profil

Podmiot Liryczny, rodzaje liryk, narrator i narracja

poleca 78% 1043 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podmiot liryczny-osoba fikcyjna wypowiadajaca Swoje przezycia i doznania.Nadawca monologu Lirycznego. Monolog liryczny-samodzielna wypowiedz podmiotu Lirycznego.Czesto przybiera forme bezpośredniego Wyznania. Brak fabuly- swiat przedstawiony wylania się z Monologu lirycznego.jest to swiat wewnętrznych Przezyc uczuc i refleksji. Liryka bezposrednia-podmiot liryczny nie ujawnia się Wprost,pozostaje ukrytyza przedstawionym swiatem. Tresci SA przekazywane w formie bezosobowej refleksji Liryka opisowa podmiot liryczny ukrywa się w opisie Przedmiotow,przyrody krazobrazow sposób opisu i Srodki jesykowe ukazuja mysli, spostrzeżenia i refleksje Osoby mówiącej.
Liryka sytuacyjna podmiot liryczny opowiada o jakims zdarzeniu sytuacji,sam jednak bezpośrednio w nich nieuczestniczy.podmiot liryczny tworzy te sytuacje za pomoca elementow narracyjnych niekiedy dialogow. Liryka patriotyczna-jest silnie zwiazana z losami narodu. Wywoluje znane wydarzenia, postacie historycznei symbole Narodowe.Czasami odnosi się do waznych problemw Polit. Zwykle ma charakter agitacyjny lub refleksyjny.

Liryka religijna-tematyka tych utworow dotyczy zycia kościoła Obrzędów lub jest wyrazem duchowych doznan,odbiciem przezyc religijnych poety,jego kontaktow z bogiem.moze mieć charakter blagalny,pochwalny lub dziękczynny.
Liryka refleksyjno-filozoficzna-porusza problemy dotyczące Ludzkiej egzystencji wartości uniwersalnych stawia pytania odnoszące się do kwestii etycznych,czasami odwoluje się do znanych nurtow filozoficznych LIRYKA Milosna ? refleksja poetycka w utworach tego typu zwiazana jest z przezyciem miłosnym erotyka ukochana osoba.LIRYKA O poezji i poetach jej tematem jest proces tworczy mechanizm powstawania dziela lub przemyślenia dotyczące roli poety i indywidualne poszukiwania istoty poezji narrator-odmiana podmiotu literackiego,fikcyjna osoba opowiadajaca w utworze epickim.

Narrator może pozostawac na zewnatrz swiata przedstawionego opowiadac o nim mieć pelna wiedze o zdarzeniach i postaciach.Moze również opowiadac o zdarzeniach których był świadkiem lub w których sam bezpośrednio uczestniczyl.Narracja to wypowiedz narratora przedstawia w pewnym porządku czasowym przebiegu zdarzen postacie w nich uczestniczace jak tez okoliczności w jakich te zdarzenia się rozgrywaly.Narracja może przybierac forme opowiadania lub opisu.FABULA to układ wszystkich motywow i watkow przedstawionych w utworze składających się na dzieje postaci F. epizodyczna tworza je luzne watki..Fjednowatkowa charakterystyczna Dla noweli F. wielowatkowa wystepuje zazwyczaj w powiesci.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta