profil

Apollo i jego muzy

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-25
poleca 87% 2043 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Apollo (zwany też Apollon) był bogiem starożytnych Greków, a potem Rzymian. Był on bogiem wróżb, nagłej śmierci, pokuty, światła słonecznego, obrzędów oczyszczających, nazywany zbawcą (Soter).
Był on opiekunem poezji, nauki, sztuki i był przewodnikiem 9 muz. Jego rodzicami byli Zeus i Latona, a jego bliźniaczą siostrą była Artemida - bogini polowań. Jego atrybutami była lira i wieniec. Łabędzie, kruki, laur, bluszcz, delfin, oliwka, palma, wilk były poświęcone właśnie Apollu.

Muzy Apolla


Muzy to boginie w mitologi greckiej. Początkowo była tylko jedna - muza pamięci, potem były już trzy. U Homera pojawia się dziewięć muz, ich rodzicami jest Zeus i Mnemosyne. Wszystkie muzy posiadały zdolność wieszczenia.

Erato (poezja miłosna)
Euterype (poezja liryczna)
Kaliope (poezja epiczne)
Polihymnia (poezja sakralna)
Klio (historia)
Melpomene (tragedia)
Talia (komedia)
Terpsychora (taniec)
Urania (astronomia)

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (8) Brak komentarzy

Moja pani od polaka tak mię potrafi wnerwić takie pytania zadaje ,że nie da się odpowiedzieć.

a nie powio być 10 muz? a tak wgl... to dzięki pewie dostane min 4 :3 jest mi potrzebne na prace klasową z polaka xD trudny temat :D jeszcze raz dzięki :3

Pati :b

Dzieki bardzo przydatna praca cieszy mnie to ze ludzie pisza na temat a nie jak niektore strony gdzie nie jest nie na temat wiecej takich ściągowiczów

Treść zweryfikowana i sprawdzona