profil

Leki przeciw kaszlowe

poleca 85% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Leki przeciw kaszlowe

Kaszel jest odruchem, który występuje po podrażnieniu punktów kaszlowych znajdujących się w górnych drogach oddechowych lub przez bezpośrednie pobudzenie ośrodka kaszlu.
Odruch kaszlowy jest wyzwolony przede wszystkim przez wydzielinę zapalną gromadzącą się w drogach oddechowych. Kaszel jest odruchem umożliwiającym usunięcie zalegającej wydzieliny lub ciała obcego. Dlatego w obecności wydzieliny zapalnej nie zaleca się stosowania leków przeciw kaszlowych. Leki te podaje się przy suchym, męczącym kaszlu, gdy w oskrzelach nie zalega wydzielina lub podawane są na noc by kaszel nie męczył podczas snu.

Leki te dzielimy na:
1) Leki działające ośrodkowo ? działają wskutek hamowania ośrodka kaszlu w OUN nie zakłócając czynności oddechowej.
Dzielimy je na leki opioidowe i nieopioidowe
Do leków opioidowych należą:
DEXTROETROFAN ? pochodna morfinianiu, pozbawiona działania przeciw bólowego, siła działania jest porównywalna z Kodeiną
Preparaty: Actifed, Acodin, Contril
KODEINA: Tiocodin, Ascodan, Neoazalina

Do leków nieopioidowych należy:
BUTAMIRAD: Sinecod, Supremin ? środek działający 3 razy silniej od Kodeiny. Nie wywołuje zależności, rozszerza nieznacznie oskrzela, ułatwia upłynnienie wydzieliny.

2) Leki o działaniu obwodowym
Są to przed wszystkim śluzy roślinne, które chronią błony śluzowe górnych odcinków dróg oddechowych przed działaniem czynników drażniących. Skuteczność przeciw kaszlowa jest niewielka. Stosuje się je jako leki pomocnicze z innymi preparatami.
Do surowców tych należą:
Liść podbiału, dziewanny, prawoślazu

Działanie przeciw kaszlowe wykazują też preparaty homeopatyczne. Zaletą ich jest to że mogą być też stosowane u małych dzieci.
Preparaty: Stodal, Drosetux.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta