profil

Recenzja adaptacji filmowej "Ogniem i mieczem".

drukuj
poleca 85% 139 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Film 'Ogniem i mieczem' to ostatnia adaptacja Trylogii Henryka Sienkiewicza. Na ekranach kin pojawił się 12 lutego 1999 r. Twórcą scenariusza i reżyserem jest Jerzy Hoffman- jeden z najlepszych polskich reżyserów, pod którego wodzą powstały również pozostałe części Trylogii: 'Potop' i 'Pan Wołodyjowski'.
'Ogniem i mieczem' opowiada o powstaniu Chmielnickiego na Ukrainie w 1648 r. Kozacy- dziki, bezwzględny naród buntuje się przeciwko polskiej szlachcie. Na ich czele staje hetman- Bohdan Chmielnicki.
Główne postacie ekranizacji to Jan Skrzetuski (w tej roli Michał Żebrowski). To do bólu poprawny, wzorowy rycerz, bardzo religijny, odważny. Zakochany w Helenie Kurcewiczównie (Izabela Scorupco). W powieści przedstawiona jako 'młoda panna, wzrostu wyniosłego, rysów ludzkich i bardzo foremnych'. W filmie widzimy ją raptem parę razy. Nienawidzi Bohuna- kozackiego watażki, który pała do niej ogromnym uczuciem. W rolę Bohuna wcielił się rosyjski aktor- Aleksander Domagarow. Kozak jest bohaterem dynamicznym, gwałtownym, lecz zdolnym do poświęceń, zdolnym do okazywania uczuć. Domagarow wspaniale oddał charakter Bohuna.
W filmie widzimy czołówkę polskich aktorów. Krzysztofa Kowalewskiego, jak Jana Zagłobę, Zbigniewa Zamachowskiego, jako Michała Wołodyjowskiego, Wiktora Zborowskiego jako Longinusa Podbipiętę i Wojciecha Malajkata, którzy wcielił się w rolę lekko stukniętego, lecz tym samym śmieszącego, sympatycznego pachołka, który zdobywa uwagę i sympatię widza.
Dzieło Hoffmana jest jednym z najdroższych produkcji. Na realizację przeznaczono aż 24 mln. złotych, co pozwoliło reżyserowi dobrać wspaniałe kostiumy, którymi zajęła się Magdalena Tesławska, stworzyć doskonałe sceny batalistyczne i dekoracje. W tle słyszymy muzykę Krzesimira Dębskiego, która podkreśla poszczególne sceny. Wszystkim w pamięci została piosenka 'Dumka na dwa serca' wykonywana przez Mieczysława Szcześniaka i Edytę Górniak. To wszystko bardzo dobrze oddaje klimat tamtych lat.
Do tej pory film obejrzało ponad 7 mln. ludzi. Wszystkim, którzy jeszcze go nie widzieli, serdecznie polecam.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
11.5.2008 (18:58)

zajebioza recenzja ;)

Formy wypowiedzi