profil

Miłość i nienawiść- uczucia skrajne. Rozwiń myśl na podstawie znanych Ci przykładów literackich.

poleca 85% 845 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

?Od nienawiści do miłości jeden krok? - tak głosi znane ludowe porzekadła. Ale czy to prawda? Czy naprawdę wystarczy jedno nieopatrzne słowo, aby z miłości życia zrobić największego wroga? Przykłady literackie potwierdzają te słowa. I nie musi chodzić wyłącznie o miłość między kobietą a mężczyzną. Może to być także miłość rodzicielska siostrzana czy braterska.
Przykładem, że rodzeństwo nie zawsze żyje w idealnej zgodzie może być ?Balladyna? Juliusza Słowackiego. Mimo iż Balladyna i Alina były siostrami, to zachowywały się zupełnie różnie. Alina- dobra i pracowita córka natomiast Balladyna- krnąbrna i leniwa dziewczyna. Nie można powiedzieć, aby się wzajemnie kochały. Mimo to morderstwo dla marnego koszyka malin nie było objawem tylko wzajemnej wrogości, lecz nienawiści, jaką Balladyna przelała na siostrę.
Postać faraona Ramzesa XIII i jego pierwszej miłości Żydówki Sary daje do zrozumienia, że nawet, jeśli historia zaczyna się niczym opowieść o Romeo i Julii to nie zawsze kończy się dobrze i optymistycznie. Miłość, jaką młody faraon obdarzył dziewczynę po pewnym czasie przerodziła się w nienawiść i pogardę, że kazał jej by myła nogi jego kolejnej wybrance. Sara jednak nadal kochała Ramzesa i oddała za niego wolność i życie. Nie odwzajemniła uczucia nienawiści, jaką została obdarzona przez władcę, lecz pokochała go jeszcze bardziej. To pozwala sądzić, że miłość, mimo iż nieodwzajemniona trwa dalej i opiera się przeciwnościom losu.
Mimo iż biblijne postacie uczą nas głownie miłości i zrozumienia dla drugiego człowieka to jednak dają też przykłady agresji i egoizmu. Taką osobą może być Kain zazdroszczący bratu miłości rodziców i miłości Boga i tylko z tego powodu zamordował Abla z zimną krwią. Później Kain poczuł, że jednak kocha brata, ale było za późno. Chwila zaślepienia przez nienawiść zaważyła na jego dalszym życiu. Znienawidził samego siebie.
Na szczęście w literaturze więcej jest przykładów miłości poświęcenia drugiemu człowiekowi i współczucia. ?Krzyżacy?, chociaż mówią o wojnie i zabijaniu to także uczą nas, że prawdziwa miłość ta, którą Jagienka obdarzyła Zbyszka jest niezniszczalna i będzie trwać wiecznie. Jagienka, bowiem niczym wierna Penelopa czekała na miłość swojego życia, chociaż wiedziała, że jest zakochany w Danusi. Jednak jej cierpliwość została nagrodzona po śmierci ukochanej Zbyszko zauważył, że jest obok niego kobieta, która zawsze dbała o jego zdrowie i pomagała mu w najtrudniejszych momentach życia.
W ?Zemście? natomiast Klara i Wacław niczym Romeo i Julia kochają się na przekór swoim zwaśnionym rodom. Dzięki ich miłości sąsiedzi godzą się, a zakochani mogą otwarcie manifestować swoje uczucie. To uzasadnia stwierdzenie, że ?miłość może przenosić góry?
?Miłość i nienawiść- uczucia skrajne? to z pewnością myśl prawdziwa i ponadczasowa, bo w każdym czasie ludzie kochają się i nienawidzą lubią się bardziej lub mniej. Lecz miejmy nadzieję, że miłość zwycięży i nie będzie już bratobójczych wojen czy zamachów. Nienawiść z pewnością przetrwa, bo bez niej nie wiedzielibyśmy, co to miłość. Uczucie to należy pielęgnować jak najpiękniejszy kwiat, bo gdy jej zabraknie to zabraknie i nas. Literatura napawa optymizmem, lecz codzienne doniesienia prasowe radiowe czy telewizyjne ukazują, że na świecie wciąż króluje nienawiść i egoizm. Musimy jednak starać się by nienawiść do drugiego człowieka nie zniszczyła w nas najpiękniejszych uczuć i doznań, jakie przynosi miłość.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty