profil

Płazy

poleca 87% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
traszka zwyczajna

Ogoniaste
Salamandra plamista
Plamy na całym ciele, każda inaczej wygląda, odżywia się nagimi ślimakami, larwy rozwijają się w wodzie, jeden z największych płazów ogoniastych
Traszka górska
Piękne ubarwienie godowe, samice mają fałd skórny. Dorasta do 12 cm, wyst. W całej Europie
Traszka karpacka
Niewiele mniejsza od górskiej. Przypomina tr. zwyczajną, ale w okr. Godowym samce nie mają fałdu na grzbiecie. Charakterystyczne dla tego gatunku są bruzdy występujące na grzbiecie i głowie. W Polsce traszka karpacka nie występuje licznie. Lubi cień i wilgoć. Częstym zjawiskiem jest wśród nich kanibalizm.
Traszka zwyczajna
Najczęściej spotykana. Ciało tego gatunku jest smukłe, delikatne. Samce w okresie godowym posiadają grzebień. Ciało ? 10 cm. Żarłoczne i drapieżne. Brzuszna powierzchnia, koloru żółto-pomarańczowego, pokryta mniej lub bardziej regularnymi plamami.

Bezogoniaste
Kumak nizinny
Zabarwienie grzbietu od ciemnego po zielonkawy kolor. Część brzuszna koloru granatowego pokryta pomarańczowymi lub żółtymi plamami. Występuje na nizinach. Większość życia przebywa w środowisku wodnym. Odmienną cechą do żab zielonych jest to, że większość czasu unosi się na powierzchni wody, a nie przesiaduje na brzegu. Kumaki są aktywne w dzień. Kumak nizinny nie jest wybredny i składa jaja nawet w okresowych kałużach.
Kumak górski
Przypomina małą ropuszkę, ma jaskrawo-żółty brzuch z czarnymi plamami. Zimująca lądzie, lubią górskie, małe i płytkie zbiorniki.
Rzekotka drzewna
Jest b. mała, ma duże i wyłupiaste oczy. Poruszają się w wodzie i są ciepłolubne. Palce posiadają przyssawki. Brak błony pławnej, ich kijanki mają szeroką płetwę ogonową. Potrafi zmieniać ubarwienie w zależności od otoczenia.
Żaba dalmatyńska
W okresie godowym nie zabarwia się na niebiesko, ciepłolubna, ma długie i cienkie kończyny, zwinna. Kijanki mają cienkie i długie ogony. Wysoko skacze.
Żaba moczarowa
Sucholubna, b. masywna, w okresie godowym przybiera b. intensywny kolor niebieski. Ma bardziej zwężony i zaostrzony pysk od żaby trawnej, zimuje i przebywa na lądzie.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 1 minuta