profil

Demokracja parlamentarna czy monarchia absolutna? Który z tych ustrojów jest bardziej korzystny ze względu na rozwój cywilizacyjny społeczeństw?

drukuj
satysfakcja 40 % 30 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Demokracja parlamentarna czy monarchia absolutna?

?Porównaj system demokracji parlamentarnej z monarchią absolutną. Oceń, który z tych ustrojów jest bardziej korzystny ze względu na rozwój cywilizacyjny społeczeństw.?

Porównać dwa tak niezwykle różniące się od siebie ustroje to zadanie bardzo trudne. Na początek przyjrzyjmy się im osobno.
Monarchia absolutna to ustrój dzisiaj już nader rzadko spotykany. Jak świetnie wiemy, gwoli przypomnienia, w ustroju tym cała władza skupiona jest w ręce monarchy. Owa forma rządów najczęściej występowała w epoce starożytnej i zaledwie na początku epoki nowożytnej. Przykładem świetnie prosperującej monarchii absolutnej w starożytności może być Cesarstwo Rzymskie. Jednak najczystsza forma monarchii absolutnej wykształciła się we Francji, zwłaszcza za panowania Ludwika XIV. Nie należy jednak jednak przegapić faktu, że owa forma rządów, w tym kraju została obalona podczas rewolucji. Nie przesadzę chyba napomknieniem, że skoro władza skupiona jest w rękach jednego człowieka dojść może do nadużyć, i to na najwyższym przecież szczeblu władzy. No i oczywiście nikt nie jest nieomylny, a jedna niewłaściwa decyzja władcy mogła się skończyć tragicznie, np. wojną, a od werdyktu władcy nie było przecież odwołania.
Demokracja parlamentarna to ustrój którego rozwój możemy obserwować przez całe wieki, ponieważ bardzo dokładne podwaliny pod niego położyła demokracja ateńska. Jednak narodziny demokracji parlamentarnej w najczystszej postaci nastąpiły dopiero w Anglii, jako następstwo Rewolucji Angielskiej. Demokracja parlamentarna to ustrój, który pozwala na decyzje całemu ludowi, oczywiście reprezentowanemu przez sprawiedliwie wybranych przedstawicieli. Ustrój ten aż do dziś możemy obserwować w wielu krajach świata. Warto wspomnieć również, że na parlamencie oraz na władcy(król/prezydent) ciąży odpowiedzialność przed Konstytucją oraz przed całym społeczeństwem. Dzięki temu mamy prawo myśleć, że nie dochodzi do nadużyć i możemy spać spokojnie.
Jak widać przez wieki, w wielu krajach, w wielu własnych odmianach, zarówno monarchia absolutna jak i demokracja parlamentarna przechodziły różne transformację, aby zbliżyć się do ludzi, być jak najbardziej dla nich. Jednak demokracja parlamentarna jest ustrojem który przetrwał w niemal niezmienionej formie aż do dziś i możemy spotkać go w najbardziej rozwiniętych krajach świata. Ludzie w tym ustroju są szczęśliwi, i czują się wolni dlatego jednoznacznie stwierdzam, że demokracja parlamentarna to ustrój korzystniejszy dla rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
15.12.2011 (20:25)

Ta prace jest dla mnie 0/35253234323423 gorszej nie można zrobić, zero plusów monarchii. Jak kolega na dole napisał.

15.12.2011 (20:24)

W tej pracy nie ma plusów monarchii. A jest ich więcej niż w demokracji. Monarcha jest wyuczony rządzenia, nie może nim zostać byle kto. W demokracji każdy idiota może zostać prezydentem, byle żeby miał kase.

17.1.2009 (11:08)

Mam wrażenie, że ta praca jest nie dokończona, chociaż muszę przyznać, że mi się przydała.

Historia powszechna