profil

Recenzja opowiadania "Stary człowiek i morze".

poleca 83% 1150 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Autorem utworu pt. " Stary człowiek i morze" jest Ernest Hemingwa?y. Książka ta została przetlumaczona z języka angielskiego przez Bronisława Zielińskiego. Powieśc ta została wydana przez wydawnictwo "KAMA" w Warszawie w 1994r.Utwór "Stary człowiek i morze" to opowieść paraboliczna. Akcja toczy się na Kubie w pobliżu Hawany. Czas akcji to lata 20.Bohaterami tej ineresującej i zajmującej książki są:
Manolin- kilkunastoletni chłopiec, przyjaciel starca i Santiago- stary rybak.
Santiago był starym,chudym człowiekiem.Na karku miał głębokie bruzdy. Jego ręce wyglądaly jakby były "poorane głębokimi szramami od wyciągania linką ciężkich ryb"." Wszystko w nim było stare prócz oczu, które miały tę samą barwę co morze i były wesołe i niezłomne". Santiago miał trudne i pracowite życie. Zaś Manolin był przyjacielem starego rybaka. Z chęcią chciał mu pomagać i wypływać z nim w morze. Pierwszy raz popłynął z nim, mając pięć lat.
Problematyka poruszona w książce dotyczy między innymi samotności, starości i krzywdy drugiej osoby z przeciwnościami losu. Autor w opowiadaniu stara się nam przekazać, że nigdy nie wolno się poddać, że trzeba walczyć życiowym pechem do samego końca, choć czasami możemy czuć się samotni czy niepotrzebni innym. Przykład rybaka pokazuje nam także, że życie to nie wygłupy i zabawy. Powinniśmy dobrze wykorzystac nasz żywot bo nie trwa on cala wiecznośc. Autor swietnie odzwierciedlił uwczesną atmosfere tamtych lat.

Myślę, że autor celowo umieścił w książce wątek prawdziwej, bezinteresownej przyjaźni, by pokazać jak jest ona ważna w życiu człowieka. Jak jej dobre działanie może nas podtrzymać na duchu w życiowych niepowodzeniach.
Inny wątek w książce to przebieg połowu Marlina. Jego symboliczne znaczenie ma na celu ukazać nam dążenie do wytyczonego sobie celu, przebrnięcie przez przeciwności losu do zdobycia go z wielką wiarą, że uda się nam go osiągnąć.
Mi osobiście podobała się ta ksiązka i chciałbym aby pozostała dalej w kanonie lektur. Moim zdaniem utwór "Stary człowiek i morze" jest bardzo ciekawą i godną uwagi książką. Zawiera ona dużo monologów wewnętrznych, które mówią nam, co bohater książki czuł w danej chwili. Jest ona napisana prostym, zrozumiałym językiem ,zbliżonym do języka środowiska, z którego się wywodzi bohater. Ten utwór jest opowieścią o prostym człowieku, który czegoś pragnął, ale mu się nie udało. Takim człowiekiem jest każdy z nas. Wszyscy czegoś pragniemy i pracujemy na to, żeby później to osiągnąć, lecz nie zawsze nam się udaje. W takich chwilach nie możemy z tego rezygnować, lecz jeszcze bardziej i z wiekszym zapałem o to walczyć.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty