miłości. Ma to odzwierciedlenie także w dzisiejszych czasach, ponieważ ludzie nadal kochają wysłuchiwać romantycznych historii o uczuciu wiążącym dwojga ludzi. Szarość codziennego życia rozbudziła w nas wrażliwość na ludzkie szczęście, więc gdy widzimy dwoje szczęśliwych ludzi ich szczęście potrafi nas nadal wzruszyć. Wrażliwość tego typu jest widoczna głównie na ślubach, gdy dość wielkie grono osób nie potrafi powstrzymać łez. Widać wtedy, że nadal dostrzegamy piękno tego wydarzenia.
Nie tylko pozytywne sytuacje są nas w stanie poruszyć. Wszechobecna przemoc nie zatarła w nas do końca wrażliwości na cierpienie. Każdy z nas zostaje poruszony, gdy słyszy o różnych sytuacjach przemocy w domu, czy coraz liczniejszych przypadkach pobicia, niewinnych czy przypadkowych ludzi przez młodocianych przestępców. Mimo coraz częstszych informacji, z prasy czy telewizji, o rozmaitych wypadkach, strasznych wydarzeniach, ludzie cały czas są poruszeni takimi sytuacjami i nie zawsze potrafią pojąc, jak mogło dojść do takich strasznych wydarzeń.
Stwierdzam, że we współczesnych czasach poruszyć nas jedynie jest w stanie wielkie wydarzenie. Drobne rzeczy nie wywierają na nas już żadnego wrażenia, dlatego jedynie na naszą wrażliwość oddziałują rzeczy piękne i straszne. Uważam, że jest to poważna choroba naszej cywilizacji, ale niestety nie jesteśmy w stanie powstrzymać już tego procesu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta