profil

Plan Interwencji Kryzysowej

poleca 88% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Historia

Przemoc domowa

Maria. Z. Lat 38. Troje dzieci w wieku 16, 14, 4 lata. Małżeństwo Marii trwa 17 lat. Maria poznała męża w czasie gdy przebywał w wojsku w pobliskiej jednostce. Gdy zdecydowali, że będą razem postanowiła, że wyjedzie razem z przyszłym mężem i zamieszka w miejscowości oddalonej o 400 kilometrów od jej wcześniejszego miejsca zamieszkania. Dlatego też rzadko odwiedza rodziców. Mąż zawsze był bardzo zazdrosny, śledził żonę, oskarżał o liczne zdrady. Nie pozwolił pójść do pracy. Sam utrzymywał rodzinę, choć z każdym rokiem do domu przynosił coraz mniej pieniędzy. Kilka lat temu zaczął pić. Pod wpływem alkoholu stosował przemoc fizyczną. Ostatnio prawie wszystkie pieniądze wydała na wódkę, albo spłacanie długów, które wcześniej zaciągał u znajomych. W pracy wiedzieli, że pije ale kierownik był znajomym Marii, więc przymykał oko na jego zachowanie. W wyniku reorganizacji firmy, mąż stracił pracę. Pieniądze z odprawy przeznaczył na alkohol. Drobną sumę dał żonie ?na życie?. Pieniądze szybko się skończyły. Postanowił szukać pracy. Kiedy kolejne próby kończyły się fiaskiem, agresję wyładowywał na żonie. Bił ją, popychał, ubliżał jej. Krzyczał również bez powodu na dzieci. Do tej pory nie znalazł pracy. Załamał się. Od kilku dni leży w łóżku, nie dba o higienę osobistą, mówi, że się powiesi. Ale jak twierdzi Maria ? nie to jest najgorsze. Nie mają już pieniędzy nawet na chleb. Skończyły się możliwości pożyczania od rodziny czy znajomych. Maria poczuła, że nie jest w stanie rozwiązać nagromadzonych problemów.

1. Nawiązanie kontaktu

Do mojego pokoju weszła kobieta, bardzo cichutko powiedziała ?dzień dobry? i stała w drzwiach. Zaprosiłam ją do środka, wskazałam krzesło i zapytałam czy ma ochotę na coś do picia. Pokręciła tylko głową. Gdy usiadłyśmy naprzeciwko siebie, kobieta od razu powiedziała, że ma na imię Maria i ma 38 lat, swoją historię opowiedziała mi bardzo szybko, bez jakichkolwiek pytań z mojej strony. Prosiła o pomoc w nagromadzonych problemach, gdyż sama już nie jest w stanie sobie poradzić..

2. Rozpoznanie i zdefiniowanie problemu

Pani Maria jest osobą bardzo nieśmiałą, niepewną, niespokojną. Wszystkie sytuacje, jakie przytrafiły się jej w życiu sprawiły, że Maria nie jest w stanie poradzić sobie z nagromadzonymi problemami ( brak, pieniędzy, strach przed pijanym mężem, strach o swoje, dzieci i jego życie ? stosowanie przemocy fizycznej, groźby, że odbierze sobie życie ) ? jest bezsilna. Pani Maria mieszka bardzo daleko od rodzinnej miejscowości, dlatego czuje się samotnie, nie ma komu zwierzyć się ze swoich problemów. Bardzo rzadko odwiedza rodziców, którzy w takich chwilach mogliby ją wspierać. Maria nie pracuje, mąż jej zabronił po tym jak śledził ją i oskarżał o zdrady. Całe swoje życie Maria spędza w domu. W tej chwili największym dla niej problemem jest brak pieniędzy ? nie ma nawet na chleb, długi u znajomych i rodziny, brak perspektyw jak to wszystko zmienić, naprawić. Pani Maria chce zmienić swoje życie, ale nie wie jak, dlatego zgłosiła się z prośbą o pomoc.
Kryzys z jakim mamy do czynienia w przypadku Pani Marii ma charakter chroniczny, trudności utrzymują się przez dłuższy czas, pojawiają się powracające zaostrzenia stanu funkcjonowania męża.

3. Udzielenie wsparcia, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa

Po rozmowie z Panią Marią i weryfikacji problemów, zapewniłam ją, że dobrze trafiła i na pewno u nas otrzyma pomoc.
Pani Maria czuje się bardzo zagrożona, boi się o własne życie, życie dzieci i męża, który straszy że popełni samobójstwo. Obiecałam Marii, że na pewno jej pomogę i zrobię wszystko co w mojej mocy, żeby jej życie się zmieniło, a rodzina była taka jak dawniej. Obiecałam, że zapewnimy pani Marii godność i nauczymy samoszacunku. Przywrócimy psychiczną równowagę i umiejętności samoradzenia sobie.

4. Identyfikacja rozwiązań

Razem z Panią Marią zgodnie stwierdziłyśmy, że nie ma co czekać, trzeba jak najszybciej zacząć działać, aby przywrócić jej i jej rodzinie normalne życie. Zaproponowałam pomoc opieki społecznej, jeżeli przemoc się powtórzy interwencja policji, nakłanianie męża by poddał się leczeniu w ośrodku AA. Bardzo dobrym rozwiązaniem, aby poprawić sytuację materialną rodziny będzie podjęcie pracy przez Marię a po leczeniu i męża.

5. Konstrukcja planu działania

Kolejnym etapem była konstrukcja planu działania:
1. pomoc psychologiczna ? istotna na samym początku pracy nad kryzysem, może też towarzyszyć przez dłuższy czas,
2. pomoc opieki społecznej
3. leczenie męża w poradni AA
4. wsparcie psychologiczne dla dzieci i małżonków
5. podjęcie pracy przez męża i żonę ( zabezpieczenie pensji męża np. przesyłanie na konto. )
6. gdy plan nie powiedzie się ? odejście Marii do domu samotnej matki.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 4 minuty

Typ pracy