profil

Ten film warto obejrzeć - recenzja "Pana Tadeusza" A. Wajdy.

drukuj
poleca 86% 104 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Według mnie, filmem, któremu warto poświęcić czas, jest Pan tadeusz wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę w 1999 roku na podstawie epopei Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem.
Opowiada losy Jacka Soplicy, którego rolę w filmie zagrał Bogusław Linda. Film posiada jednak wiele wątków. Jednym z nich jest wątek ukazujący potyczki miłosne Tadeusza, który waha się, którą panią wybrać- dojrzałą i doświadczoną Telimenę czy młodziutką Zosię. Główne role w filmie grają Michał Żebrowski (Tadeusz Soplica), Grażyna Szapołowska (Telimena), Marek Kondrat (Hrabia Horeszko), Alicja Bachleda-Curuś (Zosia), Daniel Olbrychski (Gerwazy) i wyżej wymieniony Bogusław Linda jako Jacek Soplica. W filmie występuje także postać samego poety Adama Mickiewicza, w rolę którego wcielił się wspaniały aktor Krzysztof Kolberger. Oceniając grę aktorów, wyróżnić można przede wszystkim Grażynę Szapołowską. Doskonale pasuje ona do roli dojrzałej damy, która swoim powabem i wdziękiem uwodzi młodego Tadeusza. Gorzej poradziła sobie Alicja Bacheda-Curuś. Była to jej pierwsza rola w pełnometrażowym filmie. Zadziwiała jedynie swoją urodą, a nie grą aktorską.
Film warto też zobaczyć ze względu na scenografię. W dużej mierze był on kręcony w plenarze. Dlatego też zadziwia nas krajobrazem Soplicowa i jego okolic. Przykładem może być, np. scena poranku w ogrodzie, kiedy Zosia przechadza się po nim w podomce. Warty uwagi jest też zamek, w którym toczy się akcja zawierająca sporu między Soplicami a Horeszkami. Muzykę do filmu skomponowali Wojciech Kilar i Grzegorz Turnau. Ona również odgrywa ważną rolę w filmie. Podkreśla uczucia bohaterów, oddziaływuje na zmysły widzów. kiedy trzeba, jest tylko tłem dla toczących się wydarzeń, a czasami jest wręcz ich częścią. W filmie zachwycić mogą również dialogi i monologi postaci. Andrzej Wajda nakazał aktorom mówić wiersz Mickiewicza prozą.
Film "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy przeszedł już do historii i stał się jednym z wielu dzięł zaliczanych do klasyki polskiej kinematografii. Chociaż trwa dosyć długo, to naprawdę warto go obejrzeć. Między innymi dlatego, że został nakręcony na podstawie epopei, lektury, którą powinien znać każdy Polak. Plejada wspaniałych, polskich aktorów i jeden z największych polskich reżyserów razem z wieloma innymi osobami stworzyli ekranizację, która powinna trafić do każdego.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Formy wypowiedzi