profil

Polak, którego cenię najbardziej.

poleca 83% 1172 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Mikołaj Kopernik

Polakiem, którego bardzo cenię jest Mikołaj Kopernik ? osoba znana i doceniana na całym świecie. Piszę o nim, gdyż interesuję się astronomią. Nie ma chyba Polaka, który nie wiedziałby kim był Kopernik. Często używane jest powiedzenie ze znanego polskiego filmu, które brzmi ?Kopernik była kobietą?. Niestety, był to mężczyzna i to nieprzeciętnego umysłu.
Dokładniej, polski astronom, urodzony w 1473 r. w Toruniu przy ul. św. Anny (obecnie: Kopernika). W latach 1491-1495 studiował w Krakowie, a następnie we Włoszech (Bolonia, Padwa, Ferrara). W 1503 doktoryzował się z prawa kanonicznego. Osobiście bardzo chciałabym mieć w parafii księdza, który zajmowałby się astronomią i opublikował jakieś dzieło. W przypadku Mikołaja Kopernika była to księga De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich). Zadedykował ją ówczesnemu papieżowi, jednak nie została ona przychylnie przyjęta przez Kościół. Umieszczono ją w indeksie ksiąg zakazanych! Moim zdaniem teoria geocentryczna, w której słuszność wierzyli ówcześni ludzie była uwidocznieniem egoizmu Ziemian. Rozumiem, że nie znano wtedy wielu praw fizyki, ale na szczęście znalazł się ktoś odważny, który przeciwstawił się i Kościołowi, i całej nauce, publikując teorię heliocentryczną. Na dodatek okazała się całkowicie trafna i poparta przez żyjącego w następnej epoce Galileusza (również ?męczennika nauki?). Był to Polak ? Mikołaj Kopernik. Jego imię nosi teraz dużo sond kosmicznych, instytucji i obiektów na ciałach niebieskich. Cytaty Kopernika świadczą o jego intelekcie. Mój ulubiony cytat brzmi: ?Nie jest sprawą małej wagi uczynić jasnym to, co z racji swych właściwości pozostaje zasłonięte grubą mgłą niewiedzy?
Jest wiele Polaków znanych na świecie, między którymi mogłam wybierać. Wybór padł na pierwszą osobę, która przyszła mi do głowy. Druga osoba moim zdaniem byłaby też dobrym tematem do rozważań. Jest nią żyjący polski astronom Aleksander Wolszczan. Nie chciałam jednak pisać teraz o nim, gdyż nie wiadomo, co jeszcze może on odkryć i czego dokonać. Jednak jeśli chodzi o Koperniku ?sprawa? jest już zamknięta od kilku wieków. Kopernik był typowym człowiekiem renesansu, choć chyba dla Polaków nie do końca typowym. Wydaje mi się, że jest to oprócz Marii Skłodowskiej Curie najbardziej znany polski naukowiec.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty