profil

Józef Piłsudski-moja ocena

poleca 85% 159 głosów

Treść
Grafika
Filmy
KomentarzeJózefa Piłsudskiego oceniam pozytywnie ponieważ bardzo dużo zrobił dla Polski . Może nie wszystkie jego decyzje były dobre ale podejmował je kierując się dobrem narodu . J.Piłsudski udzielał się w polityce , przewodniczył wielu organizacjom politycznym i wojskowym . Od 1906 r. był przywódcą PPS - Frakcji Rewolucyjnej a w 1910 r. utworzył polską organizację paramilitarną „Strzelec ”, która stała się trzonem ( kompanie kadrowe ) tworzonych później Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionów Polskich .W latach 1918 - 1922 był Naczelnikiem Państwa a w marcu 1920 r. został Marszałkiem Polski .
J. Piłsudski domagał się ograniczenia roli partii politycznych , jego zdaniem , przyczyniały się do niesprawnego funkcjonowania państwa . W roku 1926 dokonał zamachu stanu ( przewrót majowy ), w ten sposób zapoczątkował okres sanacji . W latach 1926 - 1928 i w 1930 r .był premierem . W 1926 został ministrem spraw wojskowych i generalnym inspektorem sił zbrojnych . Po wiecach antyrządowych zorganizowanych przez Centrolew w roku 1930 nakazał aresztować przywódców opozycji w Brześciu . W polityce zagranicznej reprezentował orientację antyradziecką .
Trudno jednoznacznie ocenić postać Józefa Piłsudskiego . Był on niewątpliwie dobrym organizatorem i przywódcą . Cieszył się dużym autorytetem wśród swoich popleczników . Przeprowadził Polskę przez trudne lata tworzenia zrębów państwowości polskiej oraz interwencji zbrojnej Rosji Sowieckiej . Jego polityka miała zarówno tylu zwolenników jak i przeciwników . J. Piłsudski nie doceniał demokratycznych zasad kierowania państwem .Dążył do stworzenia silnego ośrodka decyzyjnego i skupienia władzy w rękach prezydenta. Błędem politycznym był zamach majowy , który jednak z punktu widzenia wielu historyków uratował Polskę pogrążeniem się w chaos polityczny i gospodarczy .Był przywódcą charyzmatycznym , wręcz wielbionym przez miliony Polaków .W polityce zagranicznej zbytnio ufał Francji i Anglii a nie doceniał rosnącej w siłę III Rzeszy . Nie potrafił wychować i wykreować swojego następcy politycznego .Jego śmierć zakończyła etap w dziejach II Rzeczpospolitej tzw. „rządów silnej ręki ” . Do dzisiaj J.Piłsudski dla wielu polityków i partii politycznych , cenionym za oddanie sprawie polskiej i ogromny patriotyzm .
Uważam , że J.Piłsudski był urodzonym przywódcą inteligentnym i konsekwentnym dlatego doskonale nadawał się na Naczelnika Państwa i Marszałka .

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 1 minuta