profil

Mangolie

poleca 85% 2007 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Magnolia ? rodzaj drzew lub krzewów, należący do rodziny magnoliowate. Rosną dziko w Azji Wschodniej oraz Ameryce Południowej i Północnej. W Polsce magnolie nie występują w środowisku naturalnym, są często uprawiane jako rośliny ozdobne.
W Polsce magnolie nie występują w środowisku naturalnym, są często uprawiane jako rośliny ozdobne. Świetnie sobie dają rade magnolie o liściach opadających na zimę, istnieją tez zimozielone ( uprawiane na zachodzie Europy)
Charakterystyka
Pokrój
Największe uprawiane u nas gatunki magnolii osiągają wysokość kilkunastu metrów, wśród magnolii wyróżniamy zarówno niskie krzewy do 3m wysokości( liliflora Nigra) jak i wysokie do 30m drzewa (acuminata). Mają dość zwartą, ale świetlistą koronę. Rozgałęziają się nisko nad ziemią. Pojedyncze duże pąki osadzone są na końcach gałązek.
Liście pojedyncze, duże, błyszczące, całobrzegie. Przelistki również duże, otaczające pęd i często zrośnięte z ogonkiem liściowym. Cechą charakterystyczną u magnolii jest pozostawienie wyraźnej wąskiej blizny po opadnięciu liścia.
Kwiaty
Są główną ozdobą magnolii. Z daleka wyglądają, jak tulipany kwitnące na drzewie. Tak dużych kwiatów nie ma żadne z drzew rosnących w Polsce. Mają one barwę u różnych odmian od białej do czerwonej, poprzez różne odcienie różu. Ich budowa jest bardzo prosta - nie mają podziału na płatki korony, ani działki kielicha, lecz tzw. tepale, umieszczone w dwóch okółkach po 3-6 szt. Kwiaty występują pojedyńczo na gałązkach w zależności od odmiany różnią się kształtem i kolorem oraz ilością tepali. Kwiat jest obupłciowy z wolnymi słupkami oraz dużą ilością pręcików ułożonych spiralnie na wydłużonej osadce. Nie wytwarzają też nektaru, lecz nektaropodobną wydzielinę i zapylane są przez chrząszcze. Mieszańce ogrodowe i niektóre gatunki kwitną bardzo obficie, a jej kwiaty rozwijają się wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści (kwiecień-maj). Czasami zdarza się, że jesienią zakwitają ponownie, choć nie tak już obficie. Szereg magnolii kwitnie latem już po rozwinięciu liści np. magnolia tripetala, magnolia sieboldii, magnolia hypoleuca.
Owoc
Owocostan zbiorowy składający się z mieszków. Są różowe lub czerwone przed dojrzeniem i nie mniej atrakcyjne niż kwiaty. U wielu gatunków magnolii z nasion znajdujących się w mieszku można wyhodować sadzonkę. Nasiona mają fasolowaty kształt.
Systematyka
Pozycja w systemie Reveala
Gromada okrytonasienna, podgromada Magnoliophytina, klasa Magnoliopsida, podklasa Magnoliidae, nadrząd Magnolianae, rząd magnoliowce, podrząd Magnoliineae, rodzina magnoliowate, podrodzina Magnolioideae, plemię Magnoli
.
Sposób uprawy
Sadzi się je w dole wypełnionym przygotowaną wcześniej żyzną ziemią zmieszaną z obornikiem lub torfem. Po zasadzeniu roślinę podlewa się, a glebę wokół ściółkuje korą lub torfem. Pomoże to utrzymać właściwą wilgotność gleby oraz uchroni korzenie przed przemarznięciem. Magnolie mają kruche korzenie i bardzo źle znoszą przesadzanie. Od marca do początku lipca nawozi się kilka razy niewielką ilością nawozów mineralnych wieloskładnikowych lub jednorazowo nawozem o przedłużonym działaniu. Przed zimą wokół młodych sadzonek dobrze jest obsypać kopczyk z trocin lub kory, a całą sadzonkę okryć jutowym workiem lub słomą. U starszych roślin nie jest to konieczne. Magnolii nie przycina się.
Wymagania
Magnolie najlepiej rosną w miejscach zasłoniętych od wiatru, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Większość gatunków potrzebuje głębokiej i żyznej gleby (gliniasto-piaszczystej i próchnicznej), o odczynie lekko kwaśnym(5-6 pH). Młode rośliny są wrażliwe na silne mrozy, starsze drzewa są odporne na mróz. Jednak przy silnych mrozach u niektórych gatunków i odmian przemarzają pąki kwiatowe. System korzeniowy magnolii jest płytki, korzenie grube, jednak nie ma ich zbyt wiele, dlatego niewolno przekopywać ziemi do dokoła rośliny. Zaleca się ściółkowanie na wiosnę.

Szkodniki, choroby i ich zwalczanie
Magnolie rzadko atakowane są przez choroby i szkodniki. Przy podlewaniu magnolii nie wolno zwilżać wodą liści, gdyż sprzyja to szerzeniu się chorób bakteryjnych i grzybowych.
? Przędziorki. Objawy: rozjaśnienia blaszki liściowej, na spodniej stronie bardzo drobne (0,2 mm) pajęczaki i delikatna pajęczynka. Zwalczanie: przy dużej ilości szkodnika opryskiwanie środkami przędziorkobójczymi.
? Mszyce. Atakują głównie wierzchołki pędów i młode liście. Rośliny słabo rosną, a zaatakowane miejsca pokryte są ogromną ilością mszyc i lepką wydzieliną. Zwalcza się je opryskiwaniem preparatami mszycobójczymi.
? Choroby bakteryjne. Objawy: drobne, czarne plamki na liściach, wokół których liście żółkną i deformują się. Przyczyną jest bakteria Pseudomonas syringae. Zarażone pędy czernieją i obumierają. Zarażone pędy usunąć i spalić, a całą roślinę opryskiwać kilka razy preparatem Miedzian 50WP.
? Choroby grzybowe. Rzadko atakują magnolię. Można je rozpoznać po plamach, deformacjach i przebarwieniach liści oraz skupiskach grzybni na liściach. Zwalcza się kilkukrotnym opryskiwaniem środkami grzybobójczymi. Aby zapobiec szerzeniu się chorób grzybowych należy jesienią zgrabić i spalić liście spod magnolii.
? Myszy i norniki. Mogą obgryzać korę wokół nasady pnia. Rany trzeba zamalować maścią sadowniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem Topsinu lub Benlate. Szkodniki zwalczać za pomocą środków chemicznych lub odstraszać.

Magnolie były jednymi z pierwszych roślin kwiatowych. Pojawiły się na Ziemi w trzeciorzędzie, przed epoką lodowcową i tworzyły ogromne lasy. Epoka lodowcowa zniszczyła je, przetrwały tylko resztki na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Północnej.
W Chinach kwiaty magnolii uważane są za symbol czystości i szczerości a kora i pączki magnolii wielkokwiatowej, magnolii japońskiej, magnolii nagiej i magnolii lekarskiej mają własności lecznicze. Nazwa została nadana przez Charlesa Plumiera dla upamiętnienia francuskiego lekarza i botanika Pierre'a Magnola.
Rośliny te najlepiej prezentują się sadzone pojedynczo w eksponowanym stanowisku. Magnolia ze względu na wczesna porę kwitnienia staje się zwiastunem wiosny w naszym ogrodzie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Typ pracy