profil

Wpływ stereotypów na życie codzienne człowieka

drukuj
poleca 81% 628 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

WPŁYW STEREOTYPÓW NA ŻYCIE CODZIENNE LUDZI

Stereotypy mają potężny wpływ na życie codzienne ludzi. Są to jednostronne ograniczone, zniekształcone obrazy osób lub sytuacji często negatywne ale utrwalone w umyśle człowieka, które trudno zmienić. Każde społeczeństwo jest przepełnione stereotypami z których następnie wynikają uprzedzenia, często prowadzące do dyskryminacji. Podmiotem stereotypów są zazwyczaj:
grupy rasowe, narodowe czy też zawodowe,
grupy wiekowe albo związane z płcią,
grupy związane z wyglądem, urodą czyli określonym systemem ubierania się czy strzyżenia włosów i koloru
wyznawcy religii - np. protestanci, muzułmanie, prawosławni, świadkowie Jehowy
nastrój, emocje w relacjach międzyludzkich,
Upraszcza się spostrzeganie powyższych i innych grup społecznych. Polega to na tym, że wszystkim członkom tej grupy przypisuje się określone jednakowe cechy. Stworzony w ten sposób obraz danej grupy jest jednostronny, przejaskrawiony i maksymalnie schematyczny. Ludzie nie próbują poznawać pojedynczych jednostek oceniając ?na skróty?. Przypasowują dane opinie nie sprawdzając ich prawdomówności. Pozwolę sobie przytoczyć kilka obiegowych stereotypów i podać ich wpływ na nasze życie
1)Wszyscy lekarze biorą łapówki
2)Osoby noszące okulary są intelektualistami i ludźmi oczytanymi
3)Młodzież z domów dziecka jest zdemoralizowana

W Polsce powszechnie uważa się, iż większość pracowników służby zdrowia bierze tak zwane łapówki, czyli pełniąc funkcje publiczne pobiera korzyści majątkowe. Etykietkę łapówkarza przyczepia się do każdego lekarza. Po przez taki stereotyp pokrzywdzeni zostają pracownicy, którzy nie biorą udziału w tym procederze. Jeśli dzięki ich pracy poprawia się ich życie finansowe i mogą sobie pozwalać na coraz lepszy standard życia i tak zostanie im zarzucone, iż pieniądze np.: na remont pochodzą z łapówek.
Osoby noszące okulary spostrzegamy jako mądrych i wykształconych. Dlaczego? Przecież okulary to oznaka wady wzroku a nie specjalnej inteligencji. Gdy mamy za zadanie przedstawić mądrego człowieka za zwyczaj pojawiają się u niego okulary. Skoro tak zwani ?okularnicy? mieli by być mądrzejsi co jacy są ludzie noszący soczewki kontaktowe? Kawałek szkła i oprawa nie wpływają na nasz rozwój intelektualny. Często przez ten stereotyp krzywdzone są dzieci. Gdy w początkowych latach nauki często przezywane są ?kujonami?. Nie kiedy są poszczegane jako gorsze. Dzieci, które w ten sposób przezywają mają wpojony taki sposób myślenia, często z nim spotykają się np.: w reklamie, kreskówce czy też w rozmowach starszych osób.
Mój ostatni przykład dotyczy młodzieży z domów dziecka. Gdy się widzi szesnastoletniego chłopaka w dresach i słyszy się, że mieszka on w domu dziecka do głowy przychodzą same nie subiektywne oceny. Z góry stawiamy sobie tego młodego człowieka w ciemnym świetle, myśląc że: jest złodziejem, alkoholikiem, ćpunem ogólnie to chodzący przestępca. Nie mamy czasu na analizowanie pojedynczych przypadków i określamy wszystkie wyrośnięte dzieci z domu dziecka jako przyszłych kryminalistów. Opinia ta jest bardzo krzywdząca dla młodzieży, która z pewnych zdarzeń losowych znalazła się w domu dziecka. Kształci się i nie ma żadnych problemów z prawem. W społeczeństwie taka młodzież jest wrzucana do jednego worka. Nie zawsze łatwo pozbyć się takiej opinii i zdobyć zaufanie innych.
Powyższe stereotypy są doskonałymi przykładami jak bardzo krzywdzące są obiegowe opinie. Istota stereotypu tkwi bowiem w odpowiedniej manipulacji ładunkiem informacyjnym. Stereotyp nie jest bowiem wyssany z palca, nie jest zmyślony i nierzeczywisty. W stereotypach tkwi ?ziarno prawdy?. Problem polega na tym, że owo ziarenko, które opisuje pojedyncze jednostki, traktowane jest jako opis całej zbiorowości. Jednak, gdy nie ma nawet tego ziarenka, jeśli o danej grupie nie wie się nic, to trudno stworzyć stereotyp. Innymi słowy, zbyt mała ilość informacji nie ukształtuje stereotypu, zbyt duża ? obala uproszczony obraz świata. Stereotyp, by móc funkcjonować, potrzebuje tylko określonej porcji wiedzy, takiej w sam raz dla odmalowania obrazka danej grupy kilkoma prostymi kreskami. Mimo codziennego natłoku wiedzy nie powinniśmy jednak przypisywać danej grupie społeczne tylko jednej ogólnej cechy. Każdy człowiek jest pojedynczą jednostką, którą trzeba poznać a nie określać jako ogół. Stereotypy nie prowadzą raczej do niczego dobrego jednak są nieodzowną częścią naszego życia.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy