profil

Widz bierny obserwator, czy widz - współuczestnik scenicznych wydarzeń??

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zarówno sytuacja, w której widz jest jedynie biernym obserwatorem jak i sytuacja, w której jest aktywnym uczestnikiem wydarzeń scenicznych wydaje mi się ciekawa. Oczywiście również bardzo ważny jest poziom samej sztuki oraz gra aktorów, bowiem zaangażowanie aktorów jest wprost proporcjonalne do uwagi widzów. Jeżeli spektakl stoi na niskim poziomie to nie wzbudzi on żadnego zainteresowania u każdego z typów widza.

Obie sytuacje mają swoje zalety i wady. Niewątpliwą zaletą bycia biernym obserwatorem jest możliwość skoncentrowania się w pełni na sztuce. Bierny widz z równą uwaga śledzi każdy akt, każdą scenę, grę każdego aktora. Dokładnie analizując daną sztukę teatralną obserwator może obiektywnie ocenić jej poziom i jej wartość intelektualną.

Minusem biernej postawy widza jest to, że żadna sztuka, nawet prawdziwe arcydzieło nie odciśnie wyraźnego piętna w jego pamięci, nie wywrze na widzu niezapomnianego przeżycia. Jeżeli jest się natomiast aktywnym uczestnikiem wydarzeń scenicznych. To wtedy sytuacja zmienia się diametralnie. Kiedy widz staje obok aktora i wraz z nim tworzy spektakl, piękne widowisko to z pewnością będzie to dla tej osoby niezapomnianym przeżyciem. Jednak przez to widz aktywny nie jest w stanie ocenić obiektywnie całego spektaklu. Widz stając się na moment aktorem skupia całą swą uwagę na grającej z nim osobie i na scenie jaką ma odtworzyć.

Trudno jest bezstronnie ocenić przedstawienie, w którym samemu się gra. Czy widz będzie w stanie powiedzieć coś o grze innych aktorów skoro zamiast śledzić ich grę rozpamiętywał swój występ? Tak więc bycie aktywnym uczestnikiem wydarzeń scenicznych niesie za sobą zarówno pozytywne jak i negatywne aspekty.

Tu dochodzimy do pytania postawionego w tytule- co jest więc właściwym wyborem? Myślę, że wiele zależy tu od osobowości i charakteru samego widza. Jeśli ktoś jest nieśmiały, brak mu odwagi, przebojowości to będzie wybierał takie sztuki, w których będzie jedynie biernym obserwatorem. Natomiast jeżeli ktoś jest przebojowy, otwarty na nowe przeżycia to z pewnością wybierze rolę aktywnego uczestnika wydarzeń scenicznych. Osobiście wybrał bym jednak pierwszą możliwość, ponieważ pozwala mi to wnikliwiej ocenić spektakl. Jednak uważam, że każdy widz chociaż raz powinien stać się uczestnikiem wydarzeń scenicznych, po to aby przeżyć niezapomnianą przygodę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata