profil

Czy proces umasowienia wysokiej kultury jest korzystny?

poleca 85% 696 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Temat: Czy proces umasowienia wysokiej kultury jest korzystny?

Aby móc powiedzieć czy proces umasowienia wysokiej kultury jest korzystny, powinnam najpierw wyjaśnić kilka pojęć: umasowienie i wysoka kultura.
Umasowienie jest procesem, dzięki któremu ludność poznaje różne dziedziny sztuki, życia czy kultury. Jest to proces, w którym udział bierze duża liczba ludności. A co to jest wysoka kultura? Wysoka kultura jest to inaczej tzw. kultura elitarna, czyli najważniejsza część kultury symbolicznej danego społeczeństwa. Kultura ta korzysta z zasobów kultury narodowej i stanowi podstawę przekazu tradycji oraz dorobku społeczeństwa. Jest ona przekazywana poprzez szkołę, teatr, galerię sztuki, bibliotekę, sale koncertowe czy po prostu prosty dostęp do wiadomości.
Czy proces umasowienia wysokiej kultury jest dobry? Na pewno tak. To dzięki takiemu procesowi ludzie zwykli, biedni czy prości mogą poznać dzieła Polaków i ludzi, którzy stworzyli ten kraj. Poprzez ?otwieranie? kultury, dla ludzi niższego stanu, ludzi mniej zamożnych przekazujemy dorobek ludzi sławnych, którzy przyczynili się do naszego bogactwa kulturowego. Poprzez takie organizacje jak teatr czy muzeum, nie tylko ludzie zamożni poznają kulturę narodu. Ludzie młodzi i mniej zamożni właśnie tam mogą podziwiać i poznać ?wartość? i kulturę naszego kraju. Przecież kultura to nie tylko nasze zachowanie, ale także sztuka czy dobytek materialny, który stworzyli nasi przodkowie. Wyobraźmy sobie sytuacje, w której nie byłoby ogólnodostępnych i otwartych dla wszystkich miejsc, w których znajdą się dzieła Polaków, a za wejście trzeba by było płacić mnóstwo pieniędzy. Możliwość oglądania kultury naszego narodu mieli by tylko nieliczni. A co z resztą społeczeństwa? Przecież oni te mają prawa do zapoznania się z kulturą narodową. Dlatego uważam, że umasowienie wysokiej kultury jest dobrym procesem.
Wymieniłam dobre strony umasowienia kultury, a jakie są złe? Czy są ogóle jakieś minusy tego procesu? Oczywiście, że tak. Gdyby dostęp do kultury był całkowicie nieograniczony i pokazywany na każdym kroku, sztuka, która powinniśmy wielbić i podziwiać stałaby się dla nas ?oklepana? i po prostu zwyczajna. Przestałaby mieć dla nas wartość duchową, a nasze podejście do niej byłoby całkowicie obojętne. Dlatego duże umasowienie też nie jest za dobrym pomysłem.
Uważam, że umasowienie wysokiej kultury jest dobrym przedsięwzięciem, ale pod warunkiem, że będzie on przeprowadzony z umiarem. Proces ten ma zarówno dobre jak i złe strony. Dzięki niemu ludzie mogą poznać i pokochać kulturę swojego narodu, ale przy źle prowadzonym umasowieniu, przy zbyt dużym narzucaniu się ludzie mogą porostu stracić szacunek do swojej kultury i zainteresowanie nią. Dlatego uważam, że powinniśmy pokazywać swój dorobek kulturowy i zachęcać ludzi do poznawania go, ale z umiarem, żeby nie odnieść odwrotnego skutku oraz żeby nasza kultura nie stała się komercyjna, na której ludzie czy instytucje mogłyby zarabiać.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty