profil

Recenzja książki "Nie tylko piramidy" Kazimierz Michałowski.

poleca 85% 527 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kazimierz Michałowski, to wielkiej sławy polski archeolog, egiptolog oraz historyk sztuki. Stworzył on polska szkołę archeologii. Napisał wiele książek oraz publikacji, między innymi: Sztuka starożytna, Aleksandria, Piramidy i mastaby, Od Edfu do Faras. Polskie odkrycia archeologii śródziemnomorskiej, oraz recenzowane przeze mnie Nie tylko piramidy, a także wiele innych. Zasłynął jako wielki odkrywca oraz znawca sztuki starożytnego Egiptu. Jednymi z jego największych dokonań były wykopaliska w dolinie Deir el Bahari oraz rekonstrukcja świątyni grobowej królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari, wykopaliska w Aleksandrii i rekonstrukcja fragmentów rzymskiej dzielnicy, czy na przykład wykopaliska w Faras , odnalezienie wczesnochrześcijańskiej bazyliki, nekropolii biskupów oraz pałacu. Myślę, że ta krótka notatka o autorze powinna zachęcić już do przeczytania którejkolwiek z jego książek.

Szczególnie pragnę zwrócić uwagę na lekturę "Nie tylko piramidy". Autor zawarł w niej niesamowicie dużo bardzo ważnych informacji o odkryciach starożytnego Egiptu, początkach archeologii na tamtych terenach. Przybliża nam sylwetki najważniejszych osób, które wpłynęły na rozwój pielęgnowania tamtejszej kultury. Osób które nie były obojętne na tak wspaniała sztukę starożytnych Egipcjan, pragnęły odnaleźć i rozszyfrować wszystkie skarby kultury i sztuki tej wspaniałej cywilizacji. Sam Kazimierz Michałowski był taką osobą. Dzisiejsi Egipcjanie zawdzięczają mu bardzo wiele.

W swojej książce opisuje pracę archeologów, historie wielu odkryć, które mają ogromne znaczenie dla dzisiejszego świata, a także ogólny zarys historii. Na przykład możemy dowidzieć się jak wyglądało odczytanie hieroglifów, możemy sobie wyobrazić jak tamci ludzie zapisywali, oraz odczytywali to co chcieli przekazać sobie, a zarazem kolejnym pokoleniom. Możemy wyobrazić sobie jak wyglądało codzienne Zycie nad Nilem, jak ludzie zdobywali wodę, pożywienie, jak gospodarowali swoimi polami, po przeczytaniu tej książki potrafimy wyobrazić sobie jak wyglądał system irygacyjny, który już wtedy bardzo sprawnie działał. Z kart tej lektury możemy również dowiedzieć się w co wierzyli Egipcjanie, jak czytali z gwiazd, jak wyglądał kalendarz który funkcjonował w tamtych czasach. Autor opisuje również, to co najpierw po odkryciu zauważa każdy archeolog, czyli sposób zdobienia, budowania świątyń domów, różnorodnych placów, grobowców, piramid.

K. Michałowski opisuje jak z biegiem czasu, z biegiem zmian ustrojów, dynastii oraz tym podobnych czynników wpływających na państwo zmieniały się wyznania Egipcjan, ich wierzenia, ale także budownictwo i inne.

Myślę, że udało mi się chociaż trochę przybliżyć treść tej wartościowej książki. Uważam, ze na prawdę bardzo warto zapoznać się z jej treścią, można określić ją mianem olbrzymiej skarbnicy wiedzy.

Podoba się? Tak Nie