profil

Rola kobiety we współczesnym świecie

poleca 84% 1250 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rola kobiety we współczesnym świecie.

?Ciężki jest los współczesnej kobiety. Musi ubierać się jak chłopak, wyglądać jak dziewczyna, myśleć jak mężczyzna i pracować jak koń? (Elizabeth Taylor). Tym o to cytatem chciała bym rozpocząć moją pracę. Kobiety pomimo tego, że są postrzegane jako słaba płeć doskonale pełniły powierzone im role. Potrafią pracować bardzo ciężko, lecz dostają dużo mniejsze pieniądze niż mężczyźni, jest wiele stanowisk których kobieta nie zajmie ze względu na swoją płeć. Kobiety od kilkuset lat walczą o swoje prawa,
i o równouprawnienie.
W XXI wieku w religiach muzułmańskich i hinduskich oraz krajach afrykańskich, mają ograniczony dostęp do edukacji. To mężczyźni decydują czy kobieta może zacząć uczyć się a później studiować.
W krajach muzułmańskich to ojciec wybiera męża dla swojej córki. Dla hinduskiej rodziny przyjście
na świat dziewczynki, jest uważane za klęskę. Ponieważ rodzina musi wydać ją za mąż, dając jej przyszłemu mężowi posag. W krajach muzułmańskich mężczyźni posiadają prawo poligamii, kobieta
za zdradę swojego męża mogła by zostać nawet przez niego zamordowana, a mąż nie poniósł by żadnej odpowiedzialności karnej. Ograniczenie dostępu kobiet do edukacji czy parlamentu jest wyłącznie niższym traktowaniem kobiet przez mężczyzn.
Rola kobiet w krajach afrykańskich najczęściej jest odnoszona tylko do wychowywania dzieci, mężczyzna może ograniczać prawo żon do wykonywania pracy zawodowej przez nie i do kontrolowania ich zarobków. Również główną rolą kobiet afrykańskich jest uprawa ziemi. W krajach 3 świata zdarzają się przypadki, że ojciec sprzedaje swoją córkę za zwierzę.
Rola kobiety w krajach zachodnich znacznie różni się od krajów 3 świata jak i wschodnich. Europejki czy amerykanki pragną decydować same o sobie chcą i potrafią mieć swoje zdanie. W krajach rozwiniętych rola kobiety bardo się zmieniła , kobiety pracują, zajmują miejsca w parlamencie, stają się głowami państwa, oraz właścicielami firm. Wiele z nas wybiera karierę zawodową, a założenie rodziny
i posiadanie dziecka odkłada na dalszy plan. A te które posiadają rodziną nadal poszerzają swoje umiejętności i dążą do rozwinięcia swojej kariery.
Rola kobiet w różnych regionach świata jest różna, w zależności od kultury i religii panującej
na danym terenie. Pomimo tego, że kobiety mają zapisane swoje prawa w konstytucjach, nie są one przestrzegane w wielu krajach świata. W krajach afrykańskich ginie wiele kobiet na skutek wojen domowych i ludobójstwa. Czy rola kobiety musi tak wyglądać, czy traktując kobiety na równi mężczyzną świat aż tak bardzo by się zmienił. Czy zmienił by się na gorsze. Ja sądzę, że nie kobiety są bardzo ważnym ogniwem na tej ziemi. Swoją pracę chciałabym zakończyć następującym cytatem, gdyż on wyrażą dokładnie moje poglądy na temat niezależności kobiet ?Każda kobieta powinna mieć co najmniej tę swobodę, by wybrać takie niewolnictwo, jakie jej odpowiada? (Andre Gide)


BIBLOGRAFIA:

1.Federico Mayor: Przyszłość Świata, Fundacja Studiów i Badań edukacyjnych 2001 (Roz. 5 Kobiety zmieniają świat)
2. www.muzułmanka.pl
3.Grażyna Michałowska: Prawa kobiet w czarnej Afryce

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Typ pracy