profil

Opis fresku "Parnas" Rafaela Santi

poleca 85% 190 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Fresk "Parnas" wykonany w XVI w. przez Rafaela Santi zdobi apartamenty papieskie w Rzymie.

Tematem malowidła ściennego jest piękno. Autor obrazu umieścił na nim Apolla w otoczeniu muz i starożytnych poetów. Na obrazie po lewej i prawej stronie Apolla stoi dziewięć muz. Po obu stronach fresku znajdują się grupki poetów. W głębi malowidła widać pojedyncze drzewa gaju oliwnego na tle błękitnego nieba. Wszystkie postacie namalowane są na wzgórzu Parnas.

W centrum obrazu Rafael umieścił Apolla. Siedzi on na kamieniu. W ręku trzyma skrzypce. Jego ciało okrywa niebieska szata przerzucona przez ramię, a głowę zdobi wieniec oliwny.
Po jego prawej stronie stoi muza pieśni chóralnej. Polihymnia spogląda na boga. Jest ubrana w błękitną szatę i czerwone okrycie. Pod szatą trzyma księgę. Poniżej siedzi Erato - muza poezji lirycznej. Ona również przygląda się Apollinowi. Zdobi ją niebieska suknia. W ręce trzyma lirę. Powyżej, obok Polihymnii stoi muza komedii. Talia, patrząc na Apolla trzyma w dłoni maskę komiczną. Dalej obrócona tyłem stoi Urania - muza astronomii i geografii. Ma na sobie żółtą suknię. Po lewej stronie stoją dwie muzy. Kaliope ubrana w ciemno - niebieską suknię przytula się do Klio ubranej w czerwono - niebieską suknię.

Poniżej, spoglądając w lewą stronę, siedzi Euterpe. Muza pieśni lirycznej odziana jest w białą szatę, a w ręku trzyma flet. Powyżej w blado - niebieskiej sukni stoi muza tragedii. Melpomena trzyma w dłoni maskę tragedii.

W dole siedzi grecka poetka Safona. W ręku trzyma zwój pergaminu prawdopodobnie z miłosną poezją. Oparta o kamień poetka ubrana jest w niebieską suknię z białymi elementami. Na głowie ma wieniec oliwny.

Uważam, iż obraz namalowany jest z niesamowitą starannością. Rafael skupił sie również na elementach krajobrazu.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata