profil

Charakterystyka regionu turystycznego – Gorce

poleca 85% 102 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Gorce są pasmem górskim, który wchodzi w skład Beskidów Zachodnich. Zajmują one obszar około 530 km?. Od północy stykają się z Beskidem Wyspowym, natomiast na wschodzie Dunajec oddziela je od Beskidu Sądeckiego. Zachodnią granicę Gorców stanowi Raba. Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz (1310m). Od tego szczytu rozchodzą się w kilku kierunkach ramiona, z których najdłuższe jest wschodnie z Jaworzyną i Gorcem. Do innych szczytów należą również: Kudłoń (1276m) i Mostownica (1251m). W Gorcach jest 11 ważniejszych dolin. Najdłuższa jest Dolina Kamienicy (33 km), która bierze swój początek pod Turbaczem, a kończy bieg uchodząc do Dunajca powyżej Łącka. Równolegle do niej biegnie Dolina Ochotnicy (pomiędzy Pasmem Lubania a Pasmem Jaworzyny i Gorca) jest ona najobszerniejszą z dolina w Gorcach ma 109 km?. Gorce charakteryzują się dosyć łagodnym ukształtowaniem grzbietów, czego najlepszym przykładem jest Turbacz. Gorczańskie szczyty są z reguły zalesione, jednak dość licznie występują bardzo malownicze polany o dużych walorach widokowych.

Wyjątkowe walory krajobrazowe masywu oraz usytuowanie na terenie całego pasma licznych szlaków górskich przesądza, że Gorce stanowią obszar niezwykle atrakcyjny turystycznie. Ich położenie sprawia, że oferują one turystom przepiękne widoki na Podhale oraz oddalone o kilkadziesiąt kilometrów - Tatry. Równie interesująco prezentują się stąd Beskidy (m.in. Babia Góra). Na terenie Gorców znajduje się kilku schronisk górskich m.in. na Maciejowej, Starych Wierchach oraz pod Turbaczem. Dużą atrakcją jest udostępnienie gorczańskich szlaków dla górskiej turystyki rowerowej. Korzystne ukształtowanie grzbietów z licznymi polanami oraz znajdujące się tutaj wyciągi narciarskie powodują, że zimą Gorce stanowią interesujący rejon dla wielbicieli narciarstwa. Nie bez znaczenia jest również fakt usytuowania u stóp Gorców dwóch znanych ośrodków turystycznych - Nowego Targu oraz Rabki. Szczególnie popularne stały się Gorce po wybudowaniu schroniska z prawdziwego zdarzenia na Turbaczu. Stały się modne wśród studentów, którzy organizują tutaj rajdy studenckie, przychodzą na Turbacz wycieczki szkolne. Przyciągają też Gorce turystów indywidualnych wspaniałymi panorami widokowymi z gorczańskich polan, ciszą (ruch turystyczny jest tutaj umiarkowany) i dobrze zachowaną przyrodą.

Szlaki turystyczne w Gorcach:
- 14 szlaków turystyki pieszej o łącznej długości 63,3 km
- 9 szlaków spacerowych o łącznej długości 38,7 km
- 7 szlaków turystyki konnej o łącznej długości 62,9 km
- 7 szlaków turystyki rowerowej o łącznej długości 55,4 km
- 8 ścieżek edukacyjnych o łącznej długości 41,6 km

Ciekawymi miejscami są:
Rabka jest to miasto leżące u podnóża Gorców na wysokości 500-600 m n.p.m., w pobliżu słynnej zakopianki (40 km od Zakopanego, 60 km od Krakowa). Pełni rolę głównie uzdrowiskową ze względu na występujące tutaj solanki jodowo-bromkowe. Dziś Rabka specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, alergii, układu krążenia, chorób reumatycznych i przewlekłych schorzeń układu nerwowego. Znajdują się tutaj liczne sanatoria, szpitale uzdrowiskowe, pijalnie wód mineralnych, zakład przyrodoleczniczy. Stanowi punkt wyjściowy m.in. na Turbacz (1310 m), choć ze względu na dość znaczną długość trasy częściej jest wybierany wariant podejścia z Nowego Targu. Wspomniana trasa Rabka-Zdrój-Turbacz ma około 18 km długości.. W przypadku niewielkiej ilości czasu warto jest wejść na pobliską Maciejową (815 m), skąd rozciąga się ładna panorama na Rabkę i Beskid Wyspowy.

Nowy Targ jest głównym miastem tego regionu. Położone w widłach Czarnego i Białego Dunajca u południowo-zachodnich podnóży Gorców w centralnym miejscu Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. W chwili obecnej Nowy Targ jest znaczącym ośrodkiem przemysłowym, działają tutaj liczne zakłady kuśnierstwa, wytwórnie obuwia, zakłady budowlane i inne. Także pod względem turystyki Nowy Targ jest godny polecenia. Położenie przy trasie Kraków-Zakopane, a także przy drodze prowadzącej stąd do Nowego Sącza stanowi o bardzo dogodnym dojeździe. W dni z dobrą widocznością przepiękna panorama Tatr. Z Nowego Targu można dostać się w Pieniny, do Beskidu Żywieckiego i do odległego o 20 km Zakopanego. Z Nowego Targu prowadzi, a dokładniej z pobliskiego Szuflowa poprowadzony jest uczęszczany zielony szlak turystyczny na Turbacz (1310 m). Jest tu kolei z Chabówki do Zakopanego.

Czorsztyn jest miejscowością, która w dzisiejszych czasach kojarzyć się może z Zamkiem Czorsztyn oraz ze Zbiornikem Czorsztyńskim. Położona jest u zbiegu dwóch pasm górskich (Pieninami na wschodzie oraz Gorcami na północy), a także położenie nad Dunajcem (dziś także nad Zbiornikiem Czorsztyńskim). Z Czorsztyna prowadzą szlaki turystyczne na Macelak (857 m n.p.m., Pieniny) i ewentualnie dalej na Trzy Korony (982 m n.p.m., Pieniny) aż do Krościenka nad Dunajcem, a także na Lubań (1211 m n.p.m., Gorce).

Grywald słynie z zabytków architektury drewnianej. Za największy uznaje się Kościół Św.Marcina z przełomu XV i XVI wieku.

Inne ciekawe miejsca to: Kamienica, wieś Klikuszowa, Krościenko nad Dunajcem, Łopuszna, Ochotnica, Poręba Wielka i Szczawa.

Najwartościowsze przyrodniczo obszary Gorców wchodzą w skład Gorczańskiego Parku Narodowego. Gorczański Park Narodowy został utworzony w 1981 roku. Powierzchnia parku wynosi obecnie blisko 7000 he co stanowi około 13 procent całej powierzchni Gorców. W granicach parku znajdują prawie wszystkie ważniejsze szczyty gorczańskie: Jaworzyna Kamienicka, Kiczora, Kudłoń, Gorc, Mostownica, Czoło Turbacza, Obidowiec, Przysłop. Poza parkiem znalazły się Turbacz i Lubań. Park swym zasięgiem obejmuje przede wszystkim obszary leśne. W gorczańskich lasach rośnie głównie świerk, buk, jodła, a także modrzew, jawor, wiąz, jesion, olsza. Do najczęściej spotykanych ssaków zalicza się dziki, sarny oraz jelenie. W Gorcach występują również rysie, wilki, zaskrońce oraz żmije zygzakowate.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Więcej informacji
Typ pracy