profil

Charakterystyka Ramzesa XIII

poleca 84% 1101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Karierowicz czy urodzony władca? ? charakterystyka Ramzesa XIII

Aby odpowiedzieć na to zasadnicze pytanie należy przyjrzeć się szczegółowo sylwetce Ramzesa XIII, bo o nim mowa w wypracowaniu.
Faraon, tytułowy bohater powieści Bolesława Prusa był potomkiem Ramzesa XII, poprzedniego faraona Egiptu i królowej Nikotris. Jako jedyny z czworga rodzeństwa był zdolny do objęcia tronu, dlatego po śmierci ojca został prawowitym władcą państwa, wcześniej zaś był namiestnikiem Dolnego Egiptu.
Ramzes XIII był to dwudziestodwuletni ?piękny młodzieniec, z twarzą prawie kobiecą?, lecz nie brakowało mu również aspektów męskości. Jak przystawało na prawdziwego żołnierza był wysportowany i silny. ?Od dzieciństwa otaczał się wojskowymi [?]? Dobrze radził sobie podczas długich marszów oraz wypraw wojennych, był przyzwyczajony do wysiłku. Jego wojskowe upodobania w dużej mierze znajdowały odzwierciedlenie w ubiorze. To właśnie jego zamiłowania pchały go do przewodzenia wojskiem, chciał iść na czele sukcesu, nie poddawać się. Z powodu młodego wieku nie miał doświadczenia, a to bardzo rzutowało na jego sposobie sprawowania władzy. Ten właśnie brak bagażu życiowego nie powstrzymał go od ujawnienia niektórym swojej tajemnicy dotyczącej nieprzychylności wobec kapłanów. Co gorsze przyczynił się do jego zguby czyli do śmierci.
Ramzes był z natury porywczy, pełen zapału, nieraz lekkomyślny. Jego porywczość ujawnia się w różnych momentach pełnienia władzy np., kiedy wypowiedział wojnę kapłanom. Ramzes XIII bardzo chciał utrzymać władzę i przejąć kontrolę nad całym państwem. Ta właśnie chęć czyniła go porywczym, zbuntowanym wobec kapłanów. Te właśnie cechy można zaliczyć do karierowicza. Człowieka, który dąży po trupach do celu, chce zdobyć władzę, pieniądze. Jednak nie można jednoznacznie określić czy główny bohater ?Faraona? Prusa jest karierowiczem czy urodzonym władcą.
Między innymi cechą charakterystyczną dla urodzonego władcy jest pomoc państwu , a Faraon bardzo chciał wprowadzić reformy w Egipcie tak, żeby żyło się w nim lepiej. Już za młodu chciał dużo zmienić w państwie. Mówi o tym fragment, w którym sam Ramzes XIII się wypowiada: ?Gdyby bogowie, zamiast młodszym synem królewskim, uczynili mnie faraonem, podbiłbym, jak Ramzes Wielki, dziewięć narodów, o których nigdy w Egipcie nie słyszano, zbudowałbym świątynię większą aniżeli całe Teby, a dla siebie wzniósłbym piramidę, przy której grób Cheopsa wyglądałby jak krzak róży obok dojrzałej palmy.?
Inną cechą dobrego władcy jest bycie dobrym strategiem, która była opisana prze ze mnie wcześniej. Ramzes XIII miał umysł analityczny, potrafił wszystko analizować choć przez jego młody wiek nie wszystko się do końca udawało. Szlachetność, duma, pewność siebie - pod tym względem Ramzes był nieodrodnym synem swego ojca-faraona. To duma każe mu przeciwstawić się kapłanom, którzy ograniczają działanie młodego księcia, zarzucając własną wole. Te cechy też w wyróżniają Faraona jako urodzonego władcę.
Uważam, że Ramzes XIII jest karierowiczem i urodzonym władcą, gdyż można się doszukać analizując jego postępowania cech tego i tego typu człowieka, co powyżej dowiodłam.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty