profil

Warto czytać- rozprawka

poleca 85% 398 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W dobie komputerów sztuka czytania zanika, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Nie doceniają oni książek, żyją przekonaniem, że lepiej zagrać w nową grę telewizyjną, niż po prostu poczytać. jednak ja uważam inaczej. Warto czytać.
Pierwszym i według mnie najważniejszym argumentem na poparcie mojej tezy jest to, że czytanie... uczy. Po pierwsze, poszerzamy zasób swojej wiedzy, a nasz umysł bogaci się o nowe pojęcia, fakty.
Po drugie, czytanie poprawia ortografię. Jest to szczególnie charakterystyczne dla wzrokowców. Patrząc na trudne do zapisania (pod względem ortograficznym) wyrazy, ich obraz utrwala się w naszej pamięci. W ten sposób, nawet wbrew naszej woli, zapamiętujemy ok. 40 % przeczytanego tekstu. Zostało to udowodnione naukowo.
Z całą pewnością mogę stwierdzić, że czytając, rozwijamy również naszą wyobraźnię. Ktoś, kto czyta dużo książek, potrafi bez problemu wyobrazić sobie różne sytuacje, postacie.
Ponadto, książki są wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jak już wcześniej spostrzegłam, wielu młodych ludzi, zamiast poczytać dobrą, ciekawą książkę, wybiera komputer, telewizor, czy Internet. Uważam, że to nie wpływa na nich dobrze. Przecież, czytając książkę, powiedzmy fantastyczną, możemy przenieść się w świat magii, elfów, czy smoków - tym samym zastępujemy sobie komputerowe gry RPG! Nie ulega wątpliwości, że działa to z wielką korzyścią na dzisiejszą "skomputeryzowaną" młodzież.
Monteskiusz powiedział kiedyś: "Książki są jak przyjaciele, których człowiek sam sobie dobiera"... Mądre słowa. Całkowicie się z nimi zgadzam.
Na zakończenie, przytoczę ostatni cytat, który być może pomoże innym zrozumieć, jak przydatne i wartościowe są dla nas książki.:
"Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka." Maksym Gorki.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata