profil

Motywy literackie - wędrówka, podróż.

poleca 85% 282 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

MOTYWY LITERACKIE WĘDRÓWKA, PODRÓŻ

Wędrówka-przemieszczanie się z miejsca na miejsce, najczęściej pieszo; zmierzanie w jakimś określonym kierunku; odwiedzanie po kolei wielu miejsc.
Podróż-przebywać drogę do odległego celu.

Związki frazeologiczne:
-Wędrówka od urzędu do urzędu,
-Wędrówka po sklepach, po restauracjach,
-Wędrówka w poszukiwaniu pracy,
-Wędrówka po pokoju, wokół stołu,
-Wędrówka dusz.


?Mit o Dedalu i Ikarze?
Opisuje sposób ucieczki Dedala i jego syna Ikara z Krety do Aten. Z ptasich piór zrobił skrzydła dla siebie i swego syna. Przed odlotem ojciec przestrzegł Ikara, aby leciał równo między niebem a ziemią, bo inaczej uszkodzą się skrzydła i spadnie. Jednak Ikar, zachwycony lotem, wspaniałością przygody, zapomniał o radach ojca, wleciał zbyt wysoko i spadł do morza, gdy jego skrzydła się rozpadły. Zrozpaczony ojciec znalazł zwłoki syna, wyspę nazwał Ikarią, a morze ? Ikaryjskim. Ich wędrówka życiowa była tragiczna.

Henryk Sienkiewicz
?W pustyni i w puszczy?
Opisuje porwanie Stasia Tarnowskiego i małej Nel przez zwolenników Mahdiego. Młodym bohaterom udaje się uciec, jednak musieli przejśc przez długą, pełną przygód, wędrówkę po dzikiej Afryce. Podróż nauczyła Stasia odpowiedzialności . Po tej wspólnej trudnej podróży i Nel i Staś zrozumieli, że łączy ich prawdziwa przyjaźń.

Antoine de Saint-Exupry
?Mały Książę?
Mieszkaniec planety B-612, Mały Książe wyruszył w podróż na inne planety. Dzięki wędrówce poznał czym jest miłość, przyjaźń i śmierć. Rozczarował się zachowaniem i wartościami ludzkimi. Wkońcu zatęsknił za swoją Różą, która mieszkała na jego planecie i postanowił do niej wrócic.

Paulo Coelho
?Alchemik?
Santiago-główny bohater książki ?Alchemik? wyruszył w podróż w poszukiwaniu skarbu, Własnej Łegendy. Przebył długą, ciężką i trudną wędrówkę. Niestety kiedy przybył pod piramidy nie znalazł skarbu. Okazało się, że skarb jest tam skąd wyruszył, w Hiszpani. Jego wędrówką życiową było znalezienie Własnej Legendy.

Homer
?Odyseja?
Legendarny król Itaki, żołnierz i podróżnik. Według mitu był najsprytniejszym z królów biorących udział w Wojnie Trojańskiej. To on wymyślił podstęp, dzięki któremu Grecy wygrali wojnę ? konia trojańskiego. W podróży powrotnej do Itaki przeżył wiele przygód. Tułał się po morzach i oceanach, aż wkońcu po 20 latach wrócił do swojej wiernej żony Penelopy. Odyseusz przez całą tą wędrówkę miał cel, do którego tak dążył.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty