profil

Uzależnienia

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Picie i nadużywanie alkoholu jest zjawiskiem tak częstym, że wiedza ludzi o jego działaniu na człowieka jest niemała. Picie alkoholu w Polsce przy różnych okazjach jest zjawiskiem powszechnym. Okazją może być każdy fakt i zdarzenie. Źródłem pijaństwa jest więc obyczaj.
Piwo, wino, likiery, koniaki i wódki mają różne atrakcyjne smaki i zapachy, nie to jednak zdecydowało, że napoje alkocholowe mają tak duże znaczenie w życiu człowieka.
Wynika to z faktu, że pomimo różnic w smaku, zapachu i wyglądzie ażdy z tych napojów zawiera substancję chemiczną o szczególnych właściwościach. Chemicy nadali jej nazwę alkohol etylowy. Substancja ta posiada wyjątkową moc- w bardzo krótkim czasie zmienia stan psychiczny człowieka.
W czystej postaci alkohol etylowy jest to bezbarwny płyn o ostrym i piekącym zapachu szybkoutleniający się płonący błękitnym ogniem. Największe stężenie alkoholu etylowego- 95% znajduje się w spirytusie.
Kufel piwa zawiea 5% alkoholu etylowego, lampka wina 12% kieliszek wódki 40%. Wypijając małe piwo, lampkę wina czy mały kieliszek wódki za każdym razem wypija się 10g alkoholu etylowego. Cąsteczki alkoholu etylowego zawarte w piwie winie i wódce nie wymagają trawienia, są bardzo małe iszybko zostają wchłonięte przez organizm, krwioobiegiem trafiają do mózgu.
Alkohol etylowy jest usypiaczem i znieczulaczem. Działa na móżg jak środek usypiający. Dzieje się to stopniowo i zaczyna od ośrodków kontrolujących różne czynności- dla tego wypicie pierwszych kieliszków odczówane jest jako stan ożywienia, pobudzenia i ekscytacji. Troche puźniej dochodzi do uśpienia i zatrzymywania kolejnych czynności mózgu, poprzez utratę równowagi, śpiączkę do śmiercii włącznie.
Obecność alkoholu we krwi
Siła z jaką alkohol wpływa na nasze postępowanie zależy od jego poziomu we krwi.
Określany on jest w promilach, obliczając ile g. alkoholu znajduje się w 1l. krwi.
STAN PO UŻYCIU ALKOHOLU - 0,2 %o
Stan nietrzeźwości- stężenie alkoholu osiąga 0,5%o
ZAGROŻENIE DLA ŻYCIA- ok. 3 %o alkoholu we krwi
ZATRUCIE ŚMIERTELNE- Stężenie powyżej 4%o alkoholu we krwii.
Alkohol jest wydalany z organizmu poprzez spalanie w komórkach wątroby.
dla czego ludzie piją napoje alkoholowe ?
1- Wpływ obyczajów- wspólne picie stanowi bardzo popularny sposób nawiązywania i umacniania kontaktów między ludźmi.
2. Pragnienie szybkiego poprawienia nastroju.
Dotyczy to tych chwil, gdy człowiek źle się czuje, gdy jest smutny, zdenerwowany, gdy się czegoś obawia lub gdy spotka go jakeś niepowodzenie.
Alkohol może być żródłem przyjemności, ale potrafi znakomicie operować naszym umysłem i uczuciami.
Często używamy go do samooszukiwania się.
Jak alkohol zmienia psychikę
Umysł każdego człowieka złożony jest z dwóch części
- Utrzymująca bliski kontakt z rzeczywistością
- Zanurzona w świecie fantazji, marzeń i pragnień.
Alkohol pobudza drugą stronę umysłu. Rozwija myślenie magiczne i życzeniowe, w którym nasze pragnienia i zamiary mylą się z faktami realnymi. Człowiek ulega złudzeniu, że wystarczy nie myśleć o kłopotach, a ich nie będzie. W przypadku długiego nadużywania alkoholu, w umyśle człowieka powstaje choroba nazywana systemem iluzji i zaprzeczania, który podtrzymuje uzależnienia od alkoholu i odcina człowieka od rzeczywistości.
Początkowo alkohol jest źródłem przyjemnych doznań które ubarwiają codzienne życie. Z upływem czasu tworzy się bardzo silna pokusa częstego i szybkiego wprowadzenia się w stan wesołości poprzez wypicie alkoholu.
Maleje motywacja do tego by w swoim życiu coś zmienić na lepsze.
Gdy ktoś dużo i często pije wydaje mu się że życie bez alkoholu jest nei możliwe. To alkohol przecież uśmieża ból obniża odporność na cierpienie, smutek zmienia w radość.
Po wypiciu piwa, wina lub wódki człowiek zachowuje się inaczej niż normalnie. Osoby zahamowane są bardziej rozluźnione, smutn są wesołe, nieśmiałe zmieniają się w odważne cisi w hałaśliwych.
Gdy człwiek pije często i dużo zaczyna robić rzeczy których z pewnością unikałby na trzeźwo

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 3 minuty