profil

Znaczenie słów Lenina: "Kto jest przeciwko niezwłocznemu, chociażby nawet arcyciężkiemu pokojowi, ten gubi władzę radziecką"

poleca 91% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Gdy Rosja podczas I wojny światowej zaczęła tracić swoją pozycję, lud zbuntował się. Zapanował chaos, gdyż pogorszyła się na dodatek sytuacja gospodarcza kraju. Społeczeństwo domagało się pokoju. Bolszewicy zobaczyli w tym swą szansę i propagując pokój i poprawę sytuacji, uzyskali poparcie ludu i przejęli władzę. Ich pozycja była jednak zagrożona, musieli walczyć zarówno z przeciwnikami zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. Wtedy Lenin, stojący na czele partii bolszewickiej, powiedział: ?Kto jest przeciwko niezwłocznemu, chociażby nawet arcyciężkiemu pokojowi, ten gubi władzę radziecką?.

Lenin był mistrzem strategii, dlatego też stwierdził, że jego towarzysze nie mają racji, a kontynuowanie wojny ich zgubi. Wiedział, że pokój, nawet na najbardziej surowych warunkach pozwoli na rozwój komunizmu. Było tak, dlatego, że społeczeństwo za wszelką cenę domagało się pokoju i żądała władzy, która im go zagwarantuje. Dalsze prowadzenie wojny doprowadziłoby do buntu i być może nawet kolejnej rewolucji.

Innym powodem zaprzestania walk było to, że Lenin miał problemy z przeciwnikami zewnętrznymi. Niemcy i Austria widziały nieład panujący w państwie rosyjskim. Miały, więc większe szanse na zwycięstwo. Rosja i tak odnosiła ciągłe niepowodzenia na froncie i nic nie wskazywało na poprawę sytuacji. Dalsza wojna przyniosłaby o wiele większe straty niż nawet ?arcyciężki pokój?.

Lenin oprócz przeciwników zewnętrznych borykał się również z wrogami w obrębie państwa. Utworzyło się ugrupowanie ?białych?, do których należeli zwolennicy demokracji lub monarchii. Bolszewikom trudno było radzić sobie z dwoma tak potężnymi przeciwnikami. Musieli skoncentrować się na jednym, tym ważniejszym dla nich. Zawarli więc pokój i przestali uczestniczyć w I wojnie światowej. Mogli teraz spokojnie skupić się na tłumieniu wojny domowej i niedopuszczeniu do obalenia swojej władzy, a była ich głównym celem od początku do końca. Byli gotowi zrobić wszystko, by ją utrzymać.

Lenin ze swoim zmysłem strategicznym zwyciężył, wygrał wojnę domową i utrzymał się przy władzy. Po zawarciu pokoju już nic nie przeszkadzało mu w umacnianiu pozycji bolszewików i budowaniu państwa komunistycznego.

Ocena: 6

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Więcej informacji
Historia powszechna
Historia Polski